نرم افزار صفحه خوان (Screen reader)

 

«صفحه خوان» یا «Screen reader»، به نرم افزاری اطلاق می‌شود که امکان خوانده شدن متون نوشته شده در صفحات مختلف رایانه را برای کاربران فراهم می‌کند. هر کدام از نرم‌افزار‌هایی که در دسته صفحه خوان‌ها طبقه بندی می‌شوند، ویژگی‌های منحصر به خود را دارند که کاربران می‌توانند با توجه به نیاز‌ها و نوع استفاده‌شان از رایانه، اقدام به انتخاب و نصب یکی از آن‌ها بر روی رایانه‌شان کنند. در میان کاربران ایرانی، با توجه به میزان پشتیبانی از زبان فارسی و سهولت دسترسی کاربران، سه صفحه‌خوان، بیش از سایر صفحه‌خوان ها مورد توجه واقع شده اند که در زیر، امکان دانلود هر سه آن‌ها فراهم شده است:
​​​​​​​

 صفحه‌خوان «JAWS»:

این صفحه‌خوان، از جمله محبوب‌ترین‌ها در گروه خود در دنیا به حساب می‌آید و بیش از ربع قرن است که کاربران، از سراسر دنیا، برای استفاده از رایانه بهره می‌گیرند. در ایران، به دلیل بالا بودن قیمت نرم‌افزار و نبود امکان خرید از بازار‌های جهانی، کاربران ترجیح می‌دهند از نسخه ی «قفل شکسته»‌ی این نرم‌افزار استفاده کنند. در زیر، لینک دانلود نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی از ویرایش ۲۰۱۹ صفحه‌خوان JAWS برای دانلود قرار داده شده است. کافی است کاربران، پس از دانلود و نصب نسخه متناسب با سیستم عامل رایانه ی خود، از پوشه ی «Crack»، پرونده ی موجود را انتخاب کرده و با پرونده ای همنام که در نشانی: C:\program files\freedom scientific\jaws\17 وجود دارد، جایگزین کنند تا امکان استفاده ی تمام و کمال از این صفحه‌خوان فراهم شود.

در هر نسخه از ویندوز، لازم است برای سر‌انجامِ درستِ این کار، عملیات جانبی انجام پذیرد که در زیر به تفصیل به آن اشاره می‌کنیم:

از پوشه ی crack فایل exe را کپی کنید و در حالی که جاز ۲۰۱۹ بسته است، در مسیر نصب جاز مانند گذشته با فایل اصلی جایگزین نمایید.
۲. از همان پوشه ی crack بر روی فایل cer دکمه ی applications را بزنید یا راست کلیک کنید و گزینه ی install certificates را انتخاب کنید. اکنون یک کادر ظاهر می شود.

۳. گزینه ی دوم یعنی local machine را انتخاب کنید و با دکمه ی next به مرحله ی بعد بروید.

۴. در این مرحله، دوباره گزینه ی دوم یعنی place all certificates in the following store را انتخاب کنید و دکمه ی brows را فعال کنید. اکنون پنجره ی جدیدی به نام select certificates store باز می شود.

۵. در این مرحله، از ساختار درختی یا tree view مجددا گزینه ی دوم یعنی trusted root certification authority را انتخاب کنید و برای تأیید، دکمه ی OK را فعال کنید.

۶. اکنون دکمه ی next و سپس دکمه ی finish را فعال کنید.

۷. چند ثانیه صبر کنید. در آخرین مرحله، سیستم پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات به شما نمایش می دهد. برای تأیید، دکمه ی OK را فعال کنید.

کاربرانی که در نسخه های قبلی jaws یعنی ورژن ۲۰۱۸ به پایین، نیازمند پشتیبانی JAWS از زبان فارسی هستند، پس از نصب این برنامه، لازم است بسته ی «Fix Persian character for jaws» را هم نصب کنند. این برنامه، از نصب کننده ای معمولی بهره می‌گیرد. فقط لازم است که در مرحله ی دوم نصب، کاربر شماره ی نسخه ی صفحه‌خوان خود را در فیلد مربوطه وارد کند. مثلا، چنانچه از JAWS پیشنهادی این وبسایت استفاده کرده باشید، لازم است عدد ۱۷ را در فیلد متناظر وارد کنید تا برنامه به درستی نصب شود.

