شناسه : 93903657
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعی استاندار يزد تاکید کرد:


معاون سياسي، امنيتي و اجتماعی استاندار يزد در نشست ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی بر لزوم آسیب‌شناسی در حوزه عفاف و حجاب به جای اقدامات برخوردی تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، «محمدعلی طالبی» در نشست ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی با گرامیداشت هفته عفاف و حجاب اظهار داشت: مسئولیت عفاف و حجاب صرفا به عهده چند دستگاه نیست و همه باید در این زمینه همکاری و همراهی کنند تا هفته عفاف و حجاب با شکوه برگزار شود.
وی با اشاره به لزوم ارائه برنامه‌های فرهنگی متناسب با عفاف و حجاب از سوی رسانه ملی عنوان کرد: برخی دستگاه‌ها نیز مانند شهرداری باید در حوزه فضاسازی و برپایی نمایشگاه فعال باشند و از توانایی همه دستگاه‌ها نیز بهره‌مند باشیم.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعی استاندار يزد با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد نقش موثرتری نسبت به دستگاه‌ها دولتی دارند عنوان کرد: سازمان‌های مردم نهاد تاثیرگذاری بیشتری بر مردم دارند و بهتر است از این ظرفیت نیز بهره‌مند شویم.
وی با بیان اینکه پس از گذشت حدود 40 سال از انقلاب و توسعه مبانی دینی همچنان برای عفاف و حجاب و اقدامات مقابله‌ای جمع می‌شویم بیان داشت: باید در این حوزه آسیب شناسی شود و مشکل را پیدا کرد تا این وضعیت در کشور بهبود پیدا کند و از نکات کلیشه‌ای دور باشیم.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعی استاندار يزد افزود: متاسفانه بیشتر به سراغ معلول‌ها می‌رویم تا علت‌ها و همواره به دنبال این هستیم که نواقص را بپوشانیم نه اینکه رفع کنیم و کمتر به این موضوع پرداخته شده که چرا فرد بی حجاب شده است.
طالبی با بیان اینکه جداسازی و برخورد با معلول کار درستی نیست؛ گفت: در برخی برنامه‌ها مثل برنامه‌های ورزشی اجازه حضور بانوان را نمی دهیم این نوعی برخورد با معلول است و علت ها را توجه نمی کنیم و بیشتر نگران این اختلاط ها در ادارات و یا اماکن ورزشی هستیم.
وی با تاکید بر شناسایی و ریشه‌یابی علت‌ها عنوان کرد: نیاز است مبانی عفاف و حجاب را در جامعه به ویژه برای نسل جوان تبیین کنیم چون با مفاهیم عملی عفاف و حجاب آشنایی چندانی ندارند.
وی تاکید کرد: نباید عفاف و حجاب را به مفاهیم ظاهری بست داد چراکه مفاهیم گسترده و بالایی در جامعه دارند و باید جامعه را به سمتی ببریم که با روح و اعتقاد خود دستورات دینی را بپذیرند و رعایت کنند.
مدیر کل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد هم با اشاره به در پیش بودن هفته عفاف و حجاب گفت: در همین راستا بر اساس شعار هفته، دستورالعملی برای دستگاه‌ها ارسال شده که وظایفی را به عنوان محور اصلی فعالیت‌های هر دستگاه مشخص شده است.
«مجیدجوادیان زاده» با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های هفته ادامه داد: برگزاری مسابقات فرهنگی هنری در بین کارکنان و خانواده‌ها، نمایشگاه عرضه کتاب و مد و لباس از جمله برنامه‌هایی است که قابلیت اجرایی دارد.
وی با تاکید بر همگرایی بیشتر در بین دستگاه‌ها عنوان کرد: شایسته است تا دستگاه‌ها نیز برنامه‌های خود را برای هماهنگی بیشتر ارائه کنند تا در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این نشست گفت: چون حجاب وسیله‌ای برای تعالی و تقوای افراد است از حوزه کار امور بانوان خارج شد تا همه بدانیم که حجاب و عفاف مختص به بانوان نیست و مردان نیز باید حجاب داشته باشند.
«رقیه کرمانیان» با بیان اینکه حجاب تنها در ظاهر نیست بیان داشت: حجاب باید در نگاه و کلام نیز باشد و برنامه‌هایی باید باشد که در طول سال به آن توجه صورت گیرد.
وی با بیان اینکه بسیاری از کارکردهای رفتاری باعث شده تا دختران و زنان از حجاب گریزان باشند گفت: این موضوع باعث شده تا به فکر برنامه‌هایی باشیم تا حجاب را در جامعه بسط و توسعه داده و از غفلت خارج کنیم.
کرمانیان با اشاره به برخی برنامه‌ها برای هفته عفاف و حجاب اضافه کرد: سوق دادن پایان‌نامه دانشجویان برای آسیب‌شناسی حجاب از جمله اقدامات شاخصی است که به دنبال نهادینه کردن آن هستیم ضمن اینکه برنامه‌های دیگری از جمله برپایی نمایشگاه با رویکرد فرهنگ‌سازی، برگزاری میزگرد و مناظره و ... دنبال می‌کنیم.