استاندار یزد:


استاندار یزد با بیان اینکه با جدیت برنامه های خود برای توسعه استان را در چارچوب الگوی حکمرانی خوب دنبال می کنم، گفت: ارتقای شاخص‌هایی ‌مانند مشارکت، مبارزه با فساد، شفافیت، کارآمدی، پاسخگویی، مسئولیت‌پذیری و قانون مداری را در دستورکار قرار می دهم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، دوشنبه شب ۱۷ دی ماه‌ مراسم تکریم و معارفه استاندار یزد با حضور "جواد ناصریان" معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر کشور، "محمدابراهیم شوشتری" رئیس مرکز حراست وزارت کشور، "آیت الله محمدرضا ناصری" نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، "محمدعلی طالبی" استاندار یزد، "محمود زمانی قمی" استاندار سابق،‌ معاونان استاندار، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی،‌ ائمه جمعه و جماعت، فرمانداران و جمعی از مدیران و مسئولان استان در سالن شهید عباسپور برق منطقه ای یزد برگزار شد.
استاندار یزد ‌در این مراسم با بیان اینکه با جدیت برنامه های خود برای توسعه استان را در چارچوب الگوی حکمرانی خوب دنبال می کنم، بیان کرد: ارتقای شاخص‌هایی ‌مانند مشارکت، مبارزه با فساد، شفافیت، کارآمدی، پاسخگویی، مسئولیت‌پذیری و قانون مداری را در دستورکار قرار می دهم.


متن کامل سخنرانی "محمدعلی طالبی" استاندار یزد به شرح زیر است:‌
بسم الله الرحمن الرحیم
با درود و سلام به ارواح مطهر شهدا، روح بلند و ملکوتی امام راحل بنیانگذار جمهوری اسلامی و با آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری و توفیق دولت خدمتگزار به ویژه ریاست محترم جمهوری.
عرض سلام و خیرمقدم به همه حاضران گرامی، ائمه محترم جمعه به ویژه حضرت آیت الله ناصری، نمایندگان محترم مردم استان در مجلس جناب آقای صباغیان و جناب آقای دکتر دهقانی، روحانیون، مدیران، خانواده معظم ایثارگران و فعالان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و خیر مقدم و تشکر ویژه محضر جناب آقای دکتر ناصریان معاون محترم وزیر و جناب آقای شوشتری رئیس محترم مرکز حراست وزارت کشور.
مراتب سپاس خود را از ابراز لطف و حمایت‌ها و حسن اعتمادی که از سوی وزیر محترم کشور و اعضای محترم دولت، نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی، نخبگان استان و آحاد مردم به من ارزانی شده اعلام می دارم.
اجازه دهید در شروع سخن از آموزه درخشان مولا علی علیه السلام در دعای کمیل ‌مدد گیرم آنجا که خطاب به خداوند فرمود: " کَمْ مِنْ ثَنَاءٍ جَمِیلٍ لَسْتُ أَهْلاً لَهُ نَشَرْتَهُ " ‌چه بسیار صفات نیکویی که من شایسته اش نبودم و تو به لطف خود آن را نشر دادی.
در ابتدا لازم می دانم از همه استاندارانی که در طول مسئولیت های مختلف، امکان رشد و تجربه اندوزی در کنارشان داشتم صمیمانه سپاسگزاری کنم. آقایان مهندس سفید، مهندس کلانتری، دکتر ‌عاصی، سردار  ‌فلاح زاده و خصوصاً قدرشناس آقایان مهندس میرمحمدی و زمانی قمی هستم که پنج سال در کسوت معاون استاندار در خدمت این بزرگواران بودم و امیدوارم بتوانم زمینه ای فراهم سازم تا کماکان استان یزد از دانش، تجربه و توان این عزیزان بهره مند گردد.
همچنین مراتب سپاس خود را از همه همکارانم به ویژه جناب آقای دکتر زینی وند و جناب مهندس صادقیان و سایر مدیرانی که با همدلی در دوره ۵۰ روزه سرپرستی به مدیریت مطلوب برنامه ها و امور جاری استان کمک کردند؛ تقدیم می دارم.
خرسندم که زاده سرزمینی هستم و در جغرافیایی، شایسته قبول این مسئولیت شناخته شدم که علی‌رغم طبیعت خشن و نابردبار‌ش، تاریخی بلند از صبوری و مهر دارد و این مهم در زیست مردمان ‌و ساخت شهرهایش نمود یافته و زادگاه ما را چونان معجونی از دیرینگی و سازگاری و خوب زیستن، بلندآوازه کرده است آنچنان که همین یک سال پیش جهان به احترام این دیار ایستاد و یزد را به عنوان میراث مشترک بشریت به رسمیت شناخت.
ما موقعیت امروز و تاریخی را که بر شانه هایش ایستاده ایم مدیون انسان هایی هستیم که هر یک در جای و در زمان خود چیزی به فرهنگ ما افزوده و در شکل دادن هویت ما نقش داشته یا به یزد و یزدی اعتبار داده اند.
از علمای خوشنامی چون صاحب عروه و موسس حوزه و فقیه پارسای شهر تا رهبران انقلابی و ائمه جمعه ای چون سومین شهید محراب و معلم اخلاق و بسیار نام آوران دیگر در عرصه ادبیات و هنر و دانش و سیاست که در دامن این سرزمین پرورش یافتند، از فرهنگ آن ارتزاق کردند و خود آیینه شدند تا خصائل نیکوی یزدی انعکاس یابد، انعکاسی که گاه از جغرافیای استانی و مرزهای ملی نیز فراتر رفته و جهان را نیز به صلح، مدارا و گفتگو فراخوانده است.
ما این شهر ‌و این استان را از پیشینیان خود به یادگار گرفته و وظیفه داریم تا ضمن حفظ آن، تمام توان و دانش خود را برای ارتقای آن به کار گیریم تا به جایی بهتر برای زندگی تبدیل شود.
‌من یزد را استانی برخوردار از ظرفیت های بالا با مردمانی سخت‌کوش، ‌قانع و دیندار می‌دانم. یزد واژه‌ای در هم تنیده با فرهنگ و تمدن است اما جهت گیری برنامه های توسعه در طول ۲۵ سال گذشته ‌وجه اقتصادی و صنعتی آن را پررنگ کرده به گونه ای که امروز استان ما از یک سو با چالش ها و پیامدهای توسعه از جمله موضوع مهاجرت، آلودگی محیط زیست، کمبود آب و چالش‌های فرهنگی مواجه شده و از سوی دیگر نیاز به حرکت جدید و تحرک بیشتر برای پاسخگویی به مطالبات مردم و رفع مشکلات در حوزه ها‌ی مختلف احساس می شود.
به باور من امروز ضرورت دارد تا ارزیابی، بازاندیشی و بازتعریف مسیر طی شده برای توسعه استان مورد توجه جدی نخبگان و مدیران قرار گیرد و براساس الزامات یا ضرورت‌های موجود راهبردهایی برای تبدیل وضعیت فعلی و رسیدن به چشم اندازی مطلوب ارائه شود. چشم اندازی که براساس آن استان یزد به استا‌نی امن، باثبات ثروت آفرین و الگویی برای حکمرانی خوب در کشور تبدیل شود.


