شناسه : 94834432
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد:


معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با اشاره به روند ثبت جهانی یزد توسط یونسکو؛ اظهار داشت: ثبت جهانی بافت تاریخی یزد به‌عنوان اولین شهر شیعه جهان در یونسکو، اتفاقی بی‌نظیر است.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد؛ «سید محمدرضا سید حسینی» در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد؛ با اشاره به اینکه وسعت حریم ثبت‌شده شهر یزد به‌عنوان شهر جهانی در یونسکو اتفاقی بی‌سابقه بود؛ گفت: زمانی این مسئله اهمیت پیدا می‌کند که در روزهای ابتدایی اجلاس اتفاقات و حاشیه‌هایی به وجود آمد که شرایط را سخت و پیچیده کرده بود.
وی با اشاره به غیرقابل‌پیش‌بینی بودن روند ثبت جهانی یزد در یونسکو، افزود: در این پرونده ما هر آنچه از زندگی و فرهنگ خود داشته‌ایم را به یونسکو ارائه و هیچ‌چیز اضافه و یا خلاف واقعی را عنوان نکرده‌ایم.
این مقام مسئول بابیان اینکه ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد رویداد بسیار مهمی است؛ تأکید کرد: لازم است دستگاه‌های اجرایی استان اهمیت ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند و تلاش خود را در راستای حفظ این دستاورد به‌کارگیرند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد با اشاره به لزوم حضور مؤثر همه دستگاه‌های اجرایی استان در ادامه روند جهانی‌شدن یزد؛ گفت: برای رشد و ارتقاء گردشگری یزد در شهر جهانی می‌بایست کارگروه‌ها و کمیته‌های ویژه‌ای توسط دستگاه‌های اجرایی استان شکل بگیرد و تقسیم وظایف صورت پذیرد.
سید حسینی تأکید کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای عموم مردم به‌منظور آگاه‌سازی و ضرورت حفظ بافت تاریخی و ارزشمند یزد ازجمله اقداماتی است که ضرورت دارد در کوتاه‌مدت صورت گیرد.
وی در پایان سخنانش با تشریح تشریفات مرحله اهدای نشان شهر جهانی توسط مسئولان ارشد یونسکو به مسئولان ارشد کشور در مراسمی ویژه گفت: لازم است مکانی ویژه برای نصب اِلمان ثبت جهانی در نظر گرفته شود.