شناسه : 92892043
استاندار یزد:


استاندار یزد در شورای اداری استان که با حضور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط‌زیست برگزار شد با اشاره به مشکلات جدی که درزمینهٔ آلودگی هوا در استان یزد وجود داشت، گفت: با اقدامات انجام‌شده در واحدهای صنعتی و توسعه فضای سبز، آلودگی هوای یزد تا حد زیادی مهار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد به نقل از خبرگزاری مهر؛ «سید محمد میرمحمدی» در این جلسه اظهار داشت: اهمیت محیط‌زیست برای هیچ‌کس مبهم نیست زیرا محیط‌زیست یک مجموعه از عناصری است که هر خللی دریکی از عناصر و مجموعه به وجود بیاید، در حیات طبیعی خلل ایجاد می‌کند و ما انسان‌ها یکی از عناصر این چرخه هستیم.
وی افزود: نباید هیچ عنصری را در این چرخه بی‌اهمیت تلقی کنیم، آب‌وخاک، انسان، حیوانات و ... هرکدام نقش و وظیفه‌ای در این چرخه‌دارند و آن‌ها وظایف خود را ایفا می‌کنند و دخالت‌های انسانی است که برای تغییر و تحول سیستم طبیعت را متحول می‌کند.
میرمحمدی ادامه داد: انسان هم می‌تواند در بهبود و پیشگیری از آسیب‌های زیست‌محیطی تلاش کند و هم در تخریب قدم بردارد و در انسان‌ها نقش اساسی‌تر را مدیران و سیاست‌گذاران دارند بنابراین اگر سیاست‌های صحیحی در ارتباط با محیط‌زیست داشته باشیم و مدیریت صحیحی را اعمال کنیم، به‌طورقطع به نتایج بهتری می‌رسیم.
استاندار یزد عنوان کرد: در استان یزد با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در حوزه محیط‌زیست هم ازنظر تنوع اقلیمی و هم تنوع گیاهی و جانوری داریم، نقش بسیار بالا و ظرفیت‌های بسیار بالایی در استان داریم و مدیران ما نیز با همدلی و هماهنگی و شناخت این ظرفیت‌ها در تصمیم‌گیری‌ها همراه هستند و در پیشبرد امور محیط‌زیست استان توجه خاص دارند.
وی با اشاره به کمبود آب در استان یزد بیان کرد: یکی از عناصری که در محیط‌زیست نقش اساسی ایفا می‌کند، آب است که خوشبختانه در استان یزد مصرف آب هم در بخش صنعت و کشاورزی و هم در بخش آب شرب مدیریت‌شده در حال پیشرفت هستیم تا بتوانیم مؤثرترین بهره‌برداری را داشته باشیم.
میرمحمدی با اشاره به استقرار واحدهای صنعتی در استان یزد به‌ویژه کوره‌های آجرپزی که بحث آلودگی هوا را به دنبال داشت، افزود: با همراهی محیط‌زیست و سایر مدیران، اقدامات مؤثری انجام شد هم درزمینهٔ فیلترگذاری، هم‌تغییر سوخت واحدهای آجرپزی و هم توسعه فضای سبز اقدامات خوبی انجام شد و آلودگی تا حدودی مهارشده و حد غیرمجاز آلودگی در یزد بسیار کاهش‌یافته است.
وی در مورد صنایع و معادن استان نیز اظهار داشت: با توجه به مجوزهایی که درگذشته داده‌شده باید حق‌وحقوق آن‌ها را پیگیری کنیم و در حوزه معادن نیز باید به نحوی عمل شود که هم بهره‌برداری انجام شود و هم آسیبی به محیط‌زیست وارد شود که در این زمینه دانش روز و فنّاوری می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.
استاندار یزد خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که در استان هم بتوانیم توسعه صنعتی و هم بهره‌برداری از معادن داشته باشیم و هم بتوانیم محیط‌زیست را حفظ کنیم که در این راستا هرچه علم و دانش و فنّاوری را بیشتر استفاده کنیم، موفق‌تر خواهیم بود.
میرمحمدی یکی دیگر از نقاط مثبت استان را تشکل‌های زیست‌محیطی این استان دانست و بیان کرد: حمایت از این تشکل‌ها به مدیریت استان کمک می‌کند زیرا خوشبختانه حساسیت‌های تشکل‌های زیست‌محیطی در یزد بسیار بالاست و در مواقع لزوم نظرات خود را اعلام می‌کنند.
وی در مورد تنوع حیات‌وحش نیز بیان کرد: خشک‌سالی وحوش و حتی بسیاری از گونه‌های گیاهی در مناطق حفاظت‌شده را تحت تأثیر قرار داده بود اما با تدابیر اتخاذشده و آب‌رسانی دستی، از بروز خطر برای حیات وحوش و گیاهان کمیاب جلوگیری شد.