ضرورت توجه به محدودیت منابع آب


یکی از ضرورت‌های حال حاضر استان توجه به محدودیت های منابع آب است. کاهش شدید منابع آب قابل استفاده در استان، ما را وادار می کند تا بخش آب را به عنوان مسئله اصلی استان مقدم بر هر کار دیگری مورد توجه قرار دهیم. لذا در این رابطه تغییر الگوی مصرف در بخش کشاورزی و توقف توسعه صنایع ‌پرآبخواه، تأمین منابع آب پایدار برای استان و پیگیری طرح های موجود برای تامین آب را دنبال خواهم کرد.


توجه جدی به حوزه اشتغال در استان


توجه جدی به حوزه اشتغال از ضرورت‌های دیگر استان است. متاسفانه طی چند سال گذشته علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته شاهد رشد نرخ بیکاری در استان یزد بودیم. در این خصوص با توجه به ترکیب نیروی انسانی عمدتا تحصیل کرده و فرصت‌های موجود و ویژگی‌های اقلیمی این استان تلاش خود را بر توسعه صنایع دانش محور و های تک، توسعه اقتصاد گردشگری و هدایت منابع دولتی و میدان دادن به سرمایه های خرد و کلان مردم برای رونق استارت آپ ها و کسب و کارهای کوچک متمرکز خواهم کرد.


