جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان تاکید کرد:

استفاده حداکثری از امکانات استان برای مقابله با کرونا‌/ تمام توان استان را برای پیشگیری و مقابله با کرونا به‌کار گرفته‌ایم


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد و جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان در نشست خبری با اهالی رسانه با بیان اینکه همه توان خود را برای پیشگیری و مقابله با کرونا به کار گرفته‌ایم، ‌بر استفاده حداکثری از امکانات استان برای مبارزه با این بیماری و تداوم همکاری‌ها و همدلی‌ها تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، "احمد تر‌حمی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان روز پنج شنبه یکم آبان ماه در نشست خبری با اهالی رسانه استان که در استانداری یزد برگزار شد، ‌اظهار کرد: ‌بارزسی‌ها را تشدید کرده‌ایم و تیم‌های بازرسی و نظارت ما به شدت فعال هستند، به طوریکه روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ مورد از اصناف متخلف پلمب می‌شوند.
جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان ضمن تقدیر از فعالیت خبرنگاران و رسانه های استان، گفت: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در چهار حوزه اطلاع‌رسانی، پیشگیری، درمان و حوزه نظارت و بازرسی فعالیت می‌کند.
‌ترحمی افزود: استفاده از ماسک از زمانی که فرد از منزل خارج می‌شود تا زمانی که به منزل برمی‌گردد، شستن مرتب دست‌ها و پرهیز از هرگونه تجمع و مسافرت، سه راه‌حل اصلی پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا است.
جانشین ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا ادامه داد: در استان یزد از مرحله ابتلا تا مرحله پایان درمان بیماران کرونایی، هیچ قصوری صورت نمی گیرد البته این وظیفه ما است، اما وظیفه مردم هم این است که دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.
ترحمی خاطرنشان کرد: با هدف پیشگیری از کرونا و جهت جلوگیری از رفت وآمد بیشتر، با اداره پست قرارداد بستیم که جواب همه آزمایشگاه‌ها توسط پست تحویل داده شود و دیگر نیازی نباشد که مردم برای دریافت پاسخ آزمایش به آزمایشگاه مراجعه کنند که این خود بخشی از تلاش برای قطع زنجیره ابتلا است.
وی با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی کادر  بهداشت و درمان جهت مقابله با کرونا عنوان کرد: طی هفت ماه گذشته که ما در حال مبارزه با ویروس کرونا هستیم بیش از ٧٠٠ نفر از کادر درمان استان یزد به کرونا مبتلا شده‌اند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد تأکید کرد: در موج اول شیوع ویروس کرونا در اسفند و فروردین، تعداد افراد مبتلا به کرونا که در بیمارستان‌های یزد بستری شدند، هیچ‌گاه به 500 نفر نرسید اما امروز شرایطی به جایی رسیده که نزدیک به 700 بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها استان یزد بستری هستند که این بخاطر بی‌توجهی و عدم رعایت توسط مردم است.
ترحمی تصریح کرد: ما در استان یزد در زمینه درمان بیماران مشکل امکانات نداریم نه اینکه کمبود نباشد کمبود هست اما تلاش کرده‌ایم به هر نحو امکانات تأمین شود.
وی یادآور شد: طی دو هفته گذشته بارزسی‌ها را تشدید کرده‌ایم و تیم‌های بازرسی و نظارت ما به شدت فعال هستند، به طوری که روزانه بین 40 تا 50 مورد از اصناف پلمپ می‌شوند و در بین اصناف پلمپ شده هم پمپ بنزین، بانک، دفتر پیشخوان دولت، رستوران، سوپرمارکت، مغازه فروش پوشاک و امثالهم وجود دارد.
جانشین ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در رابطه با عدم رعایت دستورالعمل‌ها، گفت: در رعایت پروتکل های بهداشتی باید رفتار مقام معظم رهبری برای ما الگو باشد.
ترحمی ‌در رابطه با آمار اعلامی مبتلایان و فوتی‌ها کرونا اضافه کرد: آماری که ما اعلام می‌کنیم صحیح ترین و دقیق ترین آمار بر اساس دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی است است و دلیلی نداریم که بخواهیم آمارها را کتمان کنیم؛ اگر کشورهای دیگر آمار را مخفی می‌کنند اما ما آمار را شفاف و دقیق اعلام می‌کنیم.
وی اظهار داشت: طبق دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی هر بیماری که پی سی آر او مثبت باشد و فوت کند به عنوان فوتی کرونایی محسوب می‌شود و آمار فوتی که ما اعلام می‌کنیم هم بر همین اساس است.
ترحمی افزود: ما به عنوان مسئولین مقابله با کرونا در استان باید شرایط بحرانی‌تر را هم پیش‌بینی کنیم و برای آن آمادگی داشته باشیم بر همین اساس برای ایجاد بیمارستان صحرایی هم آمادگی داریم و در حال برنامه‌ریزی هستیم و اگر تعداد بیماران مبتلا به کرونا زیاد شود مجبوریم که آن‌ها را در بیمارستان صحرایی بستری کنیم.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار‌ اظهار امیدواری کرد: با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی رسانه های استان به مردم این فرهنگ و اجماع عمومی انجام شود که برای حفظ سلامت خود و دیگران پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و ضمن زدن ماسک و شستن مرتب دستها از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنیم.‌
جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان در پایان سخنان خود از ایثارگری و فداکاری کادر بهداشت و درمان استان که در صف مقدم جبهه سلامت قرار دارند، به صورت ویژه تقدیر و تشکر کرد.

★‌ خبرنگار ‌و عکس: مجید وفایی شاهی★


آدرس کوتاه :