شناسه : 94165223
استاندار یزد:


استاندار یزد با اشاره به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد در یونسکو گفت: برنامه‌های ویژه‌ای برای سکونت بومی‌ها در بافت تاریخی یزد داریم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استاندار یزد، «سید محمد میرمحمدی» در نشستی خبری که به مناسبت ثبت جهانی بافت تاریخی یزد با حضور معاونان وی و مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد برگزار شد؛ اظهار داشت: ثبت بافت تاریخی یزد به‌عنوان یکی از رخدادهای بزرگ و ارزشمند، دستاورد گران‌سنگ تلاش پیشینیان است که برای حفظ این میراث زحمت زیادی کشیدند تا به نسل امروز برسد.
 وی ابراز امیدواری کرد که با هوشمندی و درایت و درک ارزش‌های آن به وظایفی که در قبال این گنجینه فرهنگی و تاریخی و اجتماعی و معماری و هنری داریم، عمل شود.


ثبت بافت تاریخی نظر همگان را متوجه یزد کرد


میرمحمدی ادامه داد: ثبت جهانی یزد موجب شد تا این استان موردتوجه همگان باشد و ملل مختلف بسته به موارد موردعلاقه خودشان به یزد سفر کنند و به گردش و تماشا در این نقطه بپردازند.
وی در خصوص ثبت بافت تاریخی یزد گفت: یزد ششمین شهر جهان است که ثبت تاریخی می‌شود و امیدواریم که بتوانیم در این زمینه هر آنچه را که بر عهده مدیران گذاشته‌شده است انجام دهیم.


ثبت بافت تاریخی به دلایلی در دولت قبل پنج سال تعطیل شد


استاندار یزد بابیان اینکه درزمینهٔ ثبت بافت تاریخی بسیاری از افراد زحمت کشیدند؛ گفت: برنامه ثبت جهانی یزد در این دوره آغاز نشده بلکه از زمان منتهی به سال 84 برای ثبت ملی اقدام شده و پس‌ازآن ثبت جهانی دنبال شده است اما، شرایط لازم فراهم نشد و در سال 88 با مشاورین شمسه و شبستان قراردادی منعقدشده تا بتوان کار را تکمیل کرد و در سال 92 به دلیل برخی مشکلات، جدی‌تر برخورد شد و در قراردادی که با دانشگاه بسته شد و تغییر و تحولات مدیریتی که حاصل شد موجب توقف کار شد. در سال بعد همکاری میراث فرهنگی با استانداری شروع شد که پس از پنج سال توقف، مجدداً کار آغاز شد.
وی با اشاره به روند انجام کار و پیچیدگی پروسه ثبت جهانی در یونسکو و تشکیل 8 کمیته برای بررسی بیشتر و رفع مشکلات و نواقص عنوان کرد: ارزیاب کمیته میراث فرهنگی یونسکو نیز در استان حاضر شد و تمامی پرونده ارائه‌شده موردبررسی قرار گرفت تا ملاحظه کند آنچه واقعیت دارد با آنچه در پرونده ثبت‌شده یکسان است یا تفاوت دارد که خوشبختانه به‌جز چند مورد، بخش عمده آن دارای مطابقت بود و نسبت به رفع ایرادات نیز اقدام شد.


