معاون معماري و شهرسازي وزير راه و شهرسازي:

معماري سنتي يزد از ارزش هاي بالايي برخوردار است

معاون معماري و شهرسازي وزير راه و شهرسازي در نخستين همايش ملي مبحث پنجم مقررات ملي ساختمان با اشاره به ويژگي هاي بافت تاريخي يزد گفت: زيبايي و نوع معماري سنتي اين شهر از ارزش هاي بسيار بالايي برخوردار است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، روز چهارشنبه 17 شهريور، نخستين همايش ملي مبحث پنجم مقررات ملي ساختمان با حضور مشاور رئيس جمهوري و رئيس سازمان نظام مهندسي كشور، استاندار يزد، معاونان وزير راه و شهرسازي، معاون هماهنگي امور عمراني استاندار، مديركل حوزۀ استاندار، فرماندار يزد، مديركل دفتر فني استانداري و مديركل راه و شهرسازي استان در سالن شهيد عباس پور يزد برگزار شد.
معاون معماري و شهرسازي وزير راه و شهرسازي در اين همايش بيان كرد: بافت تاريخي شهر يزد با ويژگي هاي منحصر به فردي كه دارد در مسير ثبت جهاني شدن است و علاوه بر زيبايي در بناهاي بافت تاريخي شاهد رعايت اصول و استانداردهاي لازم در اين بناها هستيم.
«پرويز حنا چي» ادامه داد: امروزه شاهد آن هستيم كه ساختمان هايي با خشت و گل و كمترين امكانات و مصالح ساختماني قرن هاست كه ايستادگي كرده اند و در حال حاضر 17 درصد از سايت هاي ميراث جهاني و سال درصد از ميراث هاي در حال خطر دنيا گِلين هستند.
حنا چي با تأكيد بر رعايت استانداردسازي در ساخت وسازها گفت: در بناهاي خشت و گلي به جا مانده از سال هاي دور شاهد رعايت اصول و استانداردهاي لازم بوده ايم كه در نوع خود بي نظير است و مي تواند الگويي براي ما در ساخت و سازهاي امروزي باشد.
وي بيان كرد: امروزه مطرح مي شود بزرگترين تهديد براي حيات انسان ها گرم شدن زمين است كه مصرف سوخت هاي كربني ارتباط مستقيمي با اين موضوع دارد.
حناچي در پايان سخنان خود افزود: جمهوري اسلامي ايران متعهد شده است در شرايط غير تحريم 12 درصد و در شرايط تحريم 4 درصد از توليدات گازهاي گلخانه اي خود را كاهش دهد.
گفتني است نخستين همايش مبحث پنجم مقررات ملي ساختمان به مدت دو روز با حضور 400 نفر از مهندسان و دست اندركاران ساخت و ساز و نظام مهندسي همراه با هشت پنل تخصصي و آموزشي در يزد در حال برگزاري است.   
 

افزودن نظرات