شناسه : 97457851
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری يزد :


مديركل دفتر امور روستايي وشوراهاي استانداري يزد به مناسبت 15 مهرماه روز ملي روستا، در جمع خبرنگاران افتخاري حوزه روستا به تشریح عملکرد دولت تدبير و اميد در حوزه روستاهاي استان پرداخت.

يارمند گفت: حدود 450 روستای فاقد دهیاری در استان داریم  که این روستاها تاکنون اعتبار خاصی دریافت نمی کردند.
وي افزود: از اوايل امسال 30 میلیارد ریال اعتبار برای رونق این روستاها در نظر گرفته شد که امید است زمینه توسعه آنها فراهم شود.
مديركل دفتر امور روستايي وشوراهاي استانداري يكي از دغدغه هاي دولت در روستاها را اشتغال پايدار دانست و افزود: تاكنون 200 درخواست برای سرمایه گذاری در روستاهای استان وصول شده است كه از محل تسهیلات 4 درصد 6 میلیارد تومان برای اجرای 4 طرح مشارکتی و غیر مشارکتی اختصاص یافته  است .
يارمند گفت: اين طرح ها بین 60 تا 90 درصد پیشرفت داشته است كه در اين راستا براي 240 نفر به طور مستقيم اشتغال زايي صورت گرفته است.
وي به تسهیلات سرمایه در گردش اشاره كرد و افزود‌: با تفاهم نامه اي كه میان پست بانک و دهیاری ها منعقد شده است، به 6 طرح اشتغال زایی روستایی مبلغ 11 میلیارد ریال پرداخت شده كه در قالب آن قرار است به 36 دهیاری 36 دستگاه بکهولودر جهت کارهای عمرانی داده شود.
مديركل دفتر امور روستايي وشوراهاي استانداري خاطرنشان كرد: تاكنون 15 دستگاه بکلهولودر به دهیاری هاي استان تحویل داده شده است.
یارمند  در ادامه رونق گردشگري در روستاها را مهم دانست و از راه اندازي 54 واحد بوم گردي در روستاهاي استان خبرداد و افزود: قرار است تا پايان سال نيز 12 واحد ديگر راه اندازی شود.
وی یکی دیگر از فعالیت های بخش گردشگري روستايي را خرید 10دستگاه  ون جهت حمل و نقل گردشگران مناطق روستایی و عشایری از محل تسهیلات قرض الحسنه دانست.
مديركل دفتر امور روستايي وشوراهاي استانداري با برشمردن فعالیت های عمرانی دولت یازدهم در روستاهاي استان گفت: در چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید یکهزار و 300 میلیارد ریال در قالب پنج هزار و 600 طرح عمرانی شامل بهسازی و مرمت کالبد روستاها و ساخت پارک و فضای سبز و نیز خدمات روستایی هزینه شده است.
يارمند یکی دیگر از موفقیت های استان را بروز رسانی اطلاعات روستاها اعلام کرد و گفت: از لحاظ تعداد مانده روستاهایی که اطلاعات آنها ثبت نشده، استان یزد رتبه نخست کشور را دارد و زودتر و راحت تر می تواند به این مناطق خدمات رسانی کند.
وي به آغاز طرح تفكيك زباله از مبدا با عنوان چهره به چهره در روستاهاي استان اشاره كرد و گفت: استان یزد به عنوان دومین استان کشور، اين طرح را با 2میلیارد ریال اعتبار اولیه در روستای اکرمیه آغاز كرده است.
مديركل دفتر امور روستايي وشوراهاي استانداري  در ادامه جمعيت روستايي استان يزد در سال 1390 را 158 هزار و 306 نفر عنوان كرد و افزود: در سرشماری سال 1395 این تعداد به 167 هزار و 178 نفر در 21 بخش، 45 دهستان شامل بیش از 800 روستای دارای سکنه افزایش یافته است.
يارمند در پايان گفت: از مجموع روستاهاي استان، 353 مورد داراي دهیاری هستند، 392 روستا دارای شورای اسلامی با یکهزار و 212 عضو که 45 نفر آنها بانوان هستند.