با بازدید تیم ارزیابی عملکرد برنامه‌ای و اعتباری وزارت کشور از اداره کل آموزش و پرورش، بهزیستی، ورزش و جوانان و جمعیت هلال احمر استان، نحوه جذب و هزینه‌کرد اعتبارات ابلاغی حوزه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سال 96 بررسی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، تیم ارزیابی عملکرد برنامه‌ای و اعتباری وزارت کشور با هدف بررسی نحوه جذب و هزینه‌کرد اعتبارات ابلاغی سال 96 در حوزه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی به استان، در سفر یک روزۀ خود به یزد از جمعیت هلال احمر استان، اداره کل آموزش و پرورش، بهزیستی و ورزش و جوانان بازدید کردند و در جریان گزارش اقدامات انجام شده در خصوص نحوه جذب و هزینه‌کرد اعتبارات آن دستگاه در قالب تفاهم نامه‌های ملی و استانی قرار گرفتند.
این بازدید با حضور «صغری احسانی»، معاون دبیرخانه شورای اجتماعی کشور و مسئول طرح و برنامه سازمان امور اجتماعی کشور، «فخرالسادات خامسی» ناظر استانی تفاهم‌نامه‌های سازمان امور اجتماعی کشور، «نوری»، رئیس گروه مسائل اجتماعی و «مکّی»‌، رئیس گروه دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان امور اجتماعی کشورانجام شد.
احسانی، مسئول طرح و برنامه سازمان امور اجتماعی در جریان این بازدیدها بیان کرد: بیشترین اعتبارات سازمان امور اجتماعی کشور به بهزیستی و پس از آن آموزش و پرورش به دلیل نقش خطیر این دو دستگاه در کاهش آسیب‌ها اختصاص داشته و انتظار است این ادارات در راستای کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی و تحقق اقدام «فوق‌العاده» با دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و دیگر دستگاه‌ها همراه باشد.
وی ضمن تأکید بر اینکه مدیران کل دفاتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری‌ها ناظر استانی تفاهم‌نامه‌های سازمان امور اجتماعی کشور هستند، گفت: لازم است دستگاه‌های همکار در تفاهم‌نامه‌ها مستندات برنامه‌های اجرایی در استان را برای این دفتر و سازمان امور اجتماعی کشور ارسال کنند.
«فخرالسادات خامسی‌هامانه»، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز خاطرنشان کرد: عنوان طرح‌ها و چگونگی هزینه‌کرد اعتبارات حوزه آسیب‌های اجتماعی دستگاه‌های استان طی یک نشست خبری به خبرنگاران اعلام می‌شود تا به جامعه اطلاع‌رسانی شود.


طرح‌های مرتبط با کاهش آسیب‌های اجتماعی در دستگاه‌های استان


طرح‌های حوزه آسیب‌های اجتماعی بر مبنای تفاهم‌نامه‌های دو یا سه‌جانبه و در چارچوب سیاست‌ها و خط مشی‌های شورای اجتماعی کشور و محورهای مصوب جلسه 90 این شورا که در حضور ریاست محترم جمهوری و با هدف اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فوق‌العاده برگزار شد، اجرا شده است.
تفاهم‌نامه‌های مشترک سازمان امور اجتماعی کشور با سازمان بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در قالب طرح‌هایی که در ادامه عنوان می‌شود، در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان یزد منعقد شده است.
طرح ملی برآمده از تفاهم‌نامۀ انعقادی میان وزارت کشور، دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر و جمعیت هلال احمر، «توانمندسازی و ارتقای سلامت گروه‌های مختلف هدف در جمعیت هلال احمر» است که با هدف انجام اقدام فوق‌العاده و کاهش نرخ بروز اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان‌ها اجرا شده است.
طرح‌های کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی اداره کل ورزش و جوانان عبارت از «حمایت از سازمان‌های مردم نهاد در راستای کنترل و کاهش آسیب‌ای اجتماعی جوانان و زنان»، بررسی وضعیت ساختار قامت و اطلاح ناهنجاری‌های اسکلتی دختران با ورزش»، حمایت از توسعه ورزش عمومی و پایه از طریق کمک به هیئت‌های ورزشی» و «تجهیز خانه‌های ورزش روستایی» است.
طرح‌های آموزش و پرورش در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز شامل طرح «نماد(نظام مراقبت اجتماعی از دانش‌آموزان)»، «برگزاری و اجرای المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای با تأکید بر دانش‌آموزان دختر مدارس مناطق محروم» و «ارتقای نشاط اجتماعی دانش‌آموزان مناطق و محلات محروم استان» بوده است.
اعتبارات تخصیص یافته به بهزیستی استان نیز در قالب تفاهم‌نامه با سازمان امور اجتماعی کشور در خصوص طرح‌های «راه‌اندازی مرکز جامعه‌پذیری و توانمندسازی بانوان(RRC)»، «طرح‌های پیشگیری از اعتیاد»، «ساماندهی کودکان کار، خیابانی و طلاق»، «مصون‌سازی مهدهای کودک» و «همایش پیشگیری از اعتیاد و دوره پیشگیری از اعتیاد در روستا» هزینه شده است.

*خبرنگار: مريم بهرامي*
*عکس : امید استواری *


آدرس کوتاه :