مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد خبر داد:

نمایش توانمندی‌های روستائیان استان یزد در نمایشگاه کشوری

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد از حضور روستائیان استان یزد و نمایش توانمندی‌های آنان در نخستين نمايشگاه توانمندی‌های روستاييان كشور در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران خبر داد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، نخستين نمايشگاه توانمندی‌های روستاييان كشور با عنوان «روستا، كانون توليد و ارزش‌آفرینی» روز سه‌شنبه 14 مهرماه با حضور معاون رئیس‌جمهوری اسلامي ايران و رئیس سازمان ميراث فرهنگي كشور آغاز به کارکرد.
مديركل امور روستايي و شوراهاي استانداری یزد بابیان اينكه اين نمايشگاه به مناسبت روز روستا و با حضور روستاييان سراسر كشور و عرضه توانمندی‌های روستاها برگزارشده است اظهار داشت:10 شهرستان استان يزد نيز با ارائه آثار و توليدات روستاهاي خود، در غرفه 26 نمايشگاه حضور دارند.
«هادي مقيمي» گفت: نخستين نمايشگاه توانمندی‌های روستاييان از 14 تا 17 مهرماه سال جاري برگزارمي شود و اميدواريم روستاييان استان يزد، بتوانند آثار اين استان را به‌خوبی در معرض ديد علاقه‌مندان قرار دهند.
مقيمي افزود: از هر شهرستان استان يزد، يك غرفه به معرفي آثار تاريخي، گردشگري، صنایع‌دستی، ‌توليدات و به‌طورکلی توانمندي روستاييان پرداخته است و جدا از آن، يك غرفه فروش نيز برپاشده است.
وي خاطرنشان كرد: همچنين يك ماکت خانه روستايي با معماري خاص كوير همراه با بادگير، در فضاي باز نمايشگاه قرار داده‌شده كه صبح امروز مورد بازديد دكتر سلطاني فر، معاون رئیس‌جمهور نيز قرار گرفت.
مديركل امور روستايي و شوراهاي استانداري درباره برخي از آثار معرفی‌شده در غرفه‌های استان يزد گفت: از شهرستان ابركوه آثار تاريخي سرو چهارهزارساله و خانه آقازاده و بادگير آن، از شهرستان اردكان معرفي جاذبه‌های تاريخي همچون منارجنبان «خرانق» و «پارس بانوي زرجوع» و توليدات روناس و حلواارده معرفي می‌شود.
وي ادامه داد: از شهرستان اشكذر نيز معرفي اسب اصيل ايراني در منطقه، توليدات چرم طبيعي،‌ توليد گياه دارويي مرزنگوش در «خضرآباد» و خیار سبز در معرض نمايش قرارگرفته است.
مقيمي افزود: در غرفه شهرستان بافق، به معرفي منطقه كويري بافق و معرفي یوز آسیایی و نيز توليدات كشك و خرما و در غرفه بهاباد، به معرفي آثار تاريخي اين شهرستان، روستاي هدف گردشگري «هميجان»، موزه علوم طبيعي و توليدات زعفران و ميوه به پرداخته‌شده است.
مديركل امور روستايي و شوراهای استانداري خاطرنشان كرد: در غرفه شهرستان تفت، معرفي جاذبه‌های روستاي زرتشتي نشينِ چم و مباركه و همچنين قله‌های شيركوه و عقاب کوه انجام‌شده و از توليدات اين شهرستان نيز انار و عرقی جات تفت در غرفه وجود دارد.
وي اظهار داشت: از شهرستان خاتم، جاذبه‌های گردشگري «جنگل باغ شادي» و «سرچشمه نهر مسيح» و توليدات گليم و فرش، از ميبد، «قلعه وزير» روستاي هدف گردشگري «رکن‌آباد» و آسياب سنگي روستاي هدف گردشگري محمدآباد و توليدات کار بافی، زيلو و سفال و از شهرستان مهريز ارگ قديمي «سريزد» و حیات‌وحش مهريز و توليدات گيوه و سبد معرفی‌شده است.
مقيمي در پايان سخنان خود عنوان كرد: در غرفه شهرستان يزد نيز، معرفي محله تاريخي «ملاباشي» و مسجد قديمي روستاي «فهرج» و توليدات دستمال، چادرشب و سفره يزدي در معرض ديد علاقه‌مندان قرارگرفته است.
گفتني است اين نمايشگاه تا روز جمعه 17 مهرماه از ساعت 10 صبح تا 8 شب پذيراي بازديدكنندگان خواهد بود.
 
 
افزودن نظرات