شناسه : 97383877
استاندار یزد:


استاندار یزد گفت: بدیهی است که گزارشها باید واقع نگر، علمی و جامع باشد و هر چه ما در ارائه گزارشات و انجام تحقیقات و بررسی ها از تخمین و حدس و گمان فاصله بگیریم، به واقعیات نزدیکتر میشویم و ضریب موفقیت ما در ارائه راهکار جهت مدیریت آسیب و درمان و کاهش اثرات زیانبار آن بر جامعه بالاتر خواهد بود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، دومین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در سالجاری، صبح پنجشنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۶ به ریاست" سید محمد میرمحمدی" در سالن زنده یاد حمیدیا برگزار شد.
در ابتدای این جلسه که با موضوع بررسی و ارائه گزارش دو آسیب اجتماعی ایدز و اعتیاد در استان تشکیل شد، گزارشی در این دو حوزه از سوی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد ارائه گردید‌.
سپس" کازرونی" رییس اداره بیماریهای ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گزارشی، از تغییر الگوی ابتلا به ایدز در کشور از راه "اعتیاد تزریقی" به "رابطه جنسی" اشاره کرد و گفت: در استان یزد دو مرکز مشاوره پیشگیری و درمان بیماری ایدز در شهرهای یزد و میبد ایجاد شده که نقش موثری در کنترل این آسیب اجتماعی دارد.
وی فرهنگ و باورهای ارزشی مردم استان یزد و سبک زندگی آنان را در عدم ابتلا به ایدز به عنوان یک عامل پیشگیری کننده بسیار موثر عنوان کرد.
استاندار یزد در ادامه این جلسه ضمن تشکر از ارائه گزارش از سوی نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد، انجام اقدامات در حوزه مقابله و مواجهه با آسیبهای اجتماعی را نیازمند برنامه ریزی مناسب و تمرکز روی اهداف مشخص دانست و گفت: طبیعی است که رسیدن به هدف برنامه ریزی شده، منوط به حرکت در مسیر طراحی شده است و در این راه، ارائه راهکار واقع گرایانه و عملیاتی جهت مقابله با آسیبهای اجتماعی، بسیار مهم و ضروریست.
وی ضمن تاکید بر انجام پژوهشها و تحقیقات جامع و کامل در حوزه آسیبهای اجتماعی، مواجهه با این آسیبها را در دو بخش " پیشگیری" و" درمان" موثر دانست و خاطر نشان کرد: یکی از اصولی ترین محورهای پیشگیری از ابتلا به آسیبهای اجتماعی چون ایدز و اعتیاد، ارائه آموزشهای مناسب و آینده نگر به جوامع هدف و اقشاریست که احتمال داده میشود بیشتر در معرض این آسیبها باشند و بدیهی است که هر کدام از جوامع هدف بنا بر معدل سنی و مشخصات خاص و مقتضیات خود، نیازمند آموزش خاص و ویژه هستند تا تاثیرگذاری آن به حداکثر برسد.
میرمحمدی همچنین بر مشخص شدن مناطق پرخطر استان که از چنین آسیبهایی تاثیر بیشتری میگیرند تاکید کرد و خاطر نشان نمود: در بحث مواجهه با پاتوقهای مشخص شده در استان که به مراکزی جهت تجمع افراد معتاد برای استعمال مواد مخدر بدل شده و از کانونهای پرخطر محسوب میشود، باید دقت کرد تا علاوه بر مدیریت این اماکن، آنرا بدل به حوزه مطالعات و اخذ آمار صحیح نمود و از این مسیر، تحقیقات و پژوهشهای واقع نگرانه جهت رسیدن به راهکارهای مناسب را انجام داد‌.
عالی ترین مقام اجرایی استان ایجاد کلینیک های متادون در استان را موثر در حوزه درمان اعتیاد دانست و افزود: خوشبختانه امروز در سراسر استان، ۱۴۴ مرکز درمان اعتیاد وجود دارد که ظرفیت بسیار مناسبی در ارتباط با این آسیب اجتماعیست و به ما کمک میکند تا به آنچه در این حوزه میخواهیم دسترسی پیدا کنیم.
استاندار یزد آنگاه با اشاره به لزوم جامعیت گزارشهای ارائه شده در زمینه آسیبهای اجتماعی در استان تاکید کرد: بدیهی است که گزارشها باید واقع نگر، علمی و جامع باشد و هر چه ما در ارائه گزارشات و انجام تحقیقات و بررسی ها از تخمین و حدس و گمان فاصله بگیریم، به واقعیات نزدیکتر میشویم و ضریب موفقیت ما در ارائه راهکار جهت مدیریت آسیب و درمان و کاهش اثرات زیانبار آن بر جامعه بالاتر خواهد بود.

وی افزود: در ارائه گزارش به مردم، همه باید مراقبت کنند که مهمترین اصل، حفظ آرامش و امنیت روانی جامعه است و به این نکته توجه نمایند که هر اقدامی که به التهاب عمومی جامعه ختم شود، آسیب زاست و بنابراین باید با ظرافت خاص دقت شود تا ضمن رعایت این امر، آموزشها و آگاهی بخشی لازم به جامعه هدف، صورت گیرد‌.
عالی ترین مقام اجرایی استان خطاب به مدیران حاضر در جلسه خاطر نشان نمود: ارائه آمار و ارقام باید از شفافیت لازم برخوردار بوده تا آماری مستند و ملموس جهت برنامه ریزی و هدف گذاری در اختیار باشد.
وی افزود: ارائه آمار و ارقام غیر واقعی از سوی دستگاه ها جهت اخذ اعتبار بیشتر، امری نادرست بوده که همواره بر رعایت آن تاکید شده و این نکته قابل اهمیت است که تمام فرایند موجود که شامل تحقیق و پژوهش، اخذ آمار و ارقام و ارائه گزارش و راهکار عملیاتیست، باید در نهایت به رفع مشکلات مردم ختم شود و گره گشای جامعه باشد.
میرمحمدی در پایان با تشکر از تمامی دست اندرکاران امر سلامت و بهداشت استان، ابراز امیدواری نمود تا هم در حوزه پیشگیری و هم در حوزه درمان، طرح ها و برنامه ها با جدیت، واقع نگری و مردم محوری، عملیاتی و اجرا شود.