دبیر ستاد انتخابات استان یزد مطرح کرد:


دبير ستاد انتخابات استان يزد از ابلاغ دستورالعمل تبليغات در فضای مجازی از سوی ستاد انتخابات كشور خبر داد و تبلیغات در این حوزه را صرفاً در چارچوب قوانين و مقررات مجاز دانست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد؛ «محمد محامدی» افزود: تبليغات انتخاباتي در فضاي مجازي محدود به موارد مقرر در قوانين و مقررات مربوطه است و هرگونه فعاليت انتخاباتي خارج از زمان مجاز و قانوني در اين فضا ممنوع است.
اين مقام مسئول با ضرورت رعايت اخلاق انتخاباتي و شئونات اسلامي تصريح كرد: نامزدها و طرفداران به‌هیچ‌وجه مجاز به تبليغ عليه نامزدهاي ديگر در فضاي مجازي نبوده و تنها می‌توانند شایستگی‌های خود يا داوطلب موردنظرشان را مطرح نمايند.
وي با اشاره به ماده 5 دستورالعمل مذكور گفت: رسانه‌های ارائه‌دهنده تبليغات به‌منظور فعالیت‌های تبليغي انتخاباتي بايد در سامانه ستاد ساماندهي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به نشاني www.Samandehi.ir نسبت ‌به دريافت نشان و شناسه اقدام نمايند. علاوه بر آن نامزدهاي انتخاباتي و ستادهاي تبليغاتي نامزدها بايد كليه فعالیت‌های تبليغي در فضاي مجازي را در بستر يكپارچه تبليغات انتخابات كشور (بيتاك) ثبت نمايند. در غير این صورت تخلف انتخاباتي شناخته‌شده و مطابق قانون با آنان رفتار خواهد شد.
محامدي افزود: چنانچه مطلبي عليه يك نامزد در تبليغات رسمي نامزد ديگري يا هريك از رسانه‌های الكترونيك و شبکه‌های مجازي انتشار يابد، شاكي بايد مراتب را به‌صورت مستند ظرف مدت 18 ساعت پس از انتشار به ستادهاي انتخابات استانداري يا فرمانداري يا هیئت‌های نظارت اعلام نمايند.
دبير ستاد انتخابات استان به استناد قانون جرائم رایانه‌ای ايجاد هرگونه دسترسي غيرمجاز، ايجاد اختلال و تغيير غيرمجاز محتواي رسانه‌های ارائه تبليغات متعلق به نامزدهاي انتخاباتي را جرم دانست و تصريح كرد: در صورت تغيير غيرمجاز در محتواي رسانه‌های ارائه‌دهنده تبليغات يك نامزد، وي مكلف است بلافاصله موضوع را به هيئت اجرايي و هيئت نظارت شهرستان مربوطه به‌صورت مكتوب اطلاع‌رسانی نموده و در صورت امكان رفع مشكل نمايد و مراتب را از طريق رسانه‌های ارائه تبليغات خود به عموم اطلاع‌رسانی كند.
دبير ستاد انتخابات استان يزد با اشاره به تبصره ماده 65 آیین‌نامه اجرايي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر اظهار داشت: هر داوطلب تنها می‌تواند در هر منطقه شهرداري، يك ستاد انتخاباتي داير نمايد و فرض هرگونه ستاد ديگري بلا توجیه است.
محامدي در ادامه بيان داشت: تغيير عناوين ستاد تحت عنوان تفكيك جنسيتي خواهران و برادران بايد در همان ستاد صورت گيرد و اين روش سبب نمی‌شود تا امكان ايجاد دو ستاد مجزا در هر منطقه شهرداري پديد آيد.
مديركل سياسي، انتخابات و تقسيمات كشوري استانداري يزد گفت: داير نمودن ستاد انتخاباتي مردمي در آیین‌نامه انتخابات شوراهاي شهر جايگاهي ندارد.
وي با تأکید بر مطالعه آیین‌نامه انتخابات شوراهاي اسلامي توسط داوطلبين محترم، تصريح كرد: آیین‌نامه اجرايي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر، صرفاً ناظر به انتخابات شوراهاي اسلامي است و قابل تسري به انتخابات رياست جمهوري نیست.
 
آدرس کوتاه :