حضور ویدئو کنفرانسی استاندار یزد در نشست جهادگران فاطمیون اعزامی به شهرستان خاتم و تبیین ابعاد مختلف طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها/ دکتر فاطمی:

معرفی بدون اغماض اخلاگران بازار به مراجع قضائی در دستور کار قرار گرفت

استاندار یزد به صورت ویدئو کنفرانسی در نشست حضور ویدئو کنفرانسی استاندار یزد در نشست جهادگران فاطمی اعزامی به شهرستان خاتم حضور یافت و به تبیین ابعاد مختلف طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها پرداخت.

 به گزارش کمیته اطلاع رسانی طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، دکتر مهران فاطمی در نشست ویدئو کنفرانسی با جهادگران فاطمی اعزامی به شهرستان خاتم به تبیین لزوم اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، مسیرهای اعلام اعتراضات به دهک بندی ها پرداخت.

استاندار یزد تحول در اقتصاد را یکی از انتظارات جدی رهبر معظم انقلاب، جامعه و به ویژه جوانان دانست و گفت: یکی از برنامه های اساسی دولت سیزدهم انجام اصلاحات عمیق اقتصادی کارشناسی شده است.
وی با بیان اینکه یکی از محورهای اصلاحات عمیق اقتصاد، انجام اصلاحات در یارانه ها است، افزود: با وجود پرداخت ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه، اما رشد اقتصادی کشور نزدیک به صفر و تورم ما حدود ۳۵ درصد است که این آمار و ارقام نشاندهنده لزوم مدیریت بهتر این بخش با تعریف و اجرای برخی سازو کارها است.
استاندار یزد انجام اصلاحات عمیق در ساختار بودجه دولت، حوزه صادرات و تجارت، حوزه تولید، سرمایه گذاری و اشتغال و فقرزدایی و حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه را از دیگر محورهای برنامه های دولت در حوزه اقتصاد برشمرد.
دکتر فاطمی در ادامه با بیان اینکه نقشه راه اقتصادی کشور در جلسه شورای هماهنگی سران سه قوه مطرح وبه تصویب رسیده است، تبیین کرد: «اقتصاد بدون تورم» و «اقتصاد بدون فقر» دو رویکرد اصلی این نقشه و سند راه اقتصادی کشور است که خوشبختانه مورد تائید رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است.
وی با اشاره به برخی ابهامات موجود در خصوص ارز ترجیحی، اظهارداشت: حذفی برای ارز ترجیحی در کار نیست بلکه برنامه ریزی ها بر مبنای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها دنبال می شود.
دکتر فاطمی خاطرنشان کرد: در هیچ کجای دنیا یارانه یا ارز ترجیحی به واردکننده، دلال یا مباشر داده نمی شود بلکه این یارانه یا ارز ترجیحی به تولید کننده، مصرف کننده یا یکی از حلقه های در طول زنجیره داده می شود بر این اساس از این به بعد یارانه مذکور به جای پرداخت به حلقه ابتدای زنجیره یعنی وارد کننده، به آخرین حلقه زنجیره که همان مردم هستند، پرداخت می شود.
استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷ برای واردات ۲۵ قلم کالا، بین ۹ تا ۱۱ میلیارد دلار  ارز تامین می شد، افزود: بعد از مدتی ۱۷ قلم آن آزاد اعلام شد و تنها ۸ قلم کالا شامل نهادهای دامی اعم از جو، گندم، ذرت و سویا و نیز روغن، دانه های روغنی و تجهیزات پزشکی و دارویی با ارز ترجیحی وارد شد.
وی از درخواست ۱۸ میلیارد دلاری دستگاه‌ها برای ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: این در حالی است که متوسط فروش نفت کشور ۲۶ میلیارد دلار است که ۲۰ درصد آن سهم صندوق توسعه ملی، سه درصد برای مناطق محروم و یک بخش هم به شرکت ملی نفت تعلق دارد و بر این اساس فقط ۱۶ میلیارد دلار می‌ماند که ۲ میلیارد دلار کمتر از ارز درخواستی است.
استاندار یزد افزود: از طرفی دولت ۶۵۰ میلیارد تومان حقوق می‌دهد  در حالی که ۴۵۰ میلیارد تومان مالیات دریافت می‌کند. ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل است و دو صندوق لشکری و کشوری نیز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند که دولت باید پرداخت کند.
دکتر فاطمی در ادامه به تاثیر چشمگیر استمرار بیماری کرونا، خشکسالی جهانی، تحولات اخیر منطقه همچون جنگ روسیه و اوکراین و قاچاق کالا از کشور به کشورهای همسایه در افزایش نرخ ۸ قلم کالا اساسی وارداتی کشور به مبلغ ۱۸ میلیارد دلار اشاره و خاطرنشان کرد: تدوام رویکرد پیشین دولت نیازمند منابع بسیاری بود.
استاندار یزد با بیان اینکه ارز ترجیحی در واقع نابود کردن تولید داخل است، خاطرنشان کرد: حمایت از کالای خارجی و اختصاص ارز به آنها، استفاده بیشتر افراد پولدار از یارانه و همچنین کاهش مصرف کالا‌ها در دهک‌های پایین از معایب روش قبلی بوده که قیمت ها و تورم را به میزان قابل توجهی افزایش داده ست.
وی با بیان اینکه دولت به پشتوانه انجام کار کارشناسی و پیگیری صادقانه و شجاعانه برای مدیریت این مسئله به میدان آمده است، افزود: این موضوع یک الزام عقلی و قانونی است چراکه مجلس، دولت ها را به این امر موظف کرده است اما دولت ها با تخصیص بودجه، از کنار آن عبور کرده اند.

