استاندار یزد:


استاندار یزد در دیدار با دانش آموختگان دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان ظرفیت ها و چالش های استان یزد، گفت: یزد یکی از سه استان مقصد اصلی گردشگران خارجی در کنار اصفهان و فارس است و پیگیر اجرایی شدن تفاهم نامه مثلث طلایی گردشگری کشور به همراه این استانها هستیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، صبح یکشنبه هشتم اردیبهشت ماه ۹۸، دانش آموختگان دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران (آجا)، با استاندار یزد در سالن زنده یاد حمید‌یا دیدار و پیرامون مسائل استان گفت و گو کردند.
"محمدعلی طالبی" در این دیدار به اهمیت تقویت دوره های آموزش برای انجام مسئولیت اصلی ارتش جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف اشاره کرد و آنگاه با بیان ظرفیتها و پتانسیلهای استان یزد در حوزه های مختلف افزود: و‌جه غالب اقتصادی استان به علت کمبود منابع آبی در چند دهه گذشته، حوزه صنعت است و یزد دومین استان معدنی و چهارمین استان صنعتی کشور است.
وی ادامه داد: البته این استان در حوزه کشاورزی و دامپروری نیز با رویکرد استفاده بهینه از منابع آب متحول شده و دومین استان در زمینه تولیدات گلخانه ای در کشور است.
استاندار یزد خاطرنشان کرد: مهمترین قابلیت استان به جهت موقعیت ممتاز جغرافیایی در بخش خدمات در حوزه گردشگری است و امروز با ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی از سوی سازمان یونسکو و نوع نگاه دنیا و کشور به این استان، یزد یکی از سه مقصد اصلی گردشگران خارجی در کنار استان های اصفهان و فارس است.
‌طالبی افزود: پیگیر اجرایی شدن تفاهم نامه مثلث طلایی گردشگری کشور به همراه استان‌های فارس و اصفهان هستیم تا بتوانیم در این رابطه تبادل گردشگر نیز داشته باشیم.
عالی ترین مقام اجرایی استان ‌گفت: از سال ۹۲ تا ۹۶ تعداد ۲۰ هزار نفر گردشگر خارجی از آثار تاریخی و میراث فرهنگی استان یزد بازدید کرده اند که این تعداد در سال ۱۳۹۶ به ۱۰۰ هزار نفر یعنی پنج برابر گذشته افزایش یافته ‌و تعداد گردشگران داخلی و مسافران نوروزی نیز در امسال نسبت به سال قبل ۱۲۰ درصد رشد داشته است.


کمبود شدید منابع آب مهمترین چالش استان


"طالبی" در بخش دیگری از سخنان خود مهمترین چالش استان یزد را کمبود شدید منابع آبی دانست و بیان کرد: از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیگیر انتقال آب به استان بوده ایم زیرا آب شرب یزد عمدتاً از چشمه ها و چاه‌های عمیق و نیمه عمیق تامین می‌‌ شده که با اُفت سطح سفره های آب زیرزمینی، مشکلات فراوانی در تامین آب آشامیدنی برای مردم ایجاد شده است.
وی ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین پروژه های پدافند غیرعامل استان متمرکز بر خط انتقال آب است زیرا در گذشته به این موضوع توجه نشده و آسیب‌پذیری این خط انتقال بسیار بالا بوده است.
"طالبی" خاطرنشان کرد: آلودگی زیست محیطی استان که ناشی از عدم توجه به ضابطه های محیط زیستی مرتبط با صنایع و واحدهای تولیدی و صنعتی است، مهاجرت نیروهایی با تحصیلات پایین به استان و همچنین وجود مهاجرین خارجی و اتباع بیگانه کشور افغانستان، از دیگر چالش هایی است که به دنبال برنامه‌ریزی برای ساماندهی آن هستیم.
عالی ترین مقام اجرایی استان در پایان سخنان خود با اشاره به پایبندی مردم استان به آرمانهای انقلاب اسلامی و روحیه مشارکت جویی آنان گفت: مردم یزد همواره در مراسم های مختلف انقلاب نظیر انتخابات و راهپیمایی ها، حضوری باشکوه داشته و به عنوان مثال در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بالاترین میزان مشارکت را رقم زده اند.

★‌خبرنگار: ‌مجید وفایی شاهی★
‌★‌عکس: ‌رضا زارع★


آدرس کوتاه :