شناسه : 84674479
استاندار یزد در نشست با شورای شهر شهرستان بافق:


استاندار یزد در سفر به شهرستان بافق و نشست با اعضای شورای شهر این شهرستان بر اتحاد و همبستگی و همکاری میان بخش‌های مختلف شهرستان با هدف منفعت‌رسانی به مردم تأکید کرد.

به گزارش دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری یزد، نشست مشترک مسئولان ارشد استان و شهرستان بافق با شورای شهر این شهرستان با حضور استاندار یزد، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری، مدیرکل دفتر امور شهری، روستایی و شوراهای استانداری، سرپرست فرمانداری بافق و اعضای شورای شهر این شهرستان در محل فرمانداری بافق برگزار شد.
استاندار یزد در این نشست که با هدف طرح و بررسی مسائل شهرستان بافق تشکیل ‌شد، سیاست‌ها و اقدامات انجام شدۀ استان درخصوص مسائل جادّه‌ای شهرستان، بیمارستان بافق، صنایع جوارمعدنی، تعیین مرزها، حوزۀ انتخابیه، طرح جامع شهری بافق و پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا در شهرستان بافق را بیان کرد.
«سیدمحمد میرمحمدی» با بیان اینکه انتظار استان پیشرفت بزرگ‌راه بافق-یزد با سرعت بالا و بهبود کیفیت کار است، دراین‌باره گفت: در بازدید از پروژۀ اجرایی این جادّه مشکلاتی در خصوص نقشه مطرح شد که همان هنگام در تماس با مسئولان استانی مطرح شد تا روند کار سرعت گیرد.
وی که از بخش آسفالت و بخش خاک‌برداری و خاک‌ریزی نیز بازدید کرد، افزود: به‌نظر می‌رسید این حجم از خاک‌برداری و خاک‌ریزی نیاز به ماشین‌آلات و امکانات بیشتری دارد که در این باره نیز با پیمانکار گفت‌وگو شد تا روند کار سرعت بیشتری بگیرد.
میرمحمدی گفت: نگاه ما به دسترسی‌ها نگاه زیرساختی و توسعه‌محور است و تلاش استان نیز نگاه کلان به جادّه‌ها و در نظر گرفتن راهکار در موارد خاصّ به‌ویژه در مسیر زیستگاه گونه‌های نادر جانوری شهرستان بافق است.
وی درخصوص مسائل مطرح شده دربارۀ بیمارستان بافق، بیان کرد: هدف سرعت‌دهی به این پروژه است و گفت‌وگوهای بسیاری با دانشگاه علوم پزشکی انجام شده است، اما بحث پیمانکار مطرح است و اینکه باید در چارچوب قوانین و مقررات عمل کرد.
استاندار یزد با بیان این اعتقاد که کارهایی که با وقفه روبه‌رو می‌شود را غیراقتصادی می‌دانیم، گفت: هدف کار کردن برای مردم است و ما به دنبال تسریع روند ساخت بیمارستان هستیم؛ به‌گونه‌ای که به نفع مردم باشد.
میرمحمدی دربارۀ صنایع جوارمعدنی مطرح کرد: هرچه سریع‌تر سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری‌ها نیز با سرعت بیشتری انجام شود، صرفۀ اقتصادی بیشتر و با زیان کمتری مواجه هستیم از این‌رو، چون هدف ما زیان به مردم نیست بلکه نفع به مردم است باید در پی تسریع روند سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار باشیم.
وی با بیان اینکه اشتغال نیاز به سرمایه‌گذاری دارد، گفت: سرمایه‌گذار باید اعتماد کند و به طور طبیعی، اگر گاهی با دخالت و مشکلات مواجه شد به سراغ سرمایه‌گذاری در موقعیتی ایمن‌تر خواهد رفت از این‌رو، تلاش‌ همه‌جانبۀ شهرستان را می‌طلبد که با توجه به اهمیت سرمایه‌گذاری در رفاه، رونق اقتصادی و بهبود درآمد، شرایط را برای سرمایه‌گذاری فرآهم کنند.
