استاندار یزد:


استاندار یزد در شورای راهبردی میراث جهانی شهر تاریخی یزد با اشاره به میراث فرهنگی بسیار غنی و ظرفیت‌های طبیعی استان، گفت: می‌توان ‌یزد را به‌عنوان قطب اصلی گردشگری کشور معرفی کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، رو‌ز چهارشنبه ۲۶ تیر ماه ۹۸، نشست شورای راهبردی میراث جهانی شهر تاریخی یزد با حضور "محمدعلی طالبی" استاندار یزد، "محمدحسن طالبیان" معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، "حسین اربابی" معاون سرمایه گذاری، برنامه ریزی و امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی، "محسن صادقیان" معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، "‌سیدمسعود عظیمی"‌ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، "عباس حیدری" مدیرکل حوزه استاندار و اعضای این شورا در سالن زنده یاد حمید‌یا برگزار شد.
استاندار یزد در این نشست با بیان اینکه "ثبت یزد به‌عنوان شهر میراث جهانی کاری ارزشمند و بسیار بزرگ بود"، ‌گفت: ثبت جهانی یزد، بازتاب ظرفیت های تاریخی این شهر بود که با تلاش‌های بسیار صورت گرفت.
"‌محمدعلی طالبی" ‌ادامه داد: ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی فرصت بسیار ارزشمندی برای همراه شدن همه ما در جهت بازنمایی هویت تاریخی یزد و ارتقاء شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی زندگی در این کهن دیار است.
وی با اشاره به اینکه در اولویت های توسعه‌ای استان جایگاه ویژه‌ای را برای میراث فرهنگی و گردشگری قائل شده‌ایم، ‌افزود: برخی از رویکردهای توسعه ای استان را در چند دهه گذشته بازنگری کردیم و آن به این جهت است که ظرفیت‌های بسیار خوبی در یزد وجود دارد که باید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.
"طالبی" به داشته‌های ویژه استان یزد در حوزه گردشگری اشاره و تصریح کرد: بافت تاریخی ارزشمند، میراث فرهنگی بسیار غنی و ظرفیت های طبیعی و گردشگری مانند کویر و موضوعات دیگر ازجمله مباحثی است که نشان می‌دهد یزد دارای میراث ارزشمند بسیاری در حوزه گردشگری است.
استاندار یزد با بیان اینکه "در این چند سال نیز استان یزد نشان داده که اگر در حوزه گردشگری حمایت شود خود مردم در رابطه با سرمایه گذاری در این حوزه پیشقدم خواهند بود"، گفت: استدعای ما از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ‌این است که در بحث سرمایه گذاری حوزه گردشگری، تخصیص اعتبارات مورد نیاز این بخش و حمایت از بخش خصوصی در استان یزد به گونه ای حمایت شویم که بتوانیم یزد را به عنوان قطب گردشگری کشور معرفی کنیم و این بخش بتواند خدمات خود به اقتصاد کشور را بهتر نشان دهد.
وی به اثرات مثبت تشکیل جلسات شورای راهبردی میراث جهانی شهر تاریخی یزد اشاره کرد و ادامه داد: یکی از ظرفیت‌های بسیار خوب موجود در استان یزد، تعامل، ‌هماهنگی و همکاری دستگاه‌های مرتبط با ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی است.‌


ضرورت هم افزایی بین دستگاه‌های استان در حوزه مدیریت واحد شهری


عالی ترین مقام اجرایی استان با تاکید بر اینکه به مدیریت واحد شهری عمیقا باور دارم، ‌گفت: آمادگی داریم تا هر اقدامی که باید در حوزه مدیریت واحد شهری در یزد انجام دهیم تا یک هم افزایی خوبی در بین دستگاه‌های استان صورت گیرد.
"طالبی" به اهمیت همراهی ساکنان بافت تاریخی شهر یزد اشاره و خاطرنشان کرد: توجه ویژه به ساکنان بافت تاریخی بسیار مهم است و خیلی از مشکلات و معضلات این مناطق با همراهی ساکنان بافت تاریخی مرتفع می‌شود.
استاندار یزد افزود: لازم است در شورای راهبردی و راهبردهایی که ما در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری داریم فضایی ایجاد شود که هر دستگاهی خود پیشقدم شود تا برای شهر جهانی یزد اقدامات مورد نیاز را انجام دهد و در این رابطه نقش آفرین باشد نه اینکه ما به هر دستگاهی اعلام کنیم که چنین برنامه‌ای را باید انجام دهید و وظیفه ای بر دوش آن دستگاه تحمیل کنیم.
وی با بیان اینکه باید ارزش بناها در بافت تاریخی یزد افزایش یابد، ‌گفت: به علت ارزان بودن، این بناها مورد استقبال اتباع خارجی قرار می‌گیرد، تصور اینکه اتباع را می‌توان از شهر خارج و در اردوگاه ساکن کنیم به دلایل مختلف امکان‌پذیر نیست و درحال حاضر باید برای کاهش تهدیدها و استفاده از فرصت حضور مهاجرین خارجی تمام تلاشمان را به کار گیریم.
"طالبی" در پایان سخنان خود از معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خواست تا با توجه به ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی و تشکیل ستاد راهبردی میراث جهانی شهر تاریخی یزد، یکی از معاونان سازمان در جلسات آینده این شورا حضور یابند و یا نماینده‌ای از سازمان در نشست های شورا شرکت نماید.‌


اختصاص ردیف بودجه خاص برای شهر میراث جهانی یزد


معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ‌یزد نیز در این نشست گفت: اگر قرار است شهر یزد ثبت جهانی شود و به مانند قبل و با اعتبارات گذشته مسیر خود را ادامه دهد پس چه اتفاق جدیدی افتاده است زیرا از نظر بودجه‌ای تفاوت آن‌چنانی نداشته و قرار بوده که یک ردیف خاص بودجه برای این ثبت جهانی اختصاص یابد.
"‌محسن صادقیان" ‌ادامه داد: نیازمند نگاه ویژه سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری کشور برای اختصاص بودجه خاص به شهر میراث جهانی یزد هستیم.
وی به تشکیل شورای راهبردی میراث جهانی شهر تاریخی یزد اشاره کرد و افزود: نمی‌شود که شورای راهبردی یزد تشکیل شود و عضوی از ‌ سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری کشور در آن نباشد و حضور یکی از معاونان این سازمان در شورا می‌تواند در تصمیم گیری‌ها تاثیرگذار باشد.
صادقیان در پایان تاکید کرد: باید به دنبال اجرای برنامه‌های عملیاتی و ساختاری در ارتباط با ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی باشیم.
گفتنی است در پایان این مراسم از تلاش‌های "محمدحسن طالبیان" معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جریان ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی توسط استاندار یزد تقدیر شد‌ و عالی ترین مقام اجرایی استان لوح یادبود سازمان یونسکو را از معاون سازمان میراث فرهنگی دریافت کرد.

 

★‌خبرنگار: مجید وفایی شاهی★

★عکس: رضا زارع★


آدرس کوتاه :