باید به خاطر ثبت جهانی بافت تاریخی یزد به مردم تبریک گفت


میرمحمدی با اشاره به ارزش و اهمیت بافت تاریخی اظهار داشت: بافت تاریخی میراثی است که می‌توان به اشتراک با جهانیان گذاشت و روند ثبت آن نیز به‌صورت زنده پخش می‌شد و برای همگان قابل‌رؤیت بود و علی‌رغم تلاش‌هایی که در اجلاس برای به تعویق انداختن آن صورت گرفت، تلاش‌ها به بار نشست و یزد با آرای بسیار بالایی ثبت جهانی شد که این توفیق جای تبریک به تک‌تک مردم استان دارد.
وی افزود: ثبت جهانی شهر یزد فرصتی را ایجاد کرده که اگر بی‌توجهی کنیم و یا دیر به آن بپردازیم از دست خواهد رفت. این فرصت ازنظر سیاسی نیز برای ما بسیار مهم است و تمامی رسانه‌های بین‌المللی نیز به این موضوع پرداختند که در شهر یزد گنجینه‌ای ارزشمند از گذشتگان نهفته است که در کانون توجه قرار گرفت و یزد به جهانیان معرفی شد.
میرمحمدی با تأکید بر نقش اصحاب رسانه درزمینهٔ پاسداری از بافت تاریخی گفت: اصحاب رسانه باید نسبت به این موضوع عنایت ویژه‌ای داشته باشند و این ارزش‌ها را برای مردم ملموس‌تر کنند.


برنامه‌های استان برای حفظ ثبت جهانی و جذب بیشتر گردشگر


وی با اشاره به برنامه‌های استان برای حفظ ثبت جهانی و جذب بیشتر گردشگران و پذیرایی از آنان گفت: برای زیرساخت‌ها ازجمله فرودگاه برنامه‌ریزی‌شده و 250 هکتار زمین به فرودگاه واگذارشده تا دو بانده شود و دستگاه‌های مربوطه نیز نصب‌شده و در سطح کلان نیز در حال پیگیری هستیم.
وی از دیگر اقدامات را دوخطه کردن خطوط ریلی برشمرد و گفت: در رابطه با رفع آلودگی هوا نیز تلاش‌های متعددی دنبال شده و امروز شاهد شرایط مطلوب‌تری هستیم اما ریز گردها همچنان شرایط خود را دارد و چون منها خارجی دارد، دولت نیز به دنبال اجرای طرح‌هایی هست که البته مستلزم همکاری‌های بین‌المللی است.
وی در خصوص اقامت گردشگران در استان نیز گفت: 1000 تخت از طریق بوم گردی‌ها ایجادشده و 8 هتل نیز در دست احداث است و برنامه‌های جدیدی نیز دراین‌ارتباط خواهیم داشت. این رویه یک‌فصل جدیدی برای استان است که باید برنامه‌های کوتاه، بلند و میان‌مدت به تناسب رشد گردشگر در زمینه‌های زیرساختی و فرهنگی و تبادلات اجتماعی داشته باشیم و از این فرصت پیش‌آمده برای معرفی فرهنگ و تمدن و ترویج آن در جوامع بین‌المللی استفاده کنیم.