رفع نابرابری های توسعه در استان


رفع نابرابری های توسعه در استان نیز باید به عنوان یک ضرورت مورد توجه قرار گیرد. برای توازن جغرافیایی توسعه باید به ظرفیت همه شهرستان ها و ویژگی های اقلیمی و فرهنگی آنها توجه شده و برای هر شهرستان ماموریتی ویژه در روند توسعه تعریف شود. از سوی دیگر در بحث توسعه به لحاظ موضوعی نیز دچار نوعی عدم توازن هستیم. عدم توازنی که منجر به کم توجهی به مباحث فرهنگی و اجتماعی شده و برای جبران آن باید ارتقای دین باوری، افزایش مشارکت مدنی و اجتماعی، نقش‌آفرینی بیشتر دانشگاه ها و موسسات علمی و پارک های علم و فناوری، ارتقای نشاط اجتماعی، مدیریت مهاجرت با جدیت بیشتر مورد اهتمام قرار گیرد.‌


گفتمان سازی در بحث توسعه


گفتمان سازی در بحث توسعه نیز مورد نیاز جدی است. درحال حاضر کشور ما شرایطی را تجربه می‌کند که نمی‌توان مشکلات کشور را در یک بعد معیشت، سیاست و یا فرهنگ محدود کرد. ما با چالش‌های متعددی روبرو هستیم که خاستگاه و نتایج درهم تنیده ای دارند. با این شرایط مدیریت چنین وضعیتی نیازمند یک الگوی چند وجهی برای برون‌رفت یا کاهش مشکلات است.
بنا دارم با جدیت برنامه‌های خود برای توسعه استان یزد را در چارچوب الگوی حکمرانی خوب دنبال کنم و در دوران مسئولیتم ارتقای شاخص هایی چون مشارکت، مبارزه با فساد، شفافیت، کارآمدی، پاسخگویی، مسئولیت‌پذیری و قانونمداری را در دستورکار قرار دهم و در ذیل آن ایجاد وفاق و انسجام اجتماعی، مفاهمه و گفتگو میان نخبگان سیاسی و اجتماعی، توسعه دولت الکترونیک، شایسته گزینی در انتخاب مدیران و تقویت نظام اطلاع رسانی و تبلیغاتی دولت را با تأکید بیشتری دنبال کنم.
بدیهی است مبنای ارزیابی من از همکارانم و مدیران استان، باورمندی به رعایت این شاخص هایی است که علاوه بر اثبات علمی و تجربی کارایی آنها کاملاً هم‌راستا با باورها، اعتقادات دینی و اخلاقی ما نیز ‌است.
کسب توفیق در اجرای این برنامه و تحقق اهداف موردنظر جز با همراهی همه مدیران، صاحب نظران و آحاد مردم ممکن نخواهد بود. برای اجرا و تحصیل به آنچه گفته شد، نیازمند کمک، همدلی و همیاری همگان هستم و در این امر تفاوتی میان آنان که هم سلیقه من هستند و منتقدان منصف نیست.
ارتقای جایگاه یزد و عبور از مشکلاتی که کم نیست در گرو همسو شدن اراده همه فرزندان این سرزمین است تا با هم افزایی به سوی آینده‌ای بهتر حرکت کنیم. مطمئناً در این مسیر حمایت و راهنمایی امام جمعه معزز و دیگر بزرگانی که نام و جایگاهشان برای ما و همه مردم قابل احترام است، کارساز و راهگشا خواهد بود.
همه ما فارغ از قومیت ‌و تبار، جنسیت، گرایش و سلیقه‌های سیاسی و طبقه و جایگاه اقتصادی و اجتماعی، ساکنان مشترک ‌این استان هستیم و شریک سرنوشت هم. پیشرفت ما در گرو پیوند با یکدیگر است و با هم سعادتمند خواهیم شد.
ای خدای بزرگ نیرویم بخش تا بر دشواری‌های پیش رو غلبه کنم و سینه ام را گشاده و خلقم را نیکو ساز تا نقدها و درشت گویی ها را تاب بیاورم و از آن بهره گیرم.
ای پروردگار عادل بنده نواز مگذار که در پست و بلند امور و در دشواری های کار، گرمای عدالت در وجودمان کاستی گیرد و حقی را که طبقات محروم و مستضعفان جامعه بر گردن ما دارند، از یاد ببریم.
ای دا‌دار بی همتا و ای پروردگار توانایی که مهربانی ات بی منتها و قدرتت بر هر تقدیری فائق است، باران رحمتت را بر ما بباران تا غبار از جان های خسته مان ‌بشوید.
پایان سخنم در این مجلس و آغاز دوره جدید مسئولیتم را با قطعه شعری از شاعر یزدی تبار، مهدی اخوان ثالث ‌مزین می کنم:
به سان رهنوردانی که در افسانه ها گویند
گرفته کولبار زاد ره بر دوش
فشرده چوبدست خیزران در مشت
‌گهی پرگوی و گه خاموش
در آن مه گون فضای خلوت افسانگی شان راه می پویند
ما هم راه خود را می‌کنیم آغاز
سربلند و پیروز باشید.

★‌خبرنگار: ‌مجید وفایی شاهی★
‌★‌عکس: ‌رضا زارع★


آدرس کوتاه :