در مواجهه با برخی از کارت‌های گرافیکی، نرم‌افزار JAWS قادر به بر‌قراری ارتباط لازم نیست و برنامه به درستی کار نمیکند. در چنین مواقعی، وصله ی نرم افزاری «Video Intercept Manager» می‌تواند به رفع مشکل کمک کند.

«Convinient OCR»، از دیگر ابزارهایی است که در این بسته ی نرم افزاری در اختیار کاربران قرار گرفته است. به کمک این ابزار، کاربران قادر خواهند بود صفحاتی را که به شکل گرافیکی طراحی شده اند و از دسترس صفحه خوان ها خارج اند، با استفاده از امکان «نویسه خوان نوری» یا OCR، به متون قابل خواندن تبدیل کنند.

 

صفحه‌خوان NVDA:

در میان صفحه خوان های بازار، صفحه‌خوان نو‌پای NVDA، به دلیل رایگان و متن‌باز بودن، در میان کاربران جایگاه ویژه ای به دست آورده است. صفحه‌خوانی با حجم ۱۵ مگابایت که به راحتی دانلود می‌شود و نصب آن، برای همه ی کاربران، با هم میزانی از دانش رایانه ای قابل انجام است. نه نیازی به Crack کردن دارد و نه لازم است کاربر، انواع و اقسام وصله‌ها و افزونه‌ها را نصب کند تا بتواند به درستی از برنامه استفاده کند. کافی است پس از نصب برنامه، با فشردن کلید‌های ins+ctrl+v، به صفحه Voice settings رفته و از میان زبان‌های پیشنهادی، زبان فارسی را انتخاب کنید. برای عکس‌العمل بهتر نرم‌افزار در برخورد با متون فارسی بهتر است همین پنجره، گزینه ی «Automatic language switching when supported» را غیر فعال کنید. در قسمت General هم این امکان فراهم شده که کاربران ایرانی، زبان نرم‌افزار را به فارسی تغییر دهند تا تمامی فرمان‌های صفحه‌خوان به صورت فارسی نمایش داده شود.

کاربران حرفه ای NVDA با توجه به متن‌باز بودن این برنامه، اقدام به طراحی افزونه‌هایی برای ایجاد امکانات تازه در این صفحه‌خوان کرده اند که کاربران علاقه مند می‌توانند این افزونه‌ها را هم از صفحه رسمی افزونه‌های NVDA دانلود و نصب کنند.

دانلود برنامه های جاز و NVDA و ابزار های جانبی آن.

دانلود jaws 2019 ورژن ۳۲ بیتی

حجم: ۵۷۶ مگابایت

دانلود jaws 2019 ورژن ۶۴ بیتی

حجم: ۶۲۸ مگابایت

دانلود کرک jaws 2019 ورژن ۳۲ بیتی

دانلود کرک jaws 2019 ورژن ۶۴ بیتی

دانلود OCR جاز حجم، ۱۷۳ مگابایت.

دانلود jaws video intercept 32 bit حجم، ۸۵٫۱ مگابایت.

دانلود jaws video intercept 64 bit حجم، ۸۸٫۷ مگابایت.

دانلود Fix Persian Character For Jaws-32 bit حجم، ۲٫۵۹ مگابایت.

دانلود Fix Persian Character For Jaws-64 bit حجم، ۳٫۰۴ مگابایت.

دانلود NVDA ورژن ۲۰۱۹٫۱٫۱

حجم: ۲۲ مگابایت

لینک افزونه های NVDA


افزونه متن خوان فارسی کروم  (Persian eSpeak):

برای مرورگر کروم و زبان فارسی، شما می توانید افزونه متن خوان فارسی کروم  (Persian eSpeak) را نصب کنید و سپس کافیست تا متن مورد نظر در سایت را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کنید. در بین گزینه های موجود روی Persian eSpeak کلیک کرده و با انتخاب Play متن شما خوانده می شود.

​​​​​​​قابل ذکر است که امکاناتی مانند توقف خواندن در میانه متن و شروع مجدد هم با گزینه های Pause و Resume در اختیار شما خواهد بود.