تمهیدات ویژه برای ساکنین بافت تاریخی یزد


میرمحمدی از دیگر برنامه‌ها را رسیدگی بیشتر به بافت تاریخی برشمرد و تصریح کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی برای ساکنان بافت تاریخی در راستای حفظ و نگهداری، تلاش برای جذب بومی‌ها برای سکونت در بافت تاریخی از طریق تأمین و ارتقای امنیت بخشی از این برنامه‌ها است.
استاندار یزد بابیان اینکه ازاین‌پس کار جدی در بافت تاریخی باید انجام شود؛ گفت: یکی از مهم‌ترین موارد آموزش افراد ساکن در بافت تاریخی است که تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه میراث فرهنگی نقش مؤثری در این زمینه‌دارند.
میرمحمدی بابیان اینکه افراد ساکن در بافت تاریخی نیز تأثیر بالایی در حفظ و نگهداری این بافت‌دارند، افزود: سکونت در بافت تاریخی یزد نیازمند شرایط و کیفیت مطلوب‌تری است که لازم است در این زمینه با مشارکت مردم و ساکنان بافت اقداماتی انجام شود و با سکونت بومی‌ها در بافت تاریخی، خودبه‌خود غیربومی‌ها از بافت دور شوند.
وی همچنین با اشاره به اینکه ثبت بافت تاریخی یزد موجب تغییر در برخی موارد خواهد شد؛ گفت: جذب امکانات و حتی ایجاد رشته‌های جدید دانشگاهی و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل و ... بر اساس نیازها و ضرورت انجام خواهد شد و نمی‌توان به‌سادگی رشته‌ای ایجاد کرد اما، در رابطه با سرعت انتقال آب می‌توان به این موضوع پرداخت و یا امکانات و تسهیلات بیشتری را با ارائه برنامه‌هایی که مستلزم تسهیلات و امکانات بیشتر است اقدام کرد.
میرمحمدی با اشاره به الزامات و نیازهای شهر به‌ویژه در بافت تاریخی اظهار داشت: در ارتباط با تغییراتی که جای تهدید و نگرانی دارد باید با راهکارهایی اندیشیده شود تا خللی در بافت تاریخی ایجاد نکنیم و شیوه‌ای را در نظر بگیریم که دسترسی مردم راحت‌تر و آسان‌تر باشد به‌ویژه که درزمینهٔ آتش‌نشانی، بناهای جدید را مجهز به دستگاه‌های اطفای حریق می‌کنند و نظرم این است که برای بافت تاریخی نیز چنین روشی را داشته باشیم و بر اساس راهکار مناسب برای هر چیزی اقدام کنیم.
وی بابیان اینکه این‌چنین موارد باید پیش از ثبت تاریخی اقدام می‌شد؛ گفت: اکنون هنوز دیر نیست و باید برای آن اقدام کرد ضمن اینکه امروز الزامی برای این کار خواهد بود.


کلان شهر شدن تاثیر چندانی در جذب اعتبارات ندارد


وی در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به پرسشی بابیان اینکه کلان‌شهر شدن نیز تأثیر چندانی درروند اعتبارات استان نخواهد داشت؛ عنوان کرد: اعتبارات استانی نیز در شرایط فعلی بسته به کارهایی که انجام می‌شود و موردنیاز است خوب بوده و بر اساس وسعت کاری که انجام می‌شود از اعتبارات خوبی برخورداریم در حالی که اگر کلان‌شهر شویم ممکن است درزمینهٔ اعتبارات حتی متضرر شویم.
میرمحمدی بابیان اینکه مالیات استان در جای دیگری هزینه نمی‌شود؛ گفت: ما در استان چند برابر درآمدمان از اعتبارات دولتی برخوردار هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص ناوگان حمل‌ونقل و خطوط ریلی هم بیان داشت: بخش خصوصی در این زمینه‌ها ورود کرده و واگن‌ها جدیدی برای یزد تهیه خواهد شد اما دولت بر اساس اعتبارات خود اقدام خواهد کرد، ضمن اینکه بخش خصوصی فرصت بیشتری برای اعلام حضور و فعالیت دارد.
وی با اشاره به برگزاری نشستی در خصوص بازآفرینی شهری و ساخت‌وسازهای خشتی در وزارت راه و شهرسازی و با حضور وزیر راه و شهرسازی گفت: در نشستی مصوب شد که این موضوع مورد رسیدگی و بررسی قرار بگیرد و مواردی که متناسب با بافت تاریخی باشد را نیز دنبال کنیم.


توزیع حق انتفاع معادن بر اساس اولویت بخش و شهرستان است


وی همچنین پیرامون موضوع اتباع در استان به‌ویژه در بافت تاریخی گفت: این موضوع در سطح ملی موردبررسی قرار گرفت اما اعتبارات ملی آن تأمین نشد ولی در سطح استانی در حال پیگیری است تا بتوانیم اتباع را در مکانی تجمیع کنیم تا پراکندگی نداشته باشند و آسیب‌ها نیز کم شود.