استاندار یزد با بیان اینکه ما به شهرستان بافق توجه ویژه داریم، بیان کرد: احساس ما این است که شهرستان‌های بهاباد، بافق، خاتم و ابرکوه نیاز به توجه بیشتری دارند زیرا ظرفیت توسعه در این شهرستان‌ها بالاست و لازم است شرایط توسعه از طریق جذب سرمایه‌گذار در شهرستان فرآهم شود.
وی در خصوص تعیین مرزهای شهرستان و برخی صورتجلسه‌ها، به قانون و مقررات تأکید کرد و گفت: ملاک قوانین جاری و مصوبات دولت است و صورتجلسه‌ها قانون و مقررات نیستند و برای ما ضمانت اجرایی ندارند بلکه برای اجرا نیاز به قانون مجلس یا مصوبه هیئت وزیران است.
میرمحمدی دربارۀ حوزۀ انتخابیه شهرستان بافق بیان کرد: یک‌سال و نیم است که پیشنهاداتی در این‌باره به وزارت کشور داده شده و پنج حوزۀ انتخابیه پیشنهاد شده است اما بعضأ اختلافاتی بین نمایندگان وجود داشت که مانع تحقق این پیشنهاد شد.
استاندار یزد افزود: متأسفانه وجود اختلاف بعضأ باعث شده است زیان‌هایی ببینیم؛ در صورتی‌که باید توجه داشت اتحاد، همفکری و همدلی کارها را تسریع می‌کند و مردم را نیز دچار آسیب نمی‌کند.
وی با اشاره به طرح پیوستن طبس به استان یزد، با بیان اینکه هرچند این اتفاق موجب افزایش درجۀ استان می‌شد، اما دلیل نپذیرفتن آن را نبود برخی شاخص‌های مرتبط آن شهرستان با استان یزد می‌دانیم، گفت: علی‌رغم پیگیری‌های بسیاری که صورت گرفت موارد متعددی از نظر فرهنگی، اقتصادی، منطقه‌ای و اقلیمی مانع پیوستن طبس به استان یزد شد و در اینجا منفعت مردم دارای اولویت بوده است.
میرمحمدی دربارۀ مسائل مطرح شده درخصوص محل هزینۀ درآمدهای شهرستان بافق، با بیان اینکه هدف بهره‌بردنِ همۀ نقاط استان از امکانات است، افزود: اگر بودجه‌ای به استان بیاید، بدون تردید بافق نیز نادیده گرفته نمی‌شود و پیگیری‌هایی  نیز انجام شده تا برخی حقوق شهرستان داده شود؛ این در حالی‌است که بعضأ هدف کمک به همۀ شهرستان‌ها بوده و سعی شده مورد استفادۀ همۀ استان قرار گیرد.
وی پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا در شهرستان بافق را فرصتی دانست که وجود دارد و منفعت آن به مردم این شهرستان می‌رسد و ادامه داد: پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا باید در سطح پایلوت انجام شود و استان نیز بر اساس اختیاراتی که تفویض شده تصمیماتی گرفته و سعی کرده است که منفعت مردم را با توجه به مباحث زیست محیطی آن در نظر گیرد.
میرمحمدی دربارۀ طرح جامع شهرستان بافق گفت: این طرح باید به تصویب شورای عالی شهرسازی برسد و باید منطق‌هایی داشته باشد و توازن را در توسعه رعایت کند که اگر این‌طور باشد کار کارشناسی از سوی دفتر فنی انجام خواهد گرفت.
استاندار یزد در پایان سخنانش بیان کرد: به طور طبیعی  همکاری شورای شهر و دیگر بخش‌های شهرستان رضایت مردم را در پی دارد و باید توجه کرد به‌گونه‌ای عمل شود که ضمن تعامل و همکاری منفعت مردم در نظر گرفته شود.
گفتنی است در این نشست اعضای شورای شهر بافق مسائل شهرستان را بیان کردند و استاندار یزد نیز سیاست‌های استان در قبال این مسائل و رویکردهای مدنظر را تشریح کرد و به تعامل و اتحاد بخش‌های مختلف شهرستان با هدف در اولویت دیدنِ منفعت و رضایت مردم تأکید کرد.