استاندار یزد:


استاندار یزد در نشست شورای اداری استان با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» این شعار را شعار کامل و جامعی دانست و تأکید کرد: مدیریت ارشد استان برای تحقق عملی شعار سال و فرمایش رهبر فرزانه انقلاب تمام تلاش خود را انجام خواهد داد و به نصب بنر و برگزاری همایش و سخنرانی در این رابطه اکتفا نخواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، «محمود زمانی قمی» در نخستین نشست شورای اداری استان در سال 97 که روز چهارشنبه 15 فروردین‌ماه در تالار کوثر استانداری برگزار شد، ضمن تبریک ماه رجب و نوروز باستانی به مردم و مدیران استان، ضایعه درگذشت مدیرکل فقید دفتر فنی و سرپرست سابق معاونت عمرانی استانداری «زنده‌یاد سید رضا خادمی» را تسلیت گفت و بیان کرد: ایشان انسانی بسیار ارزشمند و عاشق کار و خدمت به مردم بود و فقدان این عزیز برای مجموعه مدیران استان بسیار سخت و غم‌انگیز است.
استاندار یزد ادامه داد: سال 96 با تمام حوادث تلخ و شیرین سپری شد که مهم‌ترین و شیرین‌ترین دستاورد در سال گذشته برگزاری دو انتخابات شکوهمند دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و مشارکت حداکثری مردم در این انتخابات بود.
زمانی قمی زلزله غرب کشور و وقوع زلزله در استان‌های کرمانشاه و کرمان را یکی از تلخ‌ترین حوادث سال گذشته دانست و افزود: خوشبختانه ملت ایران همیشه در سخت‌ترین شرایط با اتحاد، نوع‌دوستی، مشارکت و همبستگی بر مشکلات غلبه کرده‌اند.
وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: مردم فهیم ایران اسلامی با حضور گسترده و حیرت‌آور خود در راهپیمایی 22 بهمن بار دیگر حمایت قاطعانه خویش را از نظام و انقلاب اسلامی اعلام کردند.
رئیس شورای اداری استان خاطرنشان کرد: امسال نیز باشکوه هرچه‌تمام‌تر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن خواهیم گرفت و با تمام وجود از جمهوری اسلامی ایران دفاع خواهیم کرد تا برخی از مسئولان کم‌خرد دنیا و نسل‌های بعدی آن‌ها که دل به تضعیف نظام و انقلاب اسلامی بسته‌اند این جشن پیروزی و اقتدار ملت ایران را نظاره‌گر باشند.


