استاندار یزد مطرح کرد:

معتمدین محلی آموزگار نسل جوان و نوجوان باشند

استاندار یزد اظهار داشت: معتمدین محلی آموزگار نسل جوان باشند چراکه جامعه نیازمند ارائه الگوهای مناسب و شایسته به جوانان است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری يزد، روز پنجشنبه 29 بهمن‌ماه نشست هم‌اندیشی استاندار يزد با معتمدین محلات استان با حضور معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار، فرماندار یزد، مديركل حوزه استاندار، مدير كل سياسي و انتخابات، مديركل دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استاندار و مشاور اطلاع‌رسانی و روابط عمومي استاندار يزد در سالن شهيد منتظر قائم استانداري برگزار شد.
استاندار یزد در این مراسم بابیان اینکه وقتی صحبت از معتمدین محلی می‌شود منظور چه کسانی هستند، تأکید کرد: معتمدین محلی افرادی هستند که توانایی ارائه یک الگوی صحیح را به جامعه دارند و مردم نیز به آن‌ها اعتماد می‌کنند.
«سید محمد میرمحمدی» با اشاره به اینکه فردی که معتمد محله‌ای است باید دارای شاخصه‌های چون صداقت، امانت‌داری، مردم‌داری و.. باشد، تصریح کرد: جامعه ما نیازمند تعداد کثیری از این افراد است و تنها راه پرورش این‌گونه افراد الگوسازی برای جوانان و نوجوانان است.
وی افزود: جوانان و نوجوانان باید در عمل مشاهده کنند که مورداحترام هستند و هرکجا جوانان موردتکریم قرار گرفتند و به آن‌ها اعتمادِ شده است؛ آنان نیز پاسخگوی این محبت و رفتار بزرگ‌ترهای خود بوده‌اند.
استاندار یزد بابیان اینکه معتمدین نیز باید الگویی برای خود داشته باشند، خاطرنشان کرد: هرچه معتمدین درزمینهٔ هایی که اسلام مشخص کرده است به‌عنوان فردی مؤمن و متعهد معرفی شوند، مورد اقبال بخش وسیع‌تری از مردم قرار خواهند گرفت و موفقیت‌های بیشتری از این تعامل و همکاری پدید خواهد آمد.
عالی‌ترین مقام اجرایی استان یزد با اشاره به اینکه حل مشکلات جامعه نیازمند تلاش همه اقشار مختلف آن جامعه است، عنوان کرد: هیچ‌گاه نباید از تلاش دست‌برداریم و ضروری است همواره راهمان را تا رسیدن به موفقیت ادامه دهیم.
میرمحمدی در بخش دیگری از سخنانش مسائل و مشکلات مطرح‌شده از سوی معتمدین محلات را بااهمیت قلمداد کرد و افزود: درواقع شما مرجع صحبت‌های مردم هستید و مردم نیز شمارا قبول دارند و به حرف شما اعتماد می‌کنند.
استاندار یزد بابیان اینکه همه با باید به‌گونه‌ای عمل کنیم تا مسائل و مواضعمان برای مردم شفاف باشد، تأکید کرد: مسائل و مشکلات مطرح‌شده، مواردی است که در سالیان طولانی گذشته پی‌ریزی شده و مربوط به امروز نیست، اما آنچه تلاش ما است اینکه، این موارد و مشکلات مجدداً تکرار نشود.
این مقام مسئول بابیان اینکه همواره می‌بایست درخواست‌ها متناسب با امکانات باشد، خاطرنشان ساخت: به‌عنوان‌مثال مشکلات بافت تاریخی یزد نزدیک به 30 سال است که وجود دارد و تابه‌حال نیز مرتفع نشده است، زیرا نمی‌شود توقع داشت که مشکلاتی با عمق 30 ساله در عرض یکی دو سال حل‌وفصل شود.
میرمحمدی در ادامه با اشاره به مشکلات ایجادشده در قبال حضور اتباع افغان در استان یزد؛ تصریح کرد: این مشکل نیز پیشینه‌ای چندساله دارد به‌طوری‌که از زمان جنگ افغانستان، اتباع افغان وارد یزد شدند و تابه‌حال در اینجا سکونت دارند.
وی افزود: وقتی شهروندان یزدی به این افراد محل سکونت اجاره می‌دهند و یا شغل آن‌ها را تأمین می‌کنند، نباید توقع داشت که افغان‌ها این آسودگی‌ها را رها کرده و به کشور خود بازگردند.
استاندار یزد بابیان اینکه در حال تدوین و تصویب طرحی برای برخورد با عوامل به کاری گیری کارگران افغان بدون مجوز و اجاره دادن منازل مسکونی به آن‌ها هستیم، گفت: هرچه دولت برای جمع‌آوری اتباع غیرمجاز افغان هزینه می‌کند بی‌فایده است، چراکه دوباره و پس از چند روز با هدایت صاحبان کار و افراد وابسته، اتباع افغان مجدداً به استان یزد بازمی‌گردند.
استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به سؤال چندین نفر از معتمدین که از اجرا نشدن مصوبات محله‌ای توسط برخی از افراد که مسئولیت قانونی دراین‌باره نداشته و ندارند، عنوان کرد: این مصوبات ضمانت قانونی برای اجرا ندارند و قانون اجازه‌ای به این‌گونه افراد برای مصوب کردن موضوعات اجرایی شهر و استان را نداده است و وظایف ایشان هم ایجاب نمی‌کند که چنین مصوباتی داشته باشند و یا قول‌هایی را به مردم بدهند.
وی افزود؛ تنها در صورتی این مصوبات اجرایی می‌شود که دراین‌باره قانون و اعتبار مربوط به آن در مجلس شورای اسلامی تدوین و تصويب شود.
استاندار در پایان سخنانش با اشاره به اینکه با همدلی و همفکری می‌توان به موفقیت‌های بزرگی دست‌یافت گفت: سعی دولت تدبیر و امید به راین است که علاوه بر اطلاع از مشکلات و مسائل شما در راستای رفع آن‌ها اقدام کند و نیازهای حال و آینده جامعه را مرتفع سازد.


