شناسه : 94857109
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار:


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار یزد گفت: لازم است برای کشاورزان ایجاد انگیزه کنیم تا کشت‌های کم آبخواه را جایگزین کشت‌های پرآب خواه کنند و الگوی کشت را تغییر دهند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد؛ «سیدعلی عزالدینی» در نشست کارگروه گیاهان دارویی استان با اشاره به اینکه برخی موازی کاری‌ها در دستگاه‌های اجرایی موجب ایجاد این کارگروه شده است؛ گفت: فعالیت جهاد کشاورزی برای تغییر الگوی کشت و کاهش کشت محصولات پرآب خواه کفایت نمی‌کند.
وی افزود: جمعیت استان در حال افزایش و منابع آب کم است درصورتی‌که آب انتقالی با مشکل مواجه و یا قطع شود، استان با مشکل مواجه می‌شود.
عزالدینی بابیان اینکه 86 درصد آب استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: منابع آب زیرزمینی استان یزد به‌شدت افت داشته است و با توجه به اینکه یزد شهری جهانی شده است باید منابع آب را حفظ کنیم به‌طوری‌که بتوانیم با ایجاد ارزش‌افزوده از محل صرفه‌جویی‌ها به سمت تغییر الگوی کشت حرکت کنیم.
وی گفت: هرچند سطح زیر کشت گلخانه‌ای در یزد زیاد است اما لازم است کاشت کاهو و کلم در استان یزد به علت پرآب خواه بودن ممنوع شود و درازای آن کشت‌های به‌صرفه مانند گیاه دارویی افزایش یابد.
معاون هماهنگی، امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار یزد با اعلام اینکه آبیاری قطره‌ای در برخی محصولات بازدهی لازم را ندارد، اظهار داشت: قانون اساسی اجازه نمی‌دهد که چاه‌های مجوز دار را پلمپ کنیم؛ بنابراین باید انگیزه لازم را در کشاورزان ایجاد کنیم تا کشت‌های کم آبخواه را جایگزین کشت‌های پرآب خواه کنند و الگوی کشت را تغییر دهند.
وی با تأکید بر هماهنگی در برگزاری دوره‌های آموزشی طب سنتی و گیاهی، افزود: دوره‌های آموزشی طب گیاهی و طب سنتی باید با هماهنگی علوم پزشکی انجام شود.