شعار حمایت از کالای ایرانی شعار کامل و جامعی است


زمانی قمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت شعار امسال که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری شده است، بیان کرد: این شعار، شعار کامل و جامعی است و اقتصاد مقاومتی و رونق اقتصادی را در دل خود جای‌داده است، مدیریت ارشد استان برای تحقق عملی شعار سال و فرمایش رهبر فرزانه انقلاب تمام تلاش خود را انجام خواهد داد و به نصب بنر و برگزاری همایش و سخنرانی در این رابطه اکتفا نخواهد کرد.
استاندار یزد ادامه داد: در زمان شروع دولت تدبیر و امید بیش از 20 میلیارد دلار کالای قاچاق در ایران داشتیم و در حال حاضر این میزان به 13 میلیارد دلار کاهش‌یافته است.
وی بابیان این‌که هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق 100 هزار شغل را از بین می‌برد، افزود: به‌عبارت‌دیگر 13 میلیارد دلار قاچاق کالا، یک‌میلیون و 300 هزار شغل را از بین می‌برد.
رئیس شورای اداری استان صنعت کفش، پوشاک و لوازم‌خانگی را ازجمله صنایع مؤثر در توسعه اقتصادی کشور و استان دانست و گفت: در صورت حمایت و ارتقای کیفیت تولید، می‌توانیم گامی مؤثر در راستای تحقق شعار سال برداریم.
زمانی قمی ادامه داد: در صنعت کفش 500 هزار نفر مشغول به کار هستند و هنوز 50 درصد این ظرفیت خالی است و در سال 95، یک‌صد و 82 میلیارد تومان قاچاق کالا در این صنعت داشتیم و یک‌صد و 27 میلیارد تومان از مجاری رسمی وارد کشور شده است.
استاندار یزد افزود: گردش مالی صنعت پوشاک 3 هزار میلیارد تومان است که اگر جلوی قاچاق کالا را در این حوزه بگیریم بیش از 300 هزار شغل به مشاغل موجود در صنعت پوشاک اضافه خواهد شد.
وی حجم گردش مالی لوازم‌خانگی را 30 هزار میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: تنها 40 درصد این حوزه را لوازم‌خانگی داخلی تشکیل می‌دهند، با این ظرفیت در حوزه لوازم‌خانگی 100 هزار نفر اشتغال داریم و اگر جلوی 15 هزار میلیارد تومان قاچاق کالا در این حوزه را بگیریم و 2500 میلیارد تومان واردات لوازم‌خانگی از مجاری قانونی را بگیریم هم اشتغال موجود حفظ می‌شود و هم شاهد افزایش اشتغال چشمگیری خواهیم بود.
زمانی قمی با اشاره به‌ضرورت شناسایی ظرفیت‌های داخلی برای حمایت از تولیدکنندگان بومی،‌گفت: گرایش به تولیدات داخلی مستلزم افزایش قدرت خرید مردم،‌ متعادل‌سازی قیمت‌ها، افزایش کیفیت تولیدات و محصولات داخلی و استفاده از مدل‌های روز و کارآمد است.
رئیس شورای اداری استان ارتقای کیفیت تولید داخلی و محدود کردن واردات را مؤثرترین راهکار برای حمایت از کالای ایرانی دانست و بیان کرد:‌ در این مسیر باید ضمن حفظ اقتضائات و ملزومات کشور از تجربه کشورهایی مانند آلمان، ژاپن و چین که مردم کشورهایشان را به خرید کالای داخلی ترغیب و در این رابطه اعتمادسازی کرده‌اند، استفاده کنیم.
وی بابیان این‌که هر زمان نرخ ارز در کشور ثابت‌شده، شرایط برای افزایش واردات و ورود کالاهای قاچاق هم ایجادشده است، ‌افزود:‌ در سال‌های 84 تا 89 و اوایل سال 90 هم قاچاق کالا افزایش یافت و هم منحنی واردات کشور به اوج خود رسید زیرا ما از یک قاعده دقیق اقتصادی در آن سال‌ها تبعیت نکردیم.
استاندار یزد خاطرنشان کرد: مفهوم حمایت از کالای ایرانی در حقیقت اجرای دقیق سیاست‌های مالی، اقتصادی و پشتیبانی است و در سال جاری حمایت از تولیدات داخلی محور اصلی رفتار و فعالیت‌های استان خواهد بود.
زمانی قمی در پایان سخنان خود با سفارش فرمانداران، مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرائی استان به دیدار با خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان استان، ایتام و فرزندانی که پدران خود را ازدست‌داده‌اند، خاطرنشان کرد: نباید در مردم‌داری که از اهداف اصلی انقلاب اسلامی، توصیه‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، دغدغه‌های مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران است دچار خطا شویم و باید همواره این مهم را مدنظر قرار دهیم که به‌عنوان مسئول در ایران اسلامی در برابر همه مردم با هر دین، عقیده و گرایش سیاسی وظیفه خدمت‌رسانی داریم.
گفتنی است در نشست شورای اداری استان از اعضا و کمیته‌های برتر در ستاد دهه فجر استان با اهدای لوح تقدیر تجلیل گردید و مدیران جدید دستگاه‌های استان در فاصله دو شورای اداری معرفی شدند.
 


آدرس کوتاه :