مشکل اساسی استان کمبود آب است


استاندار یزد بابیان اینکه مشکل اساسی استان آب است به تشریح اقدامات انجام‌شده پرداخت و گفت: به‌زودی عملکرد چهارساله دولت در این زمینه منتشر خواهد شد که موارد متعددی در این زمینه برای انتشار وجود دارد و در اختیار رسانه‌ها نیز قرار خواهد گرفت.
استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش در خصوص حق انتفاع معادن نیز با اشاره به مصوبه قانونی درزمینهٔ کمک به عمران منطقه گفت: اقدام در این رابطه بر اساس اولویت بخش و شهرستان خواهد بود و اعتباراتی که باید در شهرستان هزینه می‌شد، با هماهنگی‌هایی به شهرستان‌های دیگر نیز داده‌شده و برای همه استان در نظر گرفته‌شده است.
وی در خصوص جایگزینی صنایع کم‌آب خواه به‌جای پرآب خواه عنوان کرد: قبلا سرمایه‌گذاری‌هایی صورت گرفته که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت مگر اینکه تامین اعتباری برای جایگزینی شود. در خصوص فولاد یزد یک نیز از قبل مجوز آن صادرشده بود و استقرار آن نیز پیش از این دولت بوده است. در این دولت هیچ مجوزی برای صنایع پرآب خواه صورت نگرفته است.


وجود هماهنگی و هم‌افزایی در بین مدیران استان


استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگار پیمان یزد در رابطه با تربیت مدیران و مدیر سازی در استان گفت: زمانی که به استان آمدم با توجه به توصیه‌های افراد مختلف احساس کردم به افراد خاصی خواهم رسید و انگار که کسی در استان شایستگی مدیریت و پذیرش مسئولیت ندارد و نگران شدم که اگر همه چیز در این افراد محدود شود برای سال‌های آتی، استان به لحاظ مدیریت سقوط خواهد کرد.
وی بابیان اینکه اولین تصمیم استفاده از مدیران جوان بود و از طیف دائمی و روند همیشگی خارج شدم و سعی در شناسایی نیروهای ظرفیت دار استان و کسانی شدم که بالقوه برای مدیرت مناسب بودند؛ گفت: اوایل انتقاد بر من بود که چرا کار را با آرامش و به‌کندی انجام می‌دهم چون من علاقه‌ای به کار عجولانه ندارم و با بررسی تمامی جوانب اقدام به انجام کار می‌کنم که در انتخاب معاونان و فرمانداران و برخی مدیران دستگاه‌ها امروز این توفیق راداریم که با هماهنگی و هم‌افزایی قابل توجهی کارهای استان را باوجود همه مشکلات به سرانجام برسانیم.


از انجام مسئولیت خسته نمی‌شویم


وی ادامه داد: از انجام مسئولیت خسته نمی‌شویم و در شرایط سخت احساس مسئولیت بیشتری می‌کنیم و انرژی بیشتری می‌گیرم و هرجایی که ضرورت باشد هم با توان بیشتر کار می کنیم و تشنه پست و سمت نیستیم و در این مورد سیرابیم و وظیفه را برای خود ملاک می‌دانیم.


برای ساخت مصلی اعتبار دولتی وجود ندارد


استاندار یزد همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص حرف‌وحدیث‌ها و درخواست برخی برای احداث مصلا گفت: ابتدا باید دید که لزومی برای احداث مصلا و پردیس فرهنگی دارد یا خیر و اگر اعتباراتی هم داشته باشیم و خیران بخواهند چنین کاری بکنند از نظر ما ایرادی ندارد اما، اعتبار دولتی در این رابطه نداریم و دیده نشده است ولی اگر طرحی باشد که از سوی بخش خصوصی اجرا شود ابتدا باید طرح توجیهی داشته باشند و زمین آن نیز در اختیارشان باشد و مراحل تصویب آن نیز بگذرد که این مهم در شورای شهر نیست بلکه در کمیته زیربنایی شورای برنامه‌ریزی استان است و پس از طی مراحل قانونی نسبت به احداث آن اقدام شود.