اختیارات ویژه تعزیرات حکومتی برای برخورد با محتکران و اخلالگران بازاراقتصاد کشور نیازمند اصلاحات و ریل گذاری های جدید بود/ بحثی به نام حذف ارز ترجیحی مطرح نیست/ در هیچ کجای دنیا یارانه به واردکننده و دلال داده نمی شود/ پرداخت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی به منزله حمایت از کالای خارجی و نابودی تولید داخلی است/ امکان ثبت و بررسی اعتراضات مربوط به یارانه های معیشتی در دو سامانه حمایت معیشتی و هدفمندی یارانه ها/ اعتراضات به دهک بندی و قطعی یارانه ها با نگاه مثبت و بدون سختگیری های غیر قابل انعطاف بررسی می شود/ افزایش قیمت نان و دارو نداریم و یارانه آن به نانوایان و پوشش های بیمه ای داده می شود/ کالاهای اساسی مردم به وفور در بازار وجود دارد

رشد اقتصادی نزدیک به صفر و تورم حدود ۳۵ درصد؛ گویای عدم تاثیر مثبت پرداخت ارز ترجیحی بر اقتصاد کشور است/استمرار بیماری کرونا، خشکسالی جهانی و تحولات اخیر منطقه موجب افزایش نرخ ۸ قلم کالای اساسی وارداتی به کشور شد/ به پشتوانه انجام کار کارشناسی و صادقانه تصمیم بر اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها گرفته شد/ همه ظرفیت های نظارتی استان برای نظارت بر بازار به خدمت گرفته شده اند

استاندار یزد در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه استان، ضمن تبیین طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، به سوالات و ابهامات موجود پاسخ داد.

 به گزارش کمیته اطلاع رسانی طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، دکتر مهران فاطمی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به منظور تبیین لزوم اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها  برگزار شد، به برخی ابهامات موجود در خصوص ارز ترجیحی اشاره کرد و گفت: اکنون بحثی به نام حذف ارز ترجیحی مطرح نیست بلکه برنامه ریزی های دولت بر مبنای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها است.
وی با تاکید بر اینکه در هیچ کجای دنیا یارانه به واردکننده و دلال داده نمی شود، اظهارداشت: پرداخت یارانه به تولید کننده، مصرف کننده یا یکی از حلقه های در طول زنجیره داده می شود بر این اساس از این به بعد یارانه به جای پرداخت به حلقه ابتدای زنجیره یعنی وارد کننده، به آخرین حلقه زنجیره که همان مردم هستند، پرداخت می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷ برای واردات ۲۵ قلم کالا، بین ۹ تا ۱۱ میلیارد دلار ارز تامین می شد، خاطرنشان کرد: بعد از مدتی ۱۷ قلم از مجموع ۲۵ قلم وارداتی، آزاد اعلام شد و تنها ۸ قلم کالا شامل نهادهای دامی اعم از جو، گندم، ذرت و سویا و نیز روغن، دانه های روغنی و تجهیزات پزشکی و دارویی با ارز ترجیحی وارد شد.
دکتر فاطمی با بیان اینکه منابع مورد نیاز دولت از دو محل «فروش نفت» و «وصول مالیات» تامین می شود، از درخواست ۱۸ میلیارد دلاری دستگاه‌ها برای واردات ۸ قلم کالای اساسی مردم در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: متوسط فروش سالانه نفت کشور ۲۶ میلیارد دلار است که ۲۰ درصد آن سهم صندوق توسعه ملی، سه درصد سهم مناطق محروم و بخشی نیز سهم شرکت ملی نفت است.
استاندار یزد ادامه داد: کل درآمدی وصولی دولت از محل فروش نفت ۶۲.۵ درصد معادل ۱۶ میلیارد دلار است که این رقم دو میلیارد دلار مبلغ درخواستی دستگاه ها برای واردات ۸ قلم کالای اساسی مورد نیاز مردم کمتر است.
وی با بیان اینکه کل مالیات وصولی دولت در سال ۱۴۰۱، قریب به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: دولت ۶۵۰ هزار میلیارد تومان حقوق می‌دهد، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی به جا مانده از دولت قبل است و دو صندوق لشکری و کشوری نیز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند که دولت باید آن ها پرداخت کند.
دکتر فاطمی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای مذکور مسلم است که نمی توان شرایط پیشین را ادامه داد و باید یک ریل گذاری جدید در این زمینه صورت بگیرد.
دکتر فاطمی با بیان اینکه دولت برای ادامه روال پیشین باید ۲۰ هزار تومان پایه پولی کشور را افزایش میداد، افزود: این امر بدین معناست که باید ۱۸ میلیارد دلار مورد نیاز برای واردات ۸ قلم کالای اساسی در ۲۰ هزار تومان ضرب شود که رقم حاصل آن بسیار بزرگ شده و با رشد نقدینگی و تورم همراه خواهد بود.
استاندار یزد با بیان اینکه ارز ترجیحی در واقع نابود کردن تولید داخل است، خاطرنشان کرد: حمایت از کالای خارجی و اختصاص ارز به آنها، استفاده بیشتر افراد پولدار از یارانه و همچنین کاهش مصرف کالا‌ها در دهک‌های پایین از معایب روش قبلی بوده که قیمت ها و تورم را به میزان قابل توجهی افزایش داده بود.
 دکتر فاطمی استمرار بیماری کرونا، خشکسالی جهانی، تحولات اخیر منطقه و جنگ روسیه و اوکراین و قاچاق کالا از کشور به کشورهای همسایه را از جمله عوامل دخیل در افزایش نرخ ۸ قلم کالا اساسی وارداتی کشور به مبلغ ۱۸ میلیارد دلار عنوان کرد.

