کاروانسرای شاه‌عباسی در آستانه ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد از قرار گرفتن مجموعه کاروانسرای شاه‌عباسی شهرستان در آستانه ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو خبر داد و از همه مردم و مسئولان خواست برای شدن قطعیت این مکان باستانی شهر در میان آثار تاریخی جهان تلاش و همکاری کنند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میبد، رسول نصیری در حاشیه نشست هماهنگی فعالیت‌های آماده‌سازی مکان یادشده برای حضور ارزیابان سازمان جهانی یونسکو افزود: تاکنون هیچ‌کدام از بناهای تاریخی شهر ثبت جهانی نشده و کاروانسرای شاه‌عباسی اولین اثری است که هم‌اکنون فعالیت‌هایی برای قرار گرفتن آن در فهرست میراث جهانی در حال انجام است.

وی در ادامه گفت: این اقدام مقدمه‌ای است تا بافت تاریخی شهرستان ثبت جهانی شود و انجام اقداماتی از قبیل مرمت محوطه روبروی کاروانسرا، مرمت داخلی و بیرونی، مرمت آب‌انبار و یخچال خشتی و سایر مکان‌های مشخص‌شده این مجموعه در دستور کار قرارگرفته و همکاری و مشارکت همه مردم و توجه جدی مسئولان اداره‌های مرتبط را می‌طلبد.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد مزایای ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو را نیز جلوگیری از تخریب بنا، جذب کمک‌های مالی ملی و بین‌المللی و افزایش جذب گردشگر عنوان کرد.

نصیری همچنین اظهار کرد: صبح امروز دفتر هماهنگی رفع موانع ثبت جهانی کاروانسرای شهر نیز در این مکان تاریخی افتتاح شد و در کنار این اقدام مقررشده انجام اقداماتی مانند تهیه پیوست‌های فرهنگی و مستندات مرتبط، پیگیری تخصیص اعتبار برای مرمت سازی، اصلاح نورپردازی و رفع مشکلات روشنایی، سنگفرش خیابان‌های مسیر کاروانسرا، ساماندهی مسیر رودخانه جنب این مجموعه و لایروبی قنات و ... پیگیری شود.

وی در پایان به شناسایی تعداد ۶۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی در شهرستان میبد اشاره کرد و افزود: تاکنون ۳۰۰ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.