رئیس شورای اسلامی استان ‌یزد:

مدیریت کمی و کیفی منابع آب در صنعت، شرب و کشاورزی در ا‌ولویت اول استان باشد

رئیس شورای اسلامی استان با بیان اینکه در استان یزد به علت برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و عدم مدیریت صحیح متاسفانه شاهد افت کمی و کیفی منابع آب هستیم، تصریح کرد: اولویت متولیان باید حفظ کمی و کیفی منابع آب استان باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، "سیدمحمود میرابوالقاسمی" رئیس شورای اسلامی استان و نماینده مردم یزد در شورای عالی استان ها در دیدار اعضای شورا با "محمد مهدی جوادیان زاده" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد که در سالن کوثر استانداری برگزار شد، خاطرنشان کرد: در برخی شهرستان‌ها به‌خاطر برداشت بی رویه آب توسط معادن و عدم به‌کارگیری روش‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی، همچنین عدم رعایت شهروندان در مصرف بهینه ‌آب متاسفانه تبعات منفی ازجمله افت کمی و کیفی سفره های آب زیرزمینی، افزایش بیماری‌های صفراوی و کلیوی، تغییر نوع کشت و شور شدن خاک را ‌ به همراه داشته است.
میرابوالقاسمی ادامه داد: موضوع آب و تامین آب شرب پایدار برای مردم به ویژه در روستاها از موضوعات اساسی است که رهبر فرزانه انقلاب ‌نیز در سفر خود به استان یزد در سال ۸۶ به آن اشاره کردند و فرمودند: مهمترین مسئله استان یزد، آب است.
رئیس شورای اسلامی استان ‌گفت: مردم یزد همواره قدر آب را دانسته و با کمترین مقدار آب بیشترین برداشت را داشته اند که باید این سنت حسنه همیشه ادامه داشته باشد.
وی احداث قنات را میراث ماندگار یزد خواند و از مسولان درخواست کرد، مسئله حفظ، مرمت و احیای قنات های استان را در اولویت قرار دهند.
نماینده مردم یزد در شورای عالی استان ها به افزایش هزینه آب بها در سال جاری اشاره کرد و خواستار شد: درآمد حاصل از این موضوع به شهرستان های استان با اولویت مناطق محروم اختصاص یابد.‌
میرابوالقاسمی در پایان از اعلام آمادگی شورای اسلامی استان برای همکاری با شرکت آب منطقه ای یزد در زمینه مدیریت مصرف آب و برنامه های طرح سازگاری با کم آبی استان خبر داد و خاطرنشان کرد: ‌به‌زودی تفاهم نامه ای بین شورای اسلامی استان یزد و شرکت آب منطقه ای منعقد شده و به امضا می‌رسد.

تدوین برنامه پنج ساله جبران کسری مخزن سفره‌های آب زیرزمینی استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد نیز در این نشست از تدوین برنامه پنج ساله در کارگروه سازگاری با کم آبی استان برای جبران کسری مخزن سفره‌های آب زیرزمینی خبر داد.
"محمد مهدی جوادیان زاده" اظهار کرد: وضعیت منابع آبی استان به دنبال بارش‌های اخیر بهبود یافته است اما باید توجه کنیم که همچنان سفره‌های آب زیرزمینی استان، سالیانه به میزان ۲۳۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن دارند که آماری نگران‌ کننده است.

★‌خبرنگار: مجید وفایی شاهی★

★عکس: رضا زارع★

افزودن نظرات