مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت استانداري يزد :

استان یزد جایگاه برتر را در حوزه ICT دارد

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت استانداري ، گفت : جایگاه برتر استان یزد در شاخص توسعه یافتگی فناوری اطلاعات و ارتباطات، گواه مزيت داشتن اين استان در حوزه ICT است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد ، "اکرم فداکار " با اشاره به روند رشد شاخص بین المللی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) از سال 1389 تا نه ماهه اول سال 1394 اظهار داشت : روند بيش از پنج ساله ، رشد شاخص IDI استان های کشور، نشانگر روند رو به رشد آن برای همه استان هاست و در این روند، استان تهران همچنان در رتبه نخست در بین سایر استان ها قرار دارد كه پس از آن استان های مازندران، سمنان و یزد، جزو استان های با رتبه بالا در طی پنج سال اخیر قرار گرفته اند.
عضو کارگروه توسعه دولت الکترونیک استان ادامه داد : بنا بر تازه ترین گزارش از وضعیت استان‌های کشور که مربوط به نه ماهه اول سال ۹۴ است، استان یزد در جایگاه چهارم کشور قرار دارد.
فداكار افزود: در سال 94، مقدار این شاخص برای استان یزد 6 و 38 صدم است که با تفاوتی ناچیز، پس از استان مازندران با مقدار 6 و 39 صدم قرار دارد و تهران و سمنان به ترتیب با مقادیر 7 و 37 صدم  و 6 و 60 صدم در رتبه اول و دوم هستند.
وي با بیان اینکه خوشبختانه مقدار اين شاخص برای استان یزد همواره بالاتر از مقدار میانگین شاخص  IDI در كشور بوده است، ابراز امیدواری کرد: جايگاه قابل توجه استان در اين شاخص كه نشان از مزيت داشتن استان يزد در حوزه ICT  است با حمايت هاي همه جانبه و تمركز منابع در اين حوزه، حفظ و بهبود يابد.
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت استانداری یادآور شد: شاخص توسعه یافتگی IDI، بر اساس ۳ زیرشاخص «دسترسی»، «استفاده» و «مهارت» در فناوری اطلاعات و ارتباطات انتخاب شده است و از لحاظ شاخص «دسترسی»، میزان دسترسی به تلفن ثابت و تلفن همراه، میزان دسترسی به پهنای باند اینترنت و تعداد خانوارهای دارای کامپیوتر مدنظر قرار گرفته است.
فداكار افزود : همچنین پارامترهایی از جمله تعداد کاربر اینترنت، تعداد مشترکان اینترنت، باندپهن بی سیم و با سیم برای شاخص «استفاده» بررسی شده و نرخ باسوادی بزرگسالان و نیز نسبت نام نویسی درسطح دبیرستان و دانشگاه از جمله شاخص های مدنظر در موضوع «مهارت» بوده است .
 

افزودن نظرات