در دیدار مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان و مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد بر تربیت مشاوران جوان برای مشاوره ازدواج در شهرستان ها تأکید شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان در دیدار با مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد با بیان اینکه این وزارت از جوانان در آستانه ازدواج و در شرف ازدواج حمایت هدفمند دارد به تشریح سیاست های کلی حوزه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در سال 98 پرداخت.
اعظم کریمی گفت: حمایت از مراکز مشاوره ازدواج و خانواده به ویژه مراکز زیرنظر وزارت ورزش و جوانان و نیز جوانان مراجعه کننده به این مراکز از برنامه های مدنظر این وزارت خانه است.
وی از برگزاری کارگاه های آموزشی که مدرسان آن تربیت دیده توسط وزارتخانه هستند خبر داد و گفت: هدف فعالیت مشاوران در استان ها و نیز برگزاری کارگاه های آموزشی در شهرستان ها است.
وی ضمن بیان این موضوع که تعداد مشاوران جوان در یزد چندان چشمگیر نیست، اظهار کرد: لازم است در یزد جوانان در حوزه های مشاوره تربیت شوند.
کریمی با بیان اینکه اولین مراکز مشاوره در کشور از سوی سازمان ملی جوانان تشکیل شده است، گفت: اکنون نیز این سیاست دنبال می شود و در نظر است طی تفاهم نامه با سازمان بهزیستی، از این پس مجوز تأسیس مراکز تخصصی مشاوره حوزه ازدواج به طور مشترک از سوی این دو دستگاه صادر شود.
این مدیرکل با اشاره به آمار تعداد و زمان مراجعه کنندگان در دوره های آموزشی، گفت: 216 کارگاه با 68 مدرس، 4 هزار و 700 شرکت کننده و 1699 ساعت آموزش در 10 شهرستان استان یزد برگزار شده است که این افراد به صورت خود مراجع از طریق اطلاع رسانی ها به حضور برای دوره ها داوطلب شده اند.
به گفتهٔ وی، رویکرد اولیه ما شرکت متقاضیان در دوره های پیش از ازدواج بوده اما اکنون جوانان متأهل، در آستانه جدایی و در پنج سال اول ازدواج نیز مشمول برنامه وزارت ورزش و جوانان می شوند.
وی اولویت نخست وزارت ورزش و جوانان در حوزه اجتناعی را آسیب طلاق عنوان کرد و افزود: البته در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی نیز برنامه هایی با تمرکز بر فرهنگسازی از طریق رسانه مدنظر است.
کریمی یکی از رویکردهای وزارت ورزش در سال جدید را بحث تولید محتوا بیان کرد و تصریح کرد: از زمانی که بحث ازدواج در دستگاه ها پررنگ شده، وزارت ورزش و جوانان در این خصوص بودجه هایی را اختصاص داده است.
وی یزد جزو استان هایی دانست که فعال ترین مرکز خیرین ازدواج را دارد و گفت: با توجه به ظرفیت مردمی و خیری موجود در یزد، این استان پتاتسیل های خوبی در تقویت گفتمان ازدواج درست و کاهش آسیب هایی اعم از طلاق دارد.


لزوم حذف تداخل کاری وزارتخانه ها در حوزه ازدواج


مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد در دیدار با مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در مورد چند و چون طرح های حوزه ازدواج اعم از دانشنامه ازدواج(کارگاه آموزشی 16 ساعته آموزش های پیش از ازدواج) سخن گفت و در این باره گفت: شرکت کنندگان در این طرح بر مؤثر و سازنده بودن طرح اذعان داشته اند و رضایت جوانان در این دوره ها به ویژه در حین کارگاه به وضوح اعلام شده است.
فخرالسادات خامسی هامانه به طرح پویش اجتماعی ازدواج پایدار اشاره و بیان کرد: هدف ما در چنین طرحی درگیری دستگاه های مرتبط و غیرمرتبط  با موضوع ازدواج در قالب نشست های آموزشی، میزگردهای تخصصی، پایگاه های سلامت و... بوده است.
وی همچنین از طرح «سامان» یاد کرد که از طریق مجمع خیرین ازدواج در شش محور ترویج، تحکیم، تسهیل، تشکیل، تکلیف و تعالی خانواده با هدف روان سازی عملیات در دستگاه ها و گفتمان سازی دنبال می شود.
خامسی با تأکید بر حل موازی کاری بین دستگاه ها، گفت: ساماندهی موضوعات باید از سوی مرکز و نه استان ها حل تا تداخل وظایف حذف شود از این رو، طی تفاهم نامه وزارت ارشاد و سازمان امور اجتماعی در بحث شبکه های اجتماعی، بودجه ای برای تولید محتوای فضای مجازی و برگزاری دوره آموزشی در کتابخانه های عمومی مدنظر است و به نظر می رسد نیاز به هماهنگی های بیشتر برای فعالیت هدفمند و هم راستا در این حوزه است.
وی پیشنهاد عمل کرد موضوعی و تقسیم بندی مباحث حوزه اجتماعی در دستگاه ها با هدف جلوگیری از موازی کاری را مطرح کرد.
وی گفت: انجمن خیرین ازدواج از نظر مردمی شدن فعالیت های حوزه ازدواج نقش مؤثری خواهند داشت که این مهم نیز حمایت وزارت ورزش و جوانان را می طلبد.

فعالیت مؤثر خیران ازدواج در یزد


احمد طالبی، معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان یزد نیز به حضور 70 مشاور جوان و آموزش دیده در یزد اشاره کرد و گفت: این اداره در نظر دارد با تربیت فعالان عرصه مشاوره، آنان را برای مشاوه ازدواج و خانواده به ویژه در شهرستان های استان حمایت کند.
طالبی مجمع خیرین ازدواج یزد را که در فعالیت هایی چون برگزاری گردهمایی خیرین ازدواج استان، جذب خیّر و هدایت مردمی مؤثر عمل کرده اند یک ظرفیت ارزشمند بیان کرد.
وی گفت: این مجمع با تشکیل کارگروه خانواده و فعالیت های محتوایی و اجرایی اقدامات مقبولی در راستای ازدواج انجام داده که در کنار دیگر مؤسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد نیازمند همراهی است.
عکاس و خبرنگار: مریم بهرامی


آدرس کوتاه :