استاندار يزد‌ تاکید کرد:


‌استاندار یزد در نشست صميمی با جامعه قرآنی استان با تأکید بر اینکه لازم است جامعه سازی در کنار خودسازی مورد توجه قرار گیرد، گفت: مؤسسات و تشكل‌ها‌ی قرآنی بايد تلاش كنند تا اجتماع مردمی حول فعاليت های اخلاقی و اجتماعی بزرگ حركت كند.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، نشست صمیمی با جامعه قرآنی استان با حضور "‌محمود زمانی قمی" استاندار یزد و "محمدعلی طالبی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در تالار اندیشه استانداری برگزار شد.
‌استاندار یزد در این نشست حوزه قرآني را عرصه مهمي دانست كه بايد جزو زيرساخت‌هاي فرهنگي كشور و نظام محسوب شود.
"‌محمود زمانی قمی" ‌بر اولويت جامعه‌سازي نسبت به خودسازي تاکید و بيان كرد: پيش از انقلاب اسلامی جوان‌ها در پي خودسازي بودند و شاهد بوديم كه چگونه از نظر خودسازي پيشرفت كردند اما اين خاص قبل انقلاب است و اكنون پس از انقلاب و استقرار جمهوري اسلامي ایران، حال ديگر حكومت اسلامی هستيم و بايد جامعه را بسازيم و به ساختن جوامع ديگر نیز بينديشيم.
زماني‌ قمي افزود: به نظر مي‌رسد در زمان كنوني در كنار ترويج قرآن، بايد سخت به قرآن ناطق يعني سيره اهل بيت به ويژه مولاي متقيان حضرت علي(ع) توجه كنيم زيرا ايشان حكومتي را تشكيل دادند كه بارزترين ويژگي آن، اين است كه هيچگاه اخلاق در این حکومت و جامعه ترک نشد.
وی ادامه داد: بايد مراقب و آگاه باشيم كه ما جامعه ای قرآني و اخلاقي مي‌خواهيم، جامعه‌اي كه امام جماعت آن امامي براي همة قشرها و نه فقط یک قشر باشد همانگونه كه استاندار آن، استاندار همة قشرها و دارای همه مذهب ها اعم از مسلمان ها و غيرمسلمان‌هاست.
استاندار یزد خاطرنشان کرد: بنابراين بايد زباني را انتخاب كنيم كه همه مخاطبان صداي ما را بشنوند مانند حضرت علي(ع) كه هيچگاه يک قشر را خطاب قرار ندادند و همواره اينگونه بودند كه به دنبال مدينه اخلاقي و جهان اخلاقي بودند.


تلاش براي توانمندسازي بخش‌هاي كم‌توان جامعه


زمانی قمی به وضعيت ویژه اقتصادي كشور در شرایط کنونی اشاره كرد و گفت: ما در شرايط حساسي قرار داريم به گونه‌اي كه استبداد جهاني و زورگويان عالم به دنبال تهديد، ‌تحریم و صدمه رساندن به جمهوري اسلامي ایران هستند.
وی ادامه داد: در شرايط آغاز جنگ اقتصادی هستيم و بايد ببينيم چگونه می توان از اين شرایط عبور كرد، بايد تلاش كنيم با همكاري مردم بخش‌هاي كم توان جامعه را توانمند ‌سازیم.
استاندار یزد با بيان اينكه دشمن فقط به دنبال اين است كه ما در شرايط سخت نتوانيم كشور را اداره كنيم، خاطرنشان کرد: لازم است شرايطي را ايجاد كنيم كه دشمن تسليم شود و علاقه‌منديم استان يزد كه نماد انسان دوستي و رفع نيازهاي هم نوع است، از خود آغاز كند و الگويي براي كشور باشد.
زمانی قمی همچنین در ادامه نشست شنوای سخنان جامعه قرآني استان شد و در خصوص مباحث مطرح شده از سوي آنها، ‌گفت: نماينده‌اي از جامعه قرآني براي بيان مباحث اين جامعه در شوراي اداري استان حضور يابد، ‌در آینده ای نزدیک از مؤسسات قرآني بازدید خواهد کرد و اگر درخواست زمين يا فرهنگسراي قرآني است، براي پيگيري منعكس شود.
مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل های قرآنی نیز در این نشست در خصوص وضعیت موجود جامعه قرآنی استان، گفت: ‌استان یزد از نظر تعداد موسسات قرآنی در بین پنج استان اول کشور است به طوری که ١١٨ موسسه قرآنی و ٩٠ خانه قرآنی روستایی در استان وجود دارد.
"حجت الاسلام ‌والمسلمین حميدرضا مطهریان" تعداد قرآن آموزان تحت پوشش مؤسسات قرآنی را بیش از ۳۰ هزار نفر در سنین مختلف ‌دانست.
گفتنی است مهم ترین دغدغه های جامعه قرآنی استان در این جلسه تقویت صندوق حمایت از موسسات قرآنی، مشکل مالیاتی موسسات، حمایت معنوی در مورد وقف قرآنی و نبود فرهنگسرا و نمایشگاه متمرکز قرآنی بیان شد.
 


آدرس کوتاه :