شناسه : 84740878


بیانیّۀ پایانی نشست ملّی خیّرین و توسعۀ اجتماعی که در روزهای 24 و 25 آذر ماه به میزبانی استان یزد برگزار شد، از سوی «محمدرضا کارگری» دبیر مجمع خیّرین کشور قرائت شد.

به گزارش دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری یزد، متن کامل بیانیّۀ این نشست به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای را سپاس می گوئیم که ما را به زیور مسلمانی آراست و ریسمان بندگی خویش را از آسمانها فرو فرستاد تا انسانیت را راهی فراسوی تیرگی ها باشد.
به پیشگاه ملجاء و مولایمان حضرت ولی عصر(عج) درود می فرستیم که بی گمان او حجت مسلمانی ماست و ما دردمندان  امید به نیم نگاه عنایت از نرگس نازنین آن دردانه زهرائی داریم.
در این آخرین روزهای آذر ماه سالی که با تدبیر و هدایت مقام معظم رهبری عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل به خود گرفته است، شهر کهن یزد میزبان خیّرین ارجمندی بود که چون همیشه پای در مسیر خیر و احسان دارند.
آنان که دست به نیکوکاری می زنند و عمر خویش را در این مسیر نورانی مصروف می دارند گوهری والاتر از آن به دست می آورند که هر دو سرای خویش را  به زیبایی می آرایند.
هم اندیشی و هم افزایی میان خیّرین بزرگوار و مسئولان محترم و ایجاد زبانی مشترک و گفتمانی فراگیر، امیدها را برای گشودن فضایی نو در حل کردن مسائل و مشکلات اجتماعی فراهم می آورد.
در آستانه میلاد مسعود پیامبر رحمت و روشنایی حضرت ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی(ص) استقبال تحسین برانگیز خیرین محترم در این نشست 2 روزه و ارائه راهکارهای خردمندانه این عزیزان که نشان گر دغدغه های بلند انسانی این خیراندیشان است را به فال نیک می گیریم.
برگزاری چهار کارگروه با موضوع حادترین مسائل و معضلات اجتماعی مبتلابه جامعه امروز ما یعنی اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی و نقاط بحرانی مبدأ و راهکاراندیشی در این خصوص نشان از دوری گزیدن از کلی نگری و کلیشه ای نگری در مباحث و گفتگوهای این نشست ها بود.
باتوجه به مجموعه مباحث و مذاکرات خیرین محترم و مسئولان گرامی در جلسات اصلی و کارگروههای چهارگانه مذکور، این بیانیه در 10 بند توسط خیرین و موسسات خیریه کشور و مسئولان اجرایی کشور در این نشست صادر و قرائت می شود.
1-     خیرین و فعالین عرصه خیر عزم و جدیّت خود را برای حمایت از تحقق برنامه های توسعه اجتماعی کشور به ویژه در حوزه آسیب های اجتماعی بر مبنای اولویت های اساسی اعلام می‌نمایند و با استعانت از خداوند متعال آماده نقش آفرینی در عرصه دیگری از سازندگی برای ایران عزیز و مردم شریف این دیار به خصوص محرومان و آسیب دیدگان می باشند.
2-    از آنجا که تحقق هر هدفی مستلزم برداشته شدن موانع و بسترسازی برای فعالیت مؤثر و نتیجه بخش می‌باشد، حمایت قوای سه گانه و بخصوص حمایت جدی دولت و استانداران و دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی از اقدامات و فعالیت های خیرین ضروری و مورد انتظار است و تا مادامیکه حلقه حمایتی دولت و مسئولان دولتی در حلقه اقدامات خیرین گره نخورد هیچگاه شاهد تحقق مدیریت ملّی در عرصه آسیب های اجتماعی نخواهیم بود.
3-    از آنجا که « اقتصاد امر خیر» در تنگناهای بزرگی مانند قوانین و مقررات دست و پا گیر مالی و مالیاتی همواره مسیر خود را به کندی طی می نماید، از مسئولان قوای مقننه و مجریه می خواهیم نسبت به اصلاح و تسهیل  فرآیندهای حقوقی مالی و مالیاتی به نفع فعالیتهای عام‌المنفعه و خیرخواهانه اجتماعی اقدام نمایند.
4-    مشارکت خیرین در سطوح تصمیم گیری و برنامه ریزی برای مدیریت آسیب های اجتماعی مورد انتظار جامعه خیرین کشور است و قطعآ مشارکت در تصمیم گیریها موجب ایجاد انگیزه برای خیرین در کنار فعالیتهای امر خیر خواهد بود.
5-    از مسئولان و دست اندرکاران مدیریت حوزۀ آسیب های اجتماعی به ویژه وزارت کشور می خواهیم تا داده ها و اطلاعات لازم درخصوص آسیب های اجتماعی به تفکیک مناطق مختلف کشور که نیازمند حمایت و مشارکت خیرین می باشد را در اختیار خیرین قرار دهند.
6-    خیرین آمادگی دارند تا به ویژه در نقاط حاد و بحرانی مبدأ که موجبات مهاجرت و ایجاد حاشیه نشینی را فراهم می سازد، به خصوص در دو بخش اشتغال  و مهاجرت معکوس در قالب مدل عملیاتی بین دولت و خیرین، همکاری لازم را داشته باشند.
7-    از آن جا که اعتیاد به عنوان یک آفت و بلای خانمان سوز که سلامت جامعه را بطور جدی تهدید می کند و درد مشترک همه دلسوزان کشور اعم از دولتی و غیردولتی به شمار می رود، لذا این آمادگی در خیرین کشور وجود دارد تا با تشکیل کارگروه مشترک با کارگزاران دولت و خیرین برای کمک به اشتغال و حمایت و توانمندسازی معتادان بهبودیافته و همچنین پیشگیری از اعتیاد، اقدامات لازم به عمل آید.
8-     در حوزه طلاق این آمادگی در جامعه خیّرین وجود دارد تا با ایجاد مراکز مشاوره در سراسر کشور برای حمایت از تحکیم بنیان خانواده و کاهش آمار طلاق همکاری لازم را با دولت داشته باشند.
9-    در پایان تأکید می نماید که تحقق کامل اهداف اولین نشست خیرین کشور در زمینه توسعه اجتماعی و کنترل آسیب های اجتماعی و تحقق هر کدام از بندهای فوق مستلزم تشکیل دبیرخانه دائمی و مشترک خیرین کشور است و از وزارت کشور درخواست می شود در اسرع وقت مقدمات لازم را برای ایجاد و فعالیت این دبیرخانه فراهم سازد.
10-    با توجه به آمادگی و عزم جدی خیرین کشور برای مشارکت در توسعه اجتماعی و کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی که یکی از دستاوردهای بزرگ این نشست محسوب می شود و با توجه به پیشنهادهای مطرح شده در این نشست در زمینه تشکیل مجمع خیرین در موضوعات مختلف اعم از مناطق حاد و بحرانی، حاشیه نشینی، اعتیاد، طلاق و ...، دبیرخانه دائم مشترک وظیفه دارد برای یکپارچه سازی و انسجام بخشی به فعالیتهای خیرین کشور این پیشنهادها را با مشارکت خیرین بزرگوار بررسی و زمینه تحقق همه تصمیمات این نشست را فراهم نموده و برنامه ریزی های لازم برای برگزاری دومین نشست سراسری خیرین کشور را به منظور بررسی میزان پیشرفت امور در  6 ماهه آینده فراهم کند.
در پایان از زحمات و اقدامات شایسته ای که برای برگزاری این نشست توسط وزارت کشور و استانداری محترم یزد صورت گرفته است، صمیمانه تشکر می نماییم.
حسنت  به اتفاق ملاحت جهان گرفت              آری به اتفاق جهان می توان گرفت