گزارش تصویری (3)

بازدید کارشناسان یونسکو از موزه زیلوی میبد

ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی، برای بررسی و ارزیابی ثبت میبد به عنوان شهر جهانی زیلو از موزه زیلو این شهرستان بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، خانم دکتر غدا رئیس منطقه‌ای شورای صنایع‌دستی آسیا و اقیانوسیه در این بازدید گفت: مراحل تولید زیلو را از صفرتا صد در این بازدیدها دیدم و بسیار لذت بردم.

وی افزود: در تمام مراحل اشتیاق به تولید این محصول وجود داشت و بافندگان واقعاً از جان‌ودل مایه می‌گذاشتند که نشان از پویایی و سازگاری این هنر صنعت داشت.

ایشان در مورد مراحل کار ثبت پرونده نیز گفت: بعدازاین بازدید گزارشی آماده و به رئیس جهانی شورای صنایع‌دستی داده می‌شود و رئیس نیز بررسی می‌کند و به اشتراک می‌گذارد و با روسای منطقه‌ای گزارش توسط آن‌ها خوانده می‌شود و آن موقع خبر قطعی اینکه میبد شهر جهانی زیلو می‌شود یا نه داده می‌شود.

شورای جهانی صنایع‌دستی سازمان غیرانتفاعی و بین‌المللی است که برای ارتقای جایگاه صنایع‌دستی در جهان تأسیس‌شده است. این سازمان هم‌اکنون 90 کشور جهان را تحت پوشش قرار داده و مقر آن در آمستردام در کشور هلند قرارگرفته است. در سال ۲۰۱۵ شورای جهانی صنایع‌دستی دو شهر اصفهان و تبریز را به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی و شهر فرش دست‌بافت ثبت نموده است.

ثبت شهر میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو موفقیت دیگری برای در عرصه گردشگری جهانی در حوزه صنایع‌دستی به شمار خواهد آمد.

زیلوبافی در شهر میبد یزد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ. ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند. قدیمی‌ترین و درعین‌حال نفیس‌ترین زیلوهای میبد، به قرن 12 هـ. ق تعلق دارد و بر روی آن بیست‌وچهار سجاده طراحی‌شده است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما