به گزارش روابط عمومي استانداري يزد، " غلامحسين دشتي " روز جمعه در اين همايش كه در محل كتابخانه وزيري برگزار شد، گفت: زنده كردن نام و خاطره بزرگان هر ديار، سنتي مبارك است.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار خاطر نشان كرد: كساني كه در خصوص يزد و يزدي تحقيق مي كنند مي دانند كه روحيه تلاش و كار، خدايي بودن و ... در مردم استان يزد جمع شده است.
وي، مرحوم دبيران را فردي داراي ذوق سرايش شعر ، ضميري روشن و پاك نهاد توصيف كرد و افزود: توجه ويژه به علما، شهامت حضور در عرصه هاي كار و تلاش، تعلق خاطر به نظام و انقلاب و امام راحل (ره) و همچنين حسن عاقبت در زندگي شخصي و سياسي از جمله خصوصيات بارز دبيران بود.
وي خواستار انتشار و معرفي آثار اين چهره فرهيخته در قالب كتاب، نشريه و سايت شد.
رييس سازمان اسناد و كتابخانه هاي ملي استان نيز با اشاره به پيشينه تاريخ و تمدن كشور ايران، اظهار داشت: قدرداني از بزرگان شتاب بيشتري به خود گرفته است چرا كه هركدام از افراد به اين چنين مفاخري احتياج دارند.
" محمد رضا ملك ثابت " خواستار شناخت رمز و راز موفقيت بزرگان در طول تاريخ شد و افزود: تلاش و سختكوشي اين افراد آنان را به اين مراحل رشد و تعالي مي رساند.
وي ايمان به خدا و خدمت و دلسوزي براي مردم را از ويژگي هاي شخصيتي دبيران دانست.
در اين مراسم فرزندان مرحوم دبيران و افراد حاضر در جلسه به بيان خاطراتي از اولين استاندار يزد پس از پيروزي انقلاب پرداختند.