تجمیع سرمایه های خرد مردم و مشارکت دادن آن ها در فعالیت های اقتصادی ، مهمترین ظرفیت بخش تعاون

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، دکتر طالبی در آیین شانزدهمین جشنواره تعاونی های برتر ملی و استانی یزد با اشاره به جایگاه تعاون در اقتصاد کشور، آموزه های دینی و الزامات موجود در زمینه توسعه بخش تعاون؛ به ویژه در شرایط کنونی اقتصاد کشور، گفت: مهمترین ظرفیت بخش تعاون، تجمیع سرمایه های خرد مردم و مشارکت دادن آن ها در فعالیت های اقتصادی است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کارهای بزرگ کشوری و استانی با همراهی و همگامی مردم در حوزه تعاونی ها انجام شده است، اظهارداشت: از دیگر ظرفیت های بخش تعاون، مشارکت دادن مردم در فعالیت های اقتصادی و بهره مندی آن ها از مواهب توسعه است بطوریکه هرجایی که در زمینه تشکیل و تقویت شرکت تعاونی ها اقدامات خوبی صورت گرفته، به دلیل القای روحیه مشارکت به جامعه و انجام فعالیت های اقتصادی با سرمایه های خرد مردم، مردم به سطح بالاتری از رفاه دست یافته اند.

استاندار یزد از این همراهی و مشارکت به عنوان کارورزی مردم در حوزه اقتصادی یاد کرد و افزود: بسیاری از بخش های جامعه فرصت، توان و تخصص مشارکت در فعالیت های اقتصادی را ندارند و این شرکت های تعاونی هستند که فرصتی را برای ایفای یک مسئولیت اقتصادی به همه اقشار مختلف جامعه فراهم می کنند، لذا می توان یکی از دستاوردهای تعاونی ها را به نوعی درگیر کردن مردم در فعالیت های اقتصادی دانست.

دکتر طالبی یکی از بخش های فعال حوزه اقتصاد استان را بخش مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: تعاونی های حوزه مسکن عملکرد خوبی در این حوزه داشته اند که اقبال مردم به این تعاونی ها موید این موضوع است.

بالاترین مقام دستگاه اجرایی استان در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: یکی از اقدامات خوب صورت گرفته در حوزه دهیاری ها، مشارکت گرفتن شرکت تعاونی دهیاری های شهرستان ها و بخش های مختلف و انجام کارهای بزرگ در سطح شهرستان ها و بخش ها است.

دکترطالبی ادامه داد: شرکت تعاونی های دهیاری ها با استفاده از سرمایه های تجمیع شده ی دهیاری، کمک های دولت در بخش های مختلف و فرصت های اقتصادی قرار داده شده در اختیار آن ها، عهده دار پروژه های خوبی در سطح استان، در شهرستان ها و بخش های مختلف شده و ضمن کسب درآمد برای شرکت تعاونی و دهیاری های عضو آن و هزینه آن در روستاها، هزینه اجرای بعضی از پروژه ها را برای دولت و بخش خصوصی کاهش می دهد.

وی در بخش دیگری از سخنانش ظرفیت های خوب موجود در حوزه اقتصادی و بخش های صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات استان یزد را بستر بسیار مناسبی برای فعالیت تعاونی ها دانست و گفت: اگر یزد جزء چند استان برتر اقتصادی است حتما باید جزء چند استان برتر در حوزه تعاونی ها و الگوی تعاونی ها در سطح کشور باشیم.

استاندار یزد به برخی از هجمه های وارد شده به بخش تعاونی ها اشاره کرد و اظهارداشت: فعالیت یکسری تعاونی های موفق و مشارکت مردم در حوزه های مختلف اقتصادی می تواند موجب تقویت نگاه ها به سمت بخش تعاون و خلق فرصت های جدید و خوبی برای تعاونی ها شود به ویژه اینکه استان یزد در روند توسعه خود صحنه های جدیدی از فعالیت های اقتصادی را دارد و تعاونی ها می توانند با حضور موثرشان ایفای نقش برجسته ای داشته باشند.

دکتر طالبی ادامه داد: امروز حوزه فناوری و نوآوری یکی از حوزه های بسیار مستعد سرمایه گذاری مردم و تشکیل و تقویت شرکت های تعاونی  است و می تواند بستر مناسبی برای رشد اقتصادی استان و نیز ایجاد ارزش افزوده برای مردم و شرکت های تعاونی باشد.

وی گردشگری را از دیگر فرصت های ارزشمندی برای سرمایه گذاری و تشکیل شرکت های تعاونی استان یزد دانست.

استاندار یزد با بیان اینکه بخش تعاون استان در کنار بخش خصوصی توانمند استان توانستند مدیریت اقتصادی خوبی را در سطح استان و کشور داشته باشند، تصریح کرد: علی رغم وجود تحریم های ظالمانه و تکانه های اقتصادی شدید در طول چند سال گذشته، بخش اقتصادی استان نه تنها خود را سرپا نگهداشت بلکه حتی در بعضی از بخش ها شاهد رشد بسیار خوب در میزان تولید و اثرگذاری شرکت های خصوصی و شرکت های تعاونی و رشد سرمایه گذاری بودیم که این موضوع نتیجه تلاش های انجام شده توسط فعالین بخش خصوصی و تعاون استان است.

شایان ذکر است در پایان این نشست، از تعاونی های برتر استان توسط استاندار تجلیل به عمل آمد.

افزودن نظرات