256

عدم کارایی مشوق های اقتصادی فرزند آوری با وجود افزایش سن ازدواج

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد، "سید محمدرضا مدرسی"  سرپرست فرمانداری یزد در شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان یزد با دستور کار قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت قرارگاه تعالی سلامت و جوانی جمعیت با بیان اینکه افزایش سن ازدواج مانع فرزندآوری در جامعه است، بیان کرد: در جامعه کنونی به جهت تغییر فرهنگ شرایط ایجاد شده سن ازدواج افزایش پیدا کرده که می تواند عامل مهم کاهش فرزند آوری باشد.
مدرسی توضیح داد: هرچند ابعاد مادی و اقتصادی در موضوع فرزندآوری مهم است ولی و ابزارهای تشویقی لازم دارد ولی از طرف دیگر مشاهده می کنیم خانواده هایی که توان اقتصادی بالایی دارند و در دهک بالای اجتماعی و اقتصادی قرار می گیرند به علت ازدواج در سنین بالا تمایلی به فرزندآوری نداشته و یا حداقل اولاد را دارند.
فرماندار یزد بیان کرد: این موضوع نشان می دهد نیاز به ایجاد و تقویت فرهنگ و تمدن اسلامی بیش از پیش است به طوری که باید آموزش داده شود ازدواج و فرزند جزو سبک و مرام زندگیست و هر فردی ازدواج را برای تکمیل و رشد روحی خود بداند و به ازدواج صرفاً به عنوان جفت گیری نگاه نشود.
وی به آموزش ها و منبر ها و دوره های ضمن خدمت اشاره کرد و گفت: موضوع ازدواج و فرزندآوری مدتی است که در اینگونه مجالس دچار ضعف بوده است.
مدرسی گفت: باید مدارس و خانواده ها در سنین 9 یا 10 به بعد ازدواج را فرهنگ سازی کنند تا فرزندان در سنین ۱۸ سالگی تشکیل خانواده بدهند.
 وی افزود: مشوق‌های اقتصادی تاثیری بر روحیه و فرهنگ ایجاد شده در ۳۰ سال اخیر ندارد.
فرماندار یزد تصریح کرد: امروز جوانان برای ازدواج با شاخص هایی چون وضعیت اقتصادی مناسب، مدارج شغلی بالا و مدارک تحصیلی بالا مواجه می‌شوند و همین موضوعات که در جامعه شکل فرهنگ درآمده است مانع ازدواج در سنین مناسب است.
 وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یک نسل را از دست دادیم و نسلی که در سن ۳۵ سالگی ازدواج می کنند برای داشتن ۳ یا۴ فرزند قانع نمی شوند و نیازی به این تعداد فرزندآوری احساس نمی کنند لذا بازخورد مناسب و خوبی از کار کردن روی این نسل حاصل نمی شود.
 فرماندار یزد با تاکید بر فرهنگ سازی از سنین پایین در خصوص اهمیت ازدواج و فرزندآوری، گفت: لزوم آموزش در نسل جدید پررنگ تر است تا باز خورد آن در بلند مدت حاصل شود.
سید محمد رضا مدرسی در پایان بر رویکردهای کاربردی تاکید کرد که بتوان نتایج آن را در بلندمدت حتی در دولت های بعدی نیز حاصل کرد و صرفا هدر رفت زمان و هزینه نباشد.

نوشته شده توسط فرمانداری یزد

دیدگاه ها

افزودن نظرات

اخبار مرتبط

هیچ نتیجه‌ای یافت نشد.