مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد مطرح کرد:

کسب مهارت‌های لازم زمینه‌ای برای خودکفایی زنان سرپرست خانوار

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد گفت: زنان سرپرست خانوار می‌توانند بامهارت آموزی و کارآفرینی، زمینه خودکفایی و اشتغال پایدار خود را فراهم سازند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد؛ «فخرالسادات خامسی هامانه» در همایش «کارآفرینی زنان سرپرست خانوار» که در محل کمیته امداد شهرستان یزد برگزار شد، ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این همایش گفت: زنان سرپرست خانوار جهت عهده‌دار شدن مسئولیت اقتصادی خانواده و تأمین نیازهای زندگی خود نیاز به کسب توانایی‌های فردی و اجتماعی و مشاوره‌ها و آموزش‌ها و مهارت‌های لازم دارند تا از طریق کسب درآمد به استقلال اقتصادی برسند.
وی افزود: هدایت این گروه از جامعه به سمت کارآفرینی هم می‌تواند زمینه اشتغال دائمی آن‌ها را فراهم سازد و هم موجب افزایش اعتمادبه‌نفس و روحیه خودباوری و ارتقای سلامت روانی زنان سرپرست خانوار خواهد شد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تأکید کرد: لازم است نهادهایی چون کمیته امداد با برگزاری دوره‌های آموزشی و مشاوره‌های لازم، زنان سرپرست خانوار، بد سرپرست و خودپرست را با انواع مهارت‌های بازاریابی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای خود آشنا سازند.
وی اضافه کرد: نیازسنجی و بازاریابی دو مقوله بسیار مهم در بحث کارآفرینی زنان سرپرست خانوار است که باید در برنامه‌های آموزشی ویژه این قشر گنجانده شود.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در استان یزد ظرفیت‌های خوبی برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی بانوان درزمینهٔ صنایع‌دستی، گردشگری و مشاغل سبز وجود دارد که باید آن‌ها را به زنان سرپرست خانوار معرفی کرد و آنان را برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی در این رشته‌ها آماده نمود.
وی همچنین یادآوری کرد: دو مبحث مهم برنامه‌ریزی و مدیریت زمان باید در محتوای آموزشی کارآفرینی بانوان سرپرست خانواده موردتوجه قرار گیرد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: پشتکار و خستگی‌ناپذیری اغلب زنان سرپرست خانوار، آن‌ها را در برابر سختی‌ها و مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی مقاوم ساخته است و خوشبختانه برخی از زنان سرپرست خانوار که باقدرت و توانمندی، فرصت‌های شغلی خوبی برای خود و خانواده فراهم ساخته‌اند، نمونه‌های بسیار موفقی از توانایی‌های بالقوه زنان در عرصه‌های اقتصادی هستند.
وی تأکید کرد: لازم است با شناسایی و معرفی این زنان توانمند و موفق، الگوهای مناسبی در این زمینه صورت گیرد تا دختران وزنان بی‌سرپرست، بد سرپرست و خودسرپرست بدانند می‌توانند با تکیه‌بر توانایی‌های خود و افزایش اعتمادبه‌نفس در خود به خودکفایی اقتصادی برسند.
فخرالسادات خامسی هامانه در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد: با تشکیل مجمع زنان کارآفرین در استان و همکاری گسترده سازمان‌های دولتی مانند اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فنی و حرفه‌ای، شهرداری و کمیته امداد و نیز نهادهای غیردولتی، گام‌های محکمی درزمینهٔ توانمندسازی و توان‌افزایی زنان سرپرست خانوار در استان برداشته شود.
گفتنی است در حاشیه این مراسم از یکی از زنان سرپرست خانوار موفق در کارآفرینی تجلیل شد. همچنین در پایان مراسم، یکی از گلخانه‌های تحت مدیریت یکی از زنان سرپرست خانوار مورد بازدید قرار گرفت.
 

افزودن نظرات