54

شش محور ترویج، تسهیل، تشکیل خانواده، تحکیم خانواده، تکلیف خانواده و تعالی خانواده درطرح سامان خانواده

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد؛ در این دیدار که در محل دفتر فرماندار یزد برگزار شد  قائم مقام طرح سامان خانواده استان بیان داشت : در طرح سامان خانواده  شش محور ترویج، تسهیل، تشکیل خانواده، تحکیم خانواده، تکلیف خانواده و تعالی خانواده تدوین گردیده است  و شش گروه تخصصی برای هر محور تشکیل شده  و هر نهاد مسئولیت یک محور را با همکاری دستگاه‌های مختلف بر عهده دارد .
سعید عبداللهی افزایش سن ازدواج را نیز یکی از معضلات اجتماعی برشمرد و افزود: میانگین سن ازدواج در پسران به ۲۹ سال و در دختران به ۲۶ سال رسیده و این یعنی فاصله سن بلوغ تا ازدواج نزدیک به ۲۰ سال است و این امر تبعاتی به دنبال خواهد داشت، به‌نحوی‌که اکنون در استان یزد ۱۵۰ هزار نفر در رده سنی ۲۲تا ۳۷ سال هستند که تاکنون ازدواج‌نکرده‌اند وبا این روند که  آمار ازدواج هرسال بین شش تا هفت درصد کاهش پیدا می‌کند عمده افراد پشت خط ازدواج وارد تجرد قطعی می‌شوند یعنی سن آقایان از ۴۰ سال و سن خانم‌ها از ۳۷ سال عبور می‌کند.
وی تصریح کرد: این امر هم ازنظر جمعیت‌شناسی وهم به لحاظ مباحث اخلاقی، اعتقادی، امنیت جنسی و بیماری‌های جسمی و روانی به یک معضل تبدیل‌شده و باید برای آن  چاره‌اندیشی و بصورت جهادی تلاش کنیم  .
سعید عبداللهی افزایش بی‌رویه هزینه‌های ازدواج ، ناپایداری خانواده و افزایش طلاق  ، سختگیریهای زیاد، بدبینی، ترس از مسئولیت ،سبک زندگی ،جمعیت و.... را نیز از معضلات در مسیر ازدواج و تشکیل خانواده برشمرد و اظهار داشت :در سال ۹۸ شاخص رشد جمعیت کشور ما ۳۱ بوده تا حدی که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ۱۴ خرداد سال 1399فرمودند که از وضعیت دهشتناک جمعیت نگرانم.
قائم مقام طرح سامان خانواده استان آگاه سازی واطلاع رسانی  مجموعه سیاست ها،راهبردها و قوانین اساسی و قوانین قانون حمایت از خانواده  و جوانی جمعیت، مشوق‌های ترغیب کننده خانواده‌ها برای فرزندآوری، ایجاد زیرساخت‌های آموزشی و شغلی برای رشد جمعیت ،وحدت رویه دستگاه‌ها و مؤسسات در حوزه خانواده،مشخص شدن وظایف و مسئولیت های دستگاههای مرتبط ،انجام کارمنسجم و شبکه ای ، ایجاد هماهنگی  و تلاش همگانی نهاد ها و ادارات وبه صورت مسنجم‌ترو... را ازعواملی دانست که با انجام آنها شاهد افزایش تلاش برای انسجام و تقویت بنیان خانواده و افزایش فرزند آوری خواهیم بود.
در ادامه سید محمد رضا مدرسی سرپرست فرمانداری یزد ضمن تشکر ازحضور وتلاشهای دلسوزانه سعید عبداللهی وهمراهان   با تأکید بر ضرورت هم‌‌افزایی همه دستگاه‌ها و ادارات شهرستان  در اجرای طرح سامان اظهار امیدواری کردبا اجرای درست این طرح شاخص ازدواج افزایش و شاخص طلاق کاهش ‌یابدوشاهد افزایش فرزند آوری و رشد جمعیت در شهرستان و استان  باشیم .

نوشته شده توسط فرمانداری یزد

دیدگاه ها

افزودن نظرات

اخبار مرتبط

هیچ نتیجه‌ای یافت نشد.