نقش موثر معتمدین محلی در همیاری نهاد های رسمی


فرماندار یزد نیز در ابتدای این نشست گفت:هر جا مردم درصحنه حضور داشتند موفقیت‌های بیشتری کسب‌شده که نمونه بارز آن هشت سال دفاع مقدس و قبل از آن انقلاب اسلامی ایران بوده است.
«محمود شاکری شمسی» بابیان اینکه دیدارهایی را با مردم و معتمدین محلات شهرستان یزد داشته است؛ افزود: هرکجا مشارکت مردم و معتمدین محلی بیشتر و مطلوب‌تر باشد، آن محله با مشکلات کمتری دست‌به‌گریبان خواهد بود.
وی ادامه داد: قبل از اینکه نهادهای رسمی و دولتی برای ساماندهی و رفع مشکلات محلات و شهرها اقدام کنند، معتمدین محلی بودند که محله را مدیریت و راهبری می‌کردند و نقش بزرگ‌تر آن محل را داشتند.
فرماندار یزد تصریح کرد:هرچند نهادهای رسمی و دولتی امروزه نقش بسزایی در مدیریت شهر ایفا می‌کنند ولی همچنان جایگاه معتمدین محل حفظ‌شده است و نقش مؤثری در همیاری نهادهای رسمی دارند.
گفتنی است در ابتدای این جلسه جمعی از معتمدین محلات به بیان دیدگاه‌ها و ارائه نظرات خود پرداختند و جمعی وسیع دیگری نیز با مکتوب کردن مسائل و مباحث خود، دیدگاه‌های موردنظرشان را با استاندار یزد در میان گذاشتند.

 

افزودن نظرات