معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد:

ثبت جهانی میراث فرهنگی مسئولیت حفظ آثار تاریخی را سنگین‌تر می‌کند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد گفت: ثبت جهانی میراث فرهنگی مسئولیت دستگاه‌های مختلف را در حفظ و نگهداری آثار تاریخی سنگین‌تر می‌کند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی استانداری یزد، یکشنبه شب 25مردادماه، آیین جشن ثبت جهانی «قنات زارچ » یزد در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، مدیرکل حوزۀ استاندار، سرپرست فرمانداری یزد، امام جمعه و بخشدار زارچ در مجتمع الماس اله‌آباد زارچ برگزار شد.
به‌نقل از خبرگزاری ایرنا، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بیان کرد: در برخی از نقاط کشور و استان نسبت به حفظ آثار و میراث فرهنگی بی‌مهری‌هایی صورت می‌گیرد، درحالی که این آثار نمادهای برجامانده از سختکوشی، ذوق و هنر نیاکان ما است و باید برای حفظ آنها تلاش مضاعف شود.
«محمدعلی طالبی» با نقد متوقف‌شدن در گذشته و افتخار صرف به آثار و احوال نیاکان تصریح کرد: از آثار و میراث تاریخی باید برای تعالی جامعه استفاده شود و لازم است بدانیم که نسل‌های بعدی نیز با توجه به اقدامات و آثاری که از ما برجا می‌ماند، درباره نسل حاضر قضاوت می‌کنند.
طالبی ایجاد قنات را نمادی از تلاش بشر برای غلبه بر طبیعت و موجب عمران و آبادانی دانست و افزود: ثبت جهانی قنات زارچ به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات‌های جهان فرصتی برای استان و بخش زارچ است و باید از این میراث فرهنگی ارزشمند برای تعالی، بهره‌برداری، حفظ و بازسازی آن بیش از پیش تلاش شود.
در این مراسم از تلاش‌های مسئولان و دست‌اندرکاران ثبت جهانی قنات زارچ با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.
گفتنی است، قنات زارچ با طول بیش از 83 کیلومتر و در عمق 23 متری زمین به عنوان طولانی‌ترین قنات ساخت دست بشر شناخته شده که از ویژگی‌های این سازه 70 پله بودن آن است و نیز قدمت آن، این قنات را به یکی از قنات‌های ارزشمند دنیا تبدیل کرده است.
 

Jghsdjdjddd1.jpg
افزودن نظرات