دکتر فاطمی در بخش دیگری از سخنانش به واریز یارانه های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی کمک معیشتی؛ همزمان با پایان سخنرانی رئیس جمهور در رسانه ملی، اشاره کرد و گفت: با اعلام قیمت های جدید اقلام، یارانه ماه اول قابل برداشت شد و مردم می توانند با استفاده از آن، کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند.
استاندار یزد با بیان اینکه به یک خانواده ۴ نفره جزء سه دهک اول، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت می شود، گفت: افزایش قیمت حاصل از آزادسازی ارز برای خانواده ای با این شرایط معادل ۸۰۰ هزار تومان است در حالی که یارانه واریزی آن ها دو برابر این مبلغ است.
وی با اشاره به اختصاص یارانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برای خانواده چهار نفره قرار گرفته در دهک های چهارم تا نهم، تصریح کرد: یارانه پرداختی به خانواده های چهار نفره این دهک ها، ۴۰۰ هزار تومان بیش تر از افزایش قیمت حاصل از آزادسازی ارز برای این خانواده ها است.
دکتر فاطمی با بیان اینکه امکان اعتراض برای دهک بندی و دریافت یارانه های جدید وجود دارد، اظهارداشت: افرادی که به دلیل ازدواج، طلاق، تولد فرزند جدید یا ثبت نام نکردن یارانه دچار مشکل شده اند، می‌توانند پس از بازشدن سامانه هدفمندی یارانه ها درخواست خود را ثبت کنند.
استاندار یزد ادامه داد: افرادی که انصراف داده یا یارانه آنان قطع شده یا اعتقاد دارند جزو سه دهک اول هستند نیز می‌توانند هم اکنون به سامانه حمایت معیشتی مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند تا در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد.
وی اظهارداشت: وزارت رفاه با نگاه مثبت و بدون سختگیری های غیرقابل انعطاف به اعتراضات رسیدگی می کند.
استاندار یزد با بیان اینکه دولت به پشتوانه انجام کار کارشناسی و صادقانه و شجاعانه برای مدیریت این مسئله به میدان آمده است، افزود: این موضوع یک الزام عقلی و قانونی است چراکه مجلس، تمام دولت ها را به این امر موظف کرده است اما دولت ها با تخصیص بودجه، از کنار آن عبور کرده اند.
دکتر فاطمی اصلاح یارانه های بخش انرژی و کالاهای اساسی را نقطه شروع تحولات اقتصادی دانست و بیان کرد: عزم حاکمیت و نظام بر این موضوع قرار دارد، لذا همراهی در تحقق برنامه دولت در این حوزه یک تکلیف شرعی و عقلایی است و نقایص احتمالی طرح حتما در طول مسیر اجرا حل خواهد شد.
استاندار یزد با تامید بر اینکه قیمت نان و دارو به هیچ وجه تغییر نمی کند، اظهارداشت: مردم نان و دارو را با همان قیمت قبلی تهیه می کنند و یارانه این دو حوزه به نانوایان و پوشش های بیمه ای پرداخت می شود.
دکتر فاطمی با اشاره به بسیج ظرفیت های نظارتی استان جهت تشدید نظارت بر بازار، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در طول تاریخ انقلاب، سران سه قوه اختیارات ویژه ای به اداره کل تعزیرات حکومتی داده اند تا بتوانند با محتکران و افرادی که موجب اخلال در بازار می شوند بسیار سختگیرانه برخورد کنند.
وی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه همه کالا ها به وفور در بازار وجود دارد، افزود: مصرف سرانه روزانه مردم استان در حوزه مرغ گرم بین۵۰ تا ۷۰ تن است اما روزانه ۹۰ تن در بازار توزیع می شود همچنین میزان نیاز روزانه استان به روغن ۳۰ تن است اما روزانه ۴۰ تن روغن در بازار توزیع می شود.
دکتر فاطمی همچنین دلیل افزایش تقاضا کالاها در بازار را تفاوت قیمت های گذشته و جدید و خرید بیش از حد نیاز توسط برخی از مردم دانست.
استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش از کشف ۱۴۴ تن روغن و ۱۱۲ تن ماکارونی، قند، شکر و آرد توسط مامورین اطلاعاتی، تعزیراتی و قضایی استان خبرداد و افزود: بخشی از این اقلام که دارای نرخ قبلی بودند بین دهک های پایین و مددجویان تحت پوشش توزیع و بخشی از آن روانه بازار شد.
دکتر فاطمی خاطرنشان کرد: کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، بیش از نیاز استان در بازار توزیع شده و امید است در پرتو نظارت دستگاه های نظارتی، همراهی مردم و تلاش دست اندرکاران و نوکران ملت و امت بتوانیم این طرحی که به نفع مردم و اقتصاد کشور است را به خوبی اجرا کنیم.

وی با بیان اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها الزام عقلایی، قانونی و دارای منطق اقتصادی است، گفت: اجرای این طرح، تصمیم صرفا دولت نیست بلکه سران حاکمیت و اقتصاددانان اجرای این طرح را یک ضرورت می دانند.
 استاندار یزد ادامه داد: با توجه به اینکه این مهم در قانون بودجه نیز آمده است دولت موظف به اجرای آن بود.
دکتر فاطمی با بیان اینکه هیچ دولتی نه تنها در ابتدای فعالیت بلکه در انتهای دولت نیز جسارت اجرای این طرح را ندارد، افزود: آیت الله رئیسی شجاعانه شانه زیر بار اجرای این طرح که به نفع مردم است گذاشته است.
وی با اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسه پیرامون دهک بندی ها، اظهارداشت: به نمایندگی از دولت اجازه نمی دهیم حق یک نفر ضایع شود و پیگیری های لازم را انجام می دهیم.
استاندار یزد با بیان اینکه انجام اتفاقات بزرگ یکسری پیش لرزه و پس لرزه دارد، افزود: تمام تلاش دولت بر این  است که طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها در کام مردم شیرین شود.
دکتر فاطمی ادامه داد: تمام منابع لازم برای پرداخت یارانه ماه های اردیبهشت و خرداد برای ۹ دهک جامعه دیده شده که به حساب این افراد واریز شده یا پس از بررسی به حساب واجدین شرایط واریز می شود.
وی با بیان اینکه تمام ظرفیت های نظارتی برای تشدید نظارت بر بازار به خدمت گرفته شده اند، خاطرنشان کرد: در این راستا اختیارات ویژه ای به سازمان تعزیرات حکومتی داده شده تا با محتکرین و اخلالگران در بازار برخورد کنند.
استاندار یزد افزود: تا روز دوشنبه مقدار قابل توجهی کالا به بازار عرضه می شود.
دکتر فاطمی در ادامه به سوالات مطرحه شده پیرامون نرخ نان و یارانه آن اشاره و پاسخ داد: آزادسازی نرخ گندم موجب افزایش نرخ نان نخواهد شد و یارانه آن به نانوایان پرداخت می شود، البته این موضوع به معنی عدم افزایش نرخ متعارف سالانه نان نیست.
وی با بیان اینکه مسائل مربوط به ارز ترجیحی سالیان سال است که مطرح می شود، افزود: اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها یک ریل گذاری بزرگ اقتصادی است که اگر خوب انجام شود اتفاقات بزرگ تر و مثبت تر نیز رقم خواهد خورد.
استاندار یزد خاطرنشان کرد: شبکه معاندین و مخالفین همه ایستاده اند تا این طرح اجرایی نشود چراکه آن ها خوب میدانند با اجرای این طرح، بسیاری از نقشه های آن در حوزه اقتصادی نقش بر آب می شود.

افزودن نظرات