توسعه فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری استان با حرکت در مسیر تحقق شعار سال


استاندار یزد عنوان کرد: با رویکرد تعیین شده در شعار سال جدید، فضا برای توسعه فعالیت‌ها در حوزه‌های اقتصادی و سرمایه گذاری وجود دارد لذا امیدواریم اقدامات خوب و ارزنده ای در راستای توسعه و پیشرفت استان انجام شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، دکتر طالبی در همایش یزدی تباران که در خانه فرهنگ صدوقی و سخنرانی  اشخاصی همچون آیت الله محقق داماد رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم برگزار شد، با بیان اینکه علی رغم وجود موانع و مشکلات، سال 99 سال موفقی برای حوزه های مختلف استان یزد بود، اظهارداشت: در این سال با همگرایی و همدلی گروه ها و دستگاه های مختلف استان، فضای سیاسی و اجتماعی آرامی را پشت سر گذاشتیم.
وی با اشاره به تلاش ها و پیگیری های انجام شده در راستای تحقق مطالبات مردم، تصریح کرد: یکی از مطالبات مستمر و چندین ساله مردم مربوط به حوزه تقسیمات کشوری بود که با پیگیری های صورت گرفته سه شهر و یک بخش جدید به استان یزد اضافه شد.
استاندار یزد در ادامه به کاهش نرخ بیکاری استان در سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: بعد از چند سال رشد مستمر آمار بیکاری استان، نرخ بیکاری یزد در بهار و تابستان با کاهش قابل ملاحظه نسبت به دوره های گذشته، تک رقمی و موفق به کسب بیشترین میزان کاهش نرخ بیکاری در کشور شد.
دکترطالبی جریان سرمایه گذاری استان در سال 99 را جریانی مستمر و بدون توقف دانست و گفت: استان یزد در این سال جایگاه  های اول در شاخص امنیت اقتصادی، میزان سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار و جایگاه دوم در خصوص فعالیت کارگروه تسهیل و موانع تولید را در کشور بدست آورد.
وی ادامه داد: همچنین یزد در زمینه های جذب، تصویب طرح های سرمایه گذاری خارجی و تعداد طرح ها جایگاه سوم و به لحاظ مبلغ سرمایه گذاری خارجی جایگاه پنجم کشوری را دارد.
استانداریزد اضافه کرد: در زمینه افتتاح طرح‌های اقتصادی نیز در سال گذشته رقم بی‌سابقه ای قریب به  30 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در پروژه هایی از قبیل مجتمع فولاد اردکان، گندله سه چاهون بافق و غیره انجام شد.
دکتر طالبی با بیان اینکه  در سال 99علی رغم وجود موانع، مشکلات و کمبود اعتبارات، پروژه های عمرانی فعالی در حوزه زیربنایی استان دنبال شد، تصریح کرد: تعدادی از این پروژه ها سال گذشته افتتاح شد و تعداد دیگری نیز در ماه های ابتدایی سال جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی از احیای پروژه ی راه آهن یزد- اقلید پس از چندین سال وقفه خبرداد و گفت: این پروژه از حدود یک سال پیش به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و در ایام تعطیلات نوروز نیز عملیات اجرایی آن بدون توقف در حال انجام است.
استانداریزد با اشاره به نقش قابل توجه بهره برداری از پروژه مذکور در توسعه گردشگری و اقتصادی استان، اظهارامیدواری کرد: امیدواریم که این پروژه تا پایان اردیبهشت یا اوایل خرداد ماه سال جاری به بهره برداری برسد.
دکترطالبی، به وجود 300 کیلومتر بزرگراه آماده افتتاح در کشور اشاره کرد و گفت: حدود 100 کیلومتر از طول بزرگراه های آماده افتتاح کشور در استان یزد وجود دارد که طی یکی دو ماه آینده به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به ظرفیت های خوب سرمایه گذاری در استان یزد اظهارداشت: یزد در فروش زمین های شهرک های صنعتی و تقاضای سرمایه گذاری نیز جایگاه اول کشوری را به خود اختصاص داده است.
استانداریزد به انجام چندین نمونه سرمایه گذاری کلان در استان اشاره و تصریح کرد: با نگاه وزارت صمت و همراهی چادرملو در اردکان، رقم  بسیار خوبی در حدود 70 هزار  میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید نهایی شده که طی سال های آینده عملیاتی می شود همچنین سرمایه گذاری های جدیدی در شهرستان های بافق و بهاباد صورت می گیرد.