دکتر فاطمی اصلاح یارانه های بخش انرژی و کالاهای اساسی را نقطه شروع تحولات اقتصادی دانست و بیان کرد: عزم حاکمیت و نظام بر این موضوع قرار دارد، لذا همراهی در تحقق برنامه دولت در این حوزه یک تکلیف شرعی و عقلایی است و نقایص احتمالی طرح حتما در طول مسیر اجرا حل خواهد شد.
استاندار یزد تاکید کرد: قیمت نان و دارو به هیچ وجه تغییر نمی کند و مردم آن ها را با همان قیمت قبلی تهیه می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به واریز یارانه های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی کمک معیشتی؛ همزمان با پایان سخنرانی رئیس جمهور در رسانه ملی، اشاره کرد و گفت: با اعلام قیمت های جدید اقلام، یارانه ماه اول قابل برداشت شد و مردم می توانند با استفاده از آن، کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند.
دکتر فاطمی با بیان اینکه امکان اعتراض برای دهک بندی و دریافت یارانه های جدید وجود دارد، اظهارداشت: افرادی که به دلیل ازدواج، طلاق، تولد فرزند جدید یا ثبت نام نکردن یارانه دچار مشکل شده اند، می‌توانند در سامانه هدفمندی یارانه  ها درخواست خود را ثبت کنند.
استاندار یزد ادامه داد: افرادی که انصراف داده یا یارانه آنان قطع شده یا اعتقاد دارند جزو سه دهک اول هستند هم سامانه حمایت معیشتی باز بوده و می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند تا در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد.
وی اظهارداشت: وزارت رفاه با نگاه مثبت و بدون سختگیری های غیرقابل انعطاف به اعتراضات رسیدگی می کند.
استاندار یزد با بیان اینکه یک خانواده ۴ نفره جزء سه دهک اول، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت می شود، گفت: افزایش قیمت حاصل از آزادسازی ارز برای خانواده ای با این شرایط معادل ۸۰۰ هزار تومان است در حالی که یارانه واریزی دو برابر این مبلغ است.
وی با اشاره به اختصاص یارانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برای خانواده چهار نفره قرار گرفته در دهک های چهارم تا نهم، تصریح کرد: یارانه پرداختی به خانواده های چهار نفره این دهک ها، ۴۰۰ هزار تومان بیش تر از افزایش قیمت حاصل از آزادسازی ارز برای خانواده ها است.
دکتر فاطمی با اشاره به بسیج ظرفیت های نظارتی استان جهت تشدید نظارت بر بازار، خاطرنشان کرد: امروز در نامه ای خطاب به رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید شد که هرگونه احتکار، بی نظمی و بازی با معشیت مردم، حکم اخلال در بازار و نظام اقتصادی کشور و استان را دارد  لذا چنین افرادی باید بدون هیچ گونه اغماضی به مراجع قضایی معرفی شوند تا با جدیت با آن ها برخورد شود.
استاندار یزد عنوان کرد: برای نخستین بار در طول تاریخ انقلاب، سران سه قوه اختیارات ویژه ای به اداره کل تعزیرات حکومتی داده اند تا  بتوانند با محتکران و افرادی که موجب اخلال در بازار می شوند بسیار سختگیرانه برخورد کنند.
دکتر فاطمی اضافه کرد: درصددیم مردم در کمال آرامش، کالاهای اساسی خود را خریداری کنند و هیچ کمبودی در بازار احساس نشود.

افزودن نظرات