شناسه : 84739151
استاندار یزد در آئین پایانی نشست ملّی خیّرین و توسعۀ اجتماعی:


استاندار یزد روز پنج شنبه 25 آذر ماه در نشست ملّی خیّرین و توسعۀ اجتماعی گفت: کار فرهنگی و گسترش سرمایۀ اجتماعی زمینۀ حل بسیاری از آسیبها و مسائل اجتماعی است.

به گزارش دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری یزد، دومین روز از نشست ملّی خیّرین و توسعه اجتماعی به میزبانی استان یزد با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، استاندار یزد، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، مشاور وزیر کشور و معاون امور سازمان‌های مردم ‌نهاد وزارت کشور، قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی، قائم مقام وزیر و معاون اجتماعی وزیر بهداشت، معاون وزير دادگستري و رئيس جامعه خيرّین كشور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد، مدیرکل دفتر استاندار و روابط عمومی استانداری، امام جمعه موقت یزد، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، مشاور اطلاع رسانی و روابط عمومی استاندار و جمعی از مسئولان کشور و استان در سالن اجتماعات خیام هتل صفاییه یزد برگزار شد.
استاندار یزد در این نشست ضمن تبریک هفته وحدت و فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت رسول اکرم(ص) و ولادت حضرت امام جعفر صادق(ع)، جمع خیّرین کشور را جمعی معنوی و دارای انرژی خاص دانست و از این اعتقاد گفت که اگر در زمینۀ فرهنگی و سرمایه اجتماعی فعالیت شود همۀ مسائل مطرح شده در این نشست حل شدنی خواهد شد.
«سیدمحمد میرمحمدی» گسترش سرمایه اجتماعی را عاملی دانست که مانع از بروز و ظهور آسیب‌های نام برده می شود.
وی اظهار امیدواری کرد: بحث‌های مطرح شده در این نشست حساسیتی ایجاد کرده باشد که باعث افزایش مشارکت و درگیری خیرّان و مدیران شود.
استاندار یزد افزود: از این‌رو لازم است جامعه را نیز به پیامدهای آسیب‌هایی که با آن مواجه هستیم، حساس کنیم.
میرمحمدی با اشاره به روند افزایشی آسیب‌های اجتماعی، گفت: اقداماتی مانند تشکیل مجمع‌ها و مؤسسه‌های خیریه در چند سال گذشته رشد داشته است اما به نظر می‌رسد هنوز جای کار داریم و لازم است در روند کار تغییرهایی ایجاد شود.
وی از راهکارهای بهبود وضع آسیب‌های اجتماعی را حساس‌سازی جامعه، تدوین آسیب‌های موجود، درمان آسیب‌ها، تشکیل شبکه سراسری مقابله با آسیب‌ها، راه‌اندازی سامانه مشترکانی که در ارتباط با این شبکه خدمات می‌بینند و اشتراک‌گذاری تجربه‌های خیرّان بیان کرد.
به گفتۀ استاندار یزد، تقویت فرهنگ کار و تأمین معاش، تجدیدنظر در برنامه‌های آموزشی و روش آزمون کنکور سراسری، گسترش آموزش توسعۀ سرمایه اجتماعی و سلامت اجتماعی، تسهیل ازدواج و فرهنگسازی ارزش‌های غیرمادی، سنت کردن راهکارهای ازدواج ساده از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند منجر به توسعۀ اجتماعی و کاهش آسیب‌های جامعه شود.
گفتنی است نشست ملی خیّرین و توسعه اجتماعی با میزبانی استان یزد به مدت دو روز با اولویت دست‌یابی به راهکارهای تعامل دو جانبه با مشارکت خیّرین در حوزۀ مدیریت آسیب‌های اجتماعی برگزار شد.