معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مطرح کرد:

اولین خانه‌های اقدام ملی مسکن یزد آماده تحویل است/ تکمیل شدن ۳۳ پروژه عمرانی نیمه تمام در استان

معاون عمرانی استاندار یزد‌ در نشست خبری ویدیوکنفرانسی با اهالی رسانه با بیان اینکه یزد در اجرای طرح اقدام ملی مسکن از استان‌های پیشرو در کشور است، از تکمیل و آماده واگذاری اولین خانه‌های این طرح در استان خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، «محسن صادقیان»‌ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار روز چهارشنبه ۲۷ اسفند ماه در نشست ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران ‌استان، اظهار کرد: بزرگ‌ترین اقدام معاونت عمرانی استان در سال جاری آغاز طر‌ح اقدام ملی مسکن بود که در سه مرحله ثبت نام از ۲۲ هزار متقاضی صورت گرفت ولی از این تعداد تنها ۱۲ هزار نفر واجد شرایط اولیه شناخته و پس از بررسی‌های تکمیلی ۱۰ هزار نفر شرایط نهایی را کسب کردند و برای افتتاح حساب و واریز وجه معرفی شدند.
وی با بیان اینکه از این تعداد تاکنون هفت هزار و ۷۰۰ نفر واریز وجه داشته‌اند، گفت: با توجه به اینکه در طی اجرای طرح به دلیل مشکلات تامین آورده متقاضیان، ریزش هایی مورد انتظار است ولی در مجموع ساخت هشت هزار واحد مسکونی در قالب این طرح را برای استان پیش بینی می‌کنیم.
صادقیان ادامه داد: خوشبختانه در این خصوص تمام زمین‌های مورد نیاز در استان تامین و بسیاری از این طرح‌ها نیز شروع شده و پیشرفت مناسبی دارند و یزد از استان‌های پیشتاز در این مورد بوده به طوریکه اولین خانه‌های اقدام ملی مسکن در استان شامل ۴۰ واحد، آماده تحویل است.‌
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با بیان اینکه این طرح در شهرهای مختلف استان در حال پیگیری است، ‌گفت: پیش بینی ‌می کنیم تا مهر ماه سال آینده ۲۰۰ واحد دیگر از این طرح نیز آماده بهره برداری شود.
وی خاطرنشان کرد: در برخی شهرها که تعداد متقاضیان نسبتاً کم است، زمین مورد نیاز متقاضیان تحویل داده می‌شود و مساعدت‌های لازم برای ساخت واحدها توسط خود متقاضیان صورت می‌گیرد.
معاون عمرانی استا‌ندار از پیگیری مسکن فرهنگیان و مسکن ایثارگران استان در سال جاری نیز خبر داد و افزود: در مورد مسکن فرهنگیان ۶۹۳ نفر واجد شرایط شدند و زمین های مورد نیاز تعیین تکلیف شده که امیدواریم در هفته دوم فرودین ماه شروع آن را رسماً شاهد باشیم.
صادقیان ادامه داد: در حوزه ایثارگران هم در اکثر شهرهای استان زمین مورد نیاز تامین شده و در هفته آینده قرار داد واگذاری زمین قابل انجام است.
وی در مورد اقدامات صورت گرفته در حوزه راه به برنامه ریزی برای ساخت ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه، ۱۵۰ کیلومتر راه اصلی و ۵۰ کیلومتر راه روستایی در استان اشاره کرد و گفت: خوشبتخانه این طرح‌ها نیز از پیشرفت بسیار خوبی برخوردار هستند.
معاون عمرانی استاندار در این رابطه به طرح‌های بزرگراه محور یزد - طبس، اردکان - چوپانان، کنارگذار زارچ - اشکذر، بزرگراه تفت - ابرکوه - سورمق، محور هرات - هرابرجان و نیز جاده یزد - فولاد اشاره کرد و با بیان اینکه راه آهن یزد - اقلید نیز پیشرفت مناسبی دارد، از تکمیل این مسیر ریلی تا ابرکوه خبر داد.
وی راه اندازی سامانه کت وان فرودگاه یزد را از دیگر اقدامات در استان خواند و اظهار کرد: جزو معدود فرودگاه‌های کشور هستیم که از این امکان برخوردار هستیم.
صادقیان خاطرنشان کرد: خوشبختانه به دنبال اقدامات خوب صورت گرفته در حوزه اصلاح راه‌های استان اعم از دورن شهری و برون شهری، امسال کاهش تلفات را در بحث تصادفات شاهد هستیم به نحوی که در ۱۱ ماهه امسال کاهش ۳۸ درصدی تصادفات و تلفات جاده های برون شهری و نیز کاهش ۴۰ درصدی تصادفات و کاهش ۱۸ درصدی تلفات تصادفات درون شهری را شاهد هستیم.‌
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در حوزه آب نیز با اشاره به اینکه خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد افتتاح طرح انتقال آب خلیج فارس به استان بودیم، تصریح کرد: قطعاً به همت صنایع این اتفاق در یزد رقم خورد ولی در کنار بهره مندی صنعت، به مجموعه های غیرصنعتی از جمله شرب کمک خواهد شد و تهمیدات برای برخورداری از این آب در شرایط بحرانی، دیده خواهد شد.
وی پایش اراضی واگذار شده دولتی ‌در سال‌های اخیر را از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال جاری عنوان و بیان کرد: خوشبختانه تمام این زمینها پایش و بعضاً خلع ید و به سرمایه گذاران جدید در حال واگذاری است.
صادقیان به راه اندازی مرکز پایش محیط زیستی استان با استفاده از دوربین‌های نظارتی نیز اشاره کرد و گفت: با این اقدام نگرانی در مورد پایش دشت بحرانی یزد - اردکان برطرف شده و جزو اندک استان‌های برخوردار از این امکان هستیم.
معاون عمرانی استاندار در مورد سفرهای نوروزی با اشاره به برگزاری دو جلسه ستاد مدیریت خدمات سفر در دو هفته اخیر، تاکید کرد: در موضوع سفرهای نوروزی تابع تصمیم ستاد ملی کرونا هستیم و براساس رنگ بندی شهرها با وجود شرایط شکننده فعلی، اقدام خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه نگرانی در مورد تغییر رنگ‌بندی‌ها وجود دارد، ادامه داد: در حال حاضر وضعیت استان به جز شهرستان خاتم که نارنجی است، ‌بقیه شهرهای یزد زرد و آبی هستند ولی با توجه به راه‌های شریانی استان، کنترل و نظارت بیشتر در این خصوص دارای اهمیت است که در این باره اقدامات و پیگیری‎های لازم صورت گرفته است.
صادقیان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: استقرار دستگاه‌های خدماتی و نظارتی در راه های برون شهری در دستور کار است و نظارت بر مجتمع های خدمات رفاهی استان با شدت بیشتری دنبال می‌شود و در داخل شهرها نیز پذیرای سفرهای بی برنامه نخواهیم بود و از اسکان مسافران در اماکن عمومی شهری خورداری خواهیم کرد.

★‌ خبرنگار: مجید وفایی شاهی ★

★ عکس: رضا زارع ★

افزودن نظرات