دکترطالبی با اشاره به نگاه ویژه استان به توسعه زیرساخت های شهرستان ها با رویکرد عدالت محورانه، خاطرنشان کرد: برای توسعه بعضی از مناطق محروم از جمله شهرستان های بهاباد و خاتم با مشکل برق مواجه شدیم که در حال حاضر سرمایه گذاری هایی برای راه اندازی نیروگاه و تولید برق در این دو شهرستان نهایی شده و اتفاقات خوبی انجام خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به افتتاح خط انتقال آب خلیج فارس به یزد اشاره کرد و گفت: انتقال آب از خلیج فارس به یزد برای عده ای باور ناپذیر و رویایی بود اما طلسم انتقال آب به یزد شکسته شد.
وی افزود: این خط انتقال آب قابلیت افزایش ظرفیت انتقال تا دو برابر را دارد که در حال حاضر پیگیر آن هستیم.
دکترطالبی اضافه کرد: مطالعات خط انتقال آب دریای عمان به یزد نیز در مرحله نهایی قرار دارد و کار اجرایی آن شروع خواهد شد.
وی با بیان اینکه نگرانی های موجود در زمینه تامین آب شرب و صنعت استان در افق 50 سال آینده برطرف خواهد شد، خاطر نشان کرد: پروژه انتقال آب از سرشاخه های کارون نیز نهایی شده که امیدواریم عملیات آن به صورت جدی از سالجاری آغاز شود، همچنین در این راستا برنامه ای از سوی وزارت صمت طرح شده که در قالب آن بخشی از آب مورد نیاز استان های خراسان رضوی و جنوبی، اصفهان و یزد تامین می شود.
استانداریزد در بخش دیگری از سخنانش، یکی از افتخارات استان یزد در سال 99 را نوع مدیریت کرونا و حواشی آن عنوان کرد و گفت: اتفاقات خوبی در بحث کمک های معیشتی و و نیز کمک به بیمارستان ها با محوریت خانه فرهنگ صدوقی در یزد شروع شد و گسترش یافت و به طوری که ما در کشور به عنوان الگویی در این زمینه معرفی شدیم.
دکترطالبی با بیان اینکه در ایام همه گیری کرونا اقداماتی در یزد انجام شد که نمونه آن در کشور مشاهده نمی شود، اظهارداشت: یکی از اقدامات انجام شده در این حوزه، ارائه تسهیلات قرض الحسنه پنج تا 10 میلیون تومانی به آسیب دیدگان از کرونا بود.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا با همراهی دولت، بخش خصوصی و خیرین برای تمام بیمارستان های درگیر کرونا در شهرستان های مختلف استان دستگاه های اکسیژن ساز و دیگر تجهیزات مورد نیاز آن ها تهیه و در اختیارشان قرار گرفت.
استانداریزد همچنین از راه اندازی اولین بیمارستان بحران کشور در استان یزد خبرداد و گفت: این بیمارستان طی یک ماه آینده جهت بستری متمرکز بیماران ناشی از وقوع بحران ها از جمله بیماران کرونایی، افتتاح می شود.
دکترطالبی در ادامه به ایجاد سازه بحرانی در بیمارستان شهید صدوقی یزد اشاره و تصریح کرد: این سازه امروز کارگشای بسیاری از موضوعات است کما اینکه در حال حاضر برای امور مربوط به واکسیناسیون مورد استفاده قرار می گیرد.
*وی افزود: راه اندازی اولین آزمایشگاه تشخیص کرونا بعد از تهران از دیگر اقدام انجام شده در این حوزه بود.
استانداریزد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و بیان اینکه مشارکت حداکثری در انتخابات نقش تعیین کننده ای در آینده کشور دارد، گفت: امیدواریم  بتوانیم فضای مناسبی را برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و رقابت سازنده کاندیدهای انتخابات فراهم کنیم.
وی در انتها با اشاره به تعیین شعار سال جدید توسط مقام معظم رهبری عنوان کرد: با رویکرد تعیین شده در شعار سال، فضا برای توسعه فعالیت‌ها در حوزه‌های اقتصادی و سرمایه گذاری وجود دارد لذا امیدواریم اقدامات خوب و ارزنده ای در راستای توسعه و پیشرفت استان انجام شود.


آدرس کوتاه :