استاندار یزد:


استاندار یزد در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: دور کردن مردم از خوداتکایی نوعی بیماری اقتصادی است؛ چراکه با حذف نقش مردم بزرگ‌ترین آسیب را به‌نظام اقتصادی کشور می‌زند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، «سید محمد میرمحمدی»، 14 اردیبهشت در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: در اقتصاد کشور نوعی بیماری به نام هلندی وجود داشت که ناشی از پول نفتی بود که یک‌باره حاصل می‌شد.
استاندار یزد افزود: اکنون بیماری جدیدی پیداکرده‌ایم و آن، دور کردن مردم از خوداتکایی است زیرا به‌گونه‌ای عمل می‌شود که مردم در کار بی نقش شده‌اند و این بزرگ‌ترین آسیب به‌نظام اقتصادی کشور است.
میرمحمدی بیان کرد: اکنون از «حمایت» سخن به میان می‌آید درحالی‌که درواقع این حمایت جنبۀ آسیب‌زا دارد ولی مطرح می‌کنند که هدف حمایت از واحدها و کارخانه‌ها است، اما درواقع و در بطن کار، این واحدها در حال توخالی شدن هستند که این بسیار خطرناک است.
وی گفت: برخی واحدها با بدهی‌های انبوه مواجه هستند و رشد و پویایی آنان متوقف‌شده است، اما به‌طور مداوم از این واحدها دفاع و نسبت به آن‌ها دلسوزی می‌شود؛ درحالی‌که باید به ابعاد مختلف این حمایت توجه کرد.
استاندار یزد افزود: بارها بیان کرده‌ام که چرا عمدتاً به مسائل یک‌بعدی نگاه می‌شود، این در حالی است که کارها ابعاد مختلفی دارد و باید به همۀ ابعاد آن نگاه کرد.
میرمحمدی بیان کرد: به نظرم شیوه‌ای که در کشور جاری‌شده، موجب آسیب بزرگی به‌نظام می‌شود و این مسائل مانند موریانه به جان ما اقتصاد ما افتاده‌ و در حال متلاشی کردن اقتصاد ما است.
وی گفت: اکنون کاندیداها و نامزدهای انتخاباتی حرف‌هایی می‌زنند که مردم را در اقتصاد بی نقش می‌کند؛ یکی می‌گوید به این اندازه یارانه می‌دهیم و دیگری وعدۀ دیگر می‌دهد، اما باید توجه کرد این میزان یارانه را از کجا و چگونه باید داد، مگر کشور تجربۀ پرداخت یارانۀ 45 هزارتومانی را ندارد. این حرف‌ها به‌جز این نیست که اقتصاد از بین برود و نظام یک‌دفعه زمین بخورد.
میرمحمدی با اشاره به تجربۀ پرداخت یارانۀ 45 هزارتومانی، افزود: بر چه اساسی وعدۀ یارانۀ 250 هزارتومانی به مردم داده می‌شود؛ اگر چنین حرف‌هایی مردم را فریب دهد، چه بلایی بر سر مملکت می‌آید و مملکت به کجا خواهد رسید؟
استاندار یزد بیان کرد: گزارش‌هایی داشته‌ایم که یک خانوادۀ کشاورز، کشاورزی را به دلیل دریافت یارانه رها کرده است و پس از مدتی به دلیل پایین آمدن قدرت خرید، هیچ‌کدام از فرزندان دیگر به پیشۀ کشاورزی بازنگشته‌ و رو به حاشیه‌نشینی آورده‌اند که این، از پیامدهای دور شدن مردم از کار و تلاش و سوق دادنِ آن‌ها به‌سوی جیره‌خواری است.
استاندار یزد دربارۀ حمایت از واحدهای صنعتی بیان کرد: دفاع باید منطقی و درست باشد. برای نمونه، واحدی 20 میلیارد وام گرفته،20 میلیارد هم بدهی دارد درحالی‌که ارزش این واحد 15 میلیارد و زیر قیمت بدهی‌هایش است، چگونه می‌توان چنین واحدی را نگه داشت، به‌واقع، آیا پول این واحد را به‌جایی می‌رساند یا با این روش ضربۀ اصلی به‌نظام تحمیل می‌شود.
وی تصریح کرد: می‌توان مدیریت درست داشت؛ کمتر هزینه کرد؛ کیفیت بالاتر و بسته‌بندی مناسب‌تر داشت.
میرمحمدی افزود: خواهش من این است که در حمایت از واحدهای صنعتی، همۀ راهکارها را در نظر بگیریم و توجه کنیم حمایت‌های بانکی به نفع واحدها نیست بلکه این حمایت‌ها به‌طور مقطعی تأثیرگذار است و مانند این است که بخواهیم تبی را کاهش دهیم که برای این کار، دستمالی را روی پیشانی فرد می‌گذاریم و دما را به‌طور مقطعی کاهش می‌دهیم اما پس‌ازآن، فرد دوباره به روال خود بازمی‌گردد.
استاندار یزد در این جلسه به پرسش‌های نمایندگان بخش خصوصی پاسخ داد و در آن باره گفت: هیچ تزلزلی در اجرای مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی نیست و همۀ موارد آن به جدیت دنبال می‌شود؛ در خصوص جدا کردن دستمزد از دیگر خدمات گزارشی ارائه شود تا پیگیری شود؛ بحث تعادل‌بخشی سفره‌های آب زیرزمینی نیز پیگیری می‌شود که در صورت اجرای طرح، همۀ برداشت کنندگان به‌طور هم‌زمان برداشت آب را کاهش دهند.
 


آدرس کوتاه :