شناسه : 100639425
استاندار یزد:


استاندار یزد در همایش «کودکان دیار صلح و گفت‌وگو» بابیان اینکه می‌بایست منطق گفتگو را در منطق پربار اسلام، مبانی دینی و ریشه‌های اصیل آن پیدا کنیم؛ گفت: جامعه امروز بیش از هر زمان دیگری به گفتگو نیاز دارد.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد؛ همایش «کودکان دیار صلح و گفت‌وگو» با حضور استاندار یزد، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، مشاور بانوان و خانواده وزیر کشور، فرماندار اردکان، مدیرکل بانوان و خانواده استانداری و جمعی از مدیران و مسئولان استان یزد در شهرستان اردکان برگزار شد.
استاندار یزد در این همایش با تبریک میلاد نورانی خاتم رٌسٌل، پیامبر رحمت و گفتگو حضرت محمد بن عبدالله (ص) بابیان اینکه انسان‌ها به‌حکم فطرت، متفاوت خلق‌شده‌اند و جوامع بشری هم به همین نسبت به پیروی از این سنت الهی متفاوت هستند؛ گفت: درعین‌حال همه انسان‌ها و بشریت به اجتماعی بودن و طبع اجتماعی زیستن هم سفارش شده‌اند و اجبار دارند که این مسیر را برای تکامل طی کنند.
«محمود زمانی قمی» افزود: اگر با گفتگو، اشتراکات این تفاوت‌ها را پیدا نکنیم به نزاع تبدیل می‌شود؛ چراکه بدیل گفتگو و بدیل کنار یکدیگر نشستن، نزاع و خشونت است.
وی بابیان اینکه محصول نزاع و درگیری افتراق و از بین رفتن استعدادها و حیف‌ومیل همه امکانات در ساحت‌های مختلف و گوناگون است؛ تأکید کرد: هیچ کجا در مبانی دینی، کتاب آسمانی قرآن، سنت نبوی و سیره ائمه و اهل‌بیت به نزاع، درگیری و نشنیدن سخن دیگران اشاره نشده است و این نکته مهمی است.
وی تصریح کرد: قرآن کریم انسان‌ها را به شنیدن کلام دیگران و انتخاب احسن سفارش می‌کند و این مهم بخشی از فرهنگ گفتگو است.
زمانی قمی بابیان اینکه اگر به دریای کلام مولای نیکی‌ها و مولای خوبی‌ها علی ابن ابیطالب رجوع کنیم نیز بر همین رویه تأکید کرده است؛ عنوان کرد: جامعه‌ای که از خشونت و بداخلاقی دوری کند و اخلاق را سرلوحه کار خود قرار دهد، زمینه گفتگو را در خود فراهم کرده است.
استاندار یزد اظهار داشت: خوشبختانه این همایش در دیار و در نقطه‌ای برگزارمی شود که زادگاه فقیه مجاهد، عالم اخلاقی و بنیان‌گذار مدارا در عصر کنونی و حوزه‌های علمیه؛ مرحوم حضرت آیت‌الله آقای سید روح‌الله خاتمی است.
وی با اشاره به نظریه گفتگوی تمدن‌های رئیس دولت اصلاحات؛ خاطرنشان کرد: از همین بیت شریف و توسط فرزند برومند ایشان، جناب آقای سید محمد خاتمی نظریه‌ای ارائه شد که آدم کشی، ترور، مخالفت با دیگران و حصر را نفی کرد و از رحمت و گفتگو سخن گفت. این نظریه به قدری تأثیرگذار بود که حتی معاندان و مخالفان جمهوری اسلامی و انقلاب تابناک اسلامی مجبور به تائید آن شدند.
زمانی قمی با اشاره به اینکه جان‌مایه دینی ما نیز به گفتگو و مدارا سفارش می‌کند؛ تأکید کرد: دین مبین اسلام توصیه می‌کند تا با روش‌های اخلاقی و مداران کردن حرف‌های یکدیگر را بشنویم و از مسیر و جاده اخلاق خارج نشویم.
وی با اشاره به اینکه ما نمی‌توانیم ادعای مسلمانی داشته باشیم و همدیگر را تخریب کنیم، با یادآوری برخی از وقایع تاریخی در زمان مولای متقیان علی (ع) گفت: بعد از واقعه غدیر، ابوسفیان به علی ابن ابیطالب رجوع می‌کند و پیشنهاد می‌دهد که با لشگری که من تامین می کنم بجنگید و حکومت را بگیرد اما؛ حضرت علی (ع) این پیشنهاد را باقدرت کنار می‌گذارد و از مرزهای اخلاق عدول نمی‌کند.
استاندار یزد افزود: در واقعه‌ای دیگر زمانی که خانه عثمان را محاصره می کنند در فرهنگ رایج بسیاری از سیاسیون تاریخ این موضوع فرصتی برای واردکردن ضربه نهایی به خلیفه وقت بود ولی علی ابن ابیطالب نه‌تنها این ضربه را وارد نکرد که به همه آن‌هایی که خانه عثمان را محاصره کرده بودند سفارش فرمود تا برگردند. اما علی (ع) در آن شرایط هم اخلاق را کنار نگذاشت و بر مرزبندی اخلاق و بی‌اخلاقی اصرار شدید داشت.
وی اظهار داشت: وقتی ما مسلمانان اسوه‌های بزرگی در تاریخ اعتقادی خود و باورهای دینی‌مان نظیر علی (ع) راداریم، نزاع بی‌جهت و مجادله قابل‌پذیرش نیست.
زمانی قمی بابیان اینکه می‌بایست منطق گفتگو را در منطق پربار اسلام، مبانی دینی و ریشه‌های اصیل آن پیدا کنیم؛ گفت: جامعه امروز بیش از هر زمان دیگری به گفتگو نیاز دارد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا اقدامی که امروز از استان یزد شروع‌شده است به کشور و جهان تسری یابد تا صدای استقرار گفتگو و نکوبیدن بر طبل جنگ و نزاع و آدم کشی را همه علاقه‌مندان به صلح و دوستی بشنوند.
استاندار یزد در پایان از همه مجریان برگزاری این همایش تلاش و